Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tygodniowy raport walutowy

0
Podziel się:
Tygodniowy raport walutowy
(fluzo/CC/Flickr)

Podsumowanie minionego tygodnia

Uzgodniony w sobotę między Cyprem a międzynarodowymi pożyczkodawcami program ratunkowy dla kraju w wysokości 10 mld euro wywołał silne poruszenie na rynkach finansowych w związku z jednym z warunków pomocy przewidującym opodatkowanie depozytów do 9,9% ich wartości co rodzi niebezpieczny precedens, który może wywołać run na banki w pozostałych krajach strefy euro. W naszej ocenie wstępny szok w kolejnych dniach powinien zostać zminimalizowany, a schemat stabilizacji sytuacji powinien być zbliżony do reakcji sprzed miesiąca po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych we Włoszech.

Inflacja konsumencka w Polsce obniżyła się z 1,7% r/r w styczniu do 1,3% r/r w lutym, bijąc rynkowe oczekiwania na poziomie 1,5%. Inflacja po raz pierwszy od pięciu lat znalazła się poniżej dolnego ograniczenia odchyleń od celu inflacyjnego NBP (2,5% +/1 pkt. proc.) i powinna się tam utrzymać do końca pierwszej połowy 2013 r., jednak w naszej ocenie nie zmieni to obecnego nastawiania „wait-and-see” RPP, pomimo rosnącej presji rynkowej na kontynuację obniżkę stóp procentowych.

Zeszły tydzień obfitował w szereg danych makroekonomicznych z USA , które w większości potwierdzały przyspieszenie ożywienia gospodarczego, mimo wejścia w życie z początkiem roku podwyżek podatków. Jednakże podstawy wzrostu wciąż pozostają kruche, przemawiając za utrzymaniem programu skupu aktywów przez Fed.

Wydarzeniem minionego tygodnia na europejskiego rynku długu była udana sprzedaż 10-letnich obligacji przez Irlandię. Była to pierwsza tego typu aukcja od czasu zwrócenia się o bailout do UE/MFW pod koniec 2010 r. Wysoka nadsubskrypcja wskazuje, że Dublin jest bliski powrotu na rynki finansowe i rezygnacji z dalszego wsparcia od zewnętrznych pożyczkodawców.

Paraliż polityczny w Rzymie nie pozostaje bez wpływu na zaufanie inwestorów do włoskich aktywów. Popyt na środowej aukcji włoskiego długu okazał się niższy od prognoz (zaledwie 1,28 raza ponad ofertę) a rentowności wzrosły w porównaniu z poprzednimi aukcjami. Obawy inwestorów potwierdziły pierwsze obrady włoskiego parlamentu w piątek, gdzie wybór przewodniczących obu izb odbywał się w mocno burzliwej atmosferze. Perspektywa powtórzenia wyborów najpóźniej na jesieni staje się coraz bardziej prawdopodobna.

W pełnej wersji raportu przeczytasz:

  • Podsumowanie minionego tygodnia
  • Przegląd rynku: Węgry – problematyczny bratanek
  • Waluty światowe: Jak u Hitchcocka
  • Rynek złotego: Oczekiwania na kolejne obniżki stóp proc. wciąż żywe
  • Istotne wydarzenia nadchodzącego tygodnia
alior bank
raport
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)