Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wstrzymanie transzy dla Grecji to niepotrzebna próba sił

0
Podziel się:

Według słów anonimowego urzędnika UE, na przyszłotygodniowym spotkaniu ministrów finansów strefy euro (tzw. Eurogrupy) może nie dojść do zatwierdzenia wypłaty transzy pomocy dla Grecji wartej 31,5 mld euro. Powodem wstrzymania decyzji jest brak raportu troiki z dotychczasowych postępów rządu w Atenach w konsolidacji finansów publicznych. Jeśli tak by się stało, kolejny możliwy termin podpisania wypłaty środków do 26 listo-pada. Informacje niejako potwierdził minister finansów Niemiec, który w czwartek stwierdził, że „nie widzi sposobu, jak moglibyśmy [Eurogrupa] podjąć decyzję już w przyszłym tygodniu”.

Na pierwszy rzut oka uwidacznia się problem, iż Grecja ma środki finansowe na realizację zobowiązań jedynie do połowy miesiąca (wypowiedź premiera kraju z października) i brak szybkiej wypłaty może oznaczać oficjalne bankructwo kraju (abstrahując od tego, że Grecja jest bankrutem od ponad dwóch lat). Oczywiście Ateny są w stanie podtrzymać swoją płynność poprzez emisję bonów skarbowych, co już czyniła wielokrotnie w ostatnim czasie, więc realizacja najczarniejszego scenariusza Europie nie grozi. Czekając na raport troiki, który z pewnością pokaże uchybienia w postępach reform, ministrowie finansów chcą pokazać (ale tylko swoim wyborcom), że cały czas trzymają bat nad Grecją i pilnują, aby pożyczane pieniądze były właściwie pożytkowane. Natomiast na greckich władzach to niestety nie wywrze żadnego wrażenia. Decydując się na ostre cięcia fiskalne zamiast bankructwa i secesji ze strefy euro rząd w Atenach wybiera tylko mniejsze zło, natomiast konsekwencje dla reszty państw bloku w przypadku Grexitu są
nieporównywalnie bardziej dotkliwe gospodarczo, stąd ostatecznie Grecja i tak otrzyma kolejną transze pomocy.

Powyższa analiza stanowi wyraz opinii i poglądów autora i nie powinna być traktowana jako rekomendacja dokonania transakcji na instrumentach finansowych.

alior bank
komentarze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)