Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty odporny na negatywne sygnały z polskiej gospodarki

0
Podziel się:

Piątkowe dane o dynamice PKB w Polsce w III kwartale nie nastrajają pozytywnie w kontekście oceny stanu go-spodarki. Jednakże ich wpływ na złotego był dość ograniczony, co pozwala wysunąć pewne wnioski dla przyszłe-go zachowania kursu polskiej waluty. Po pierwsze w dalszym ciągu dane z Polski mają relatywnie niższy wpływ na zmienność złotego w porównaniu z informacjami kreującymi nastroje na globalnym rynku finansowym. Tematy takie jak Grecja, czy kryzys budżetowy w USA przynoszą większe wahania kursu w ramach wzrostu lub spadku awersji do ryzyka i w kolejnych tygodniach od tego przede wszystkim będzie zależeć, czy złoty będzie się umacniał, czy osłabiał. Jeżeli już wskazać czynnik krajowy mający widoczne przełożenie na złotego, to warunki spełnia-ją jedynie oczekiwania przyszłego kształtu polityki monetarnej. Potwierdzone spowolnienie gospodarcze nie pozostawia już wątpliwości, że na kończącym się w środę posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe zostaną obniżone. Choć na rynku pojawiają się
głosy, że RPP może skusić na cięcie o 50 pkt bazowych, co z pewnością osłabiłoby złotego, krok taki wydaje się mało prawdopodobny. Wielokrotnie członkowie Rady podkreślali, że obniżka większa niż o 25 pb mogłaby być odebrana jako sygnał alarmowy, że w gospodarce dzieje się wyjątkowo źle. Raport o PKB zmniejsza jednak szanse na pauzę w cyklu obniżek w styczniu, którą sugerowały niektóre komentarze członków RPP. Rynek terminowych stóp procentowych wycenia cięcie o co najmniej 75 pb w ciągu kolejnych sześciu miesięcy i bardziej „gołębia” wymowa komunikatu RPP po decyzji nie powinna tego zmienić, a zatem i proces dostosowawczy inwestorów na polskim rynku (w tym reakcja złotego) powinien być ograniczony.

Powyższa analiza stanowi wyraz opinii i poglądów autora i nie powinna być traktowana jako rekomendacja dokonania transakcji na instrumentach finansowych.

alior bank
komentarze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)