Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Pluciński
|

Złoty traci na wartości

0
Podziel się:

Prognoza dalszego obniżania stóp procentowych zmniejsza zainteresowanie inwestorów polską walutą.

Złoty traci na wartości

Złoty od początku tygodnia traci na wartości. Dzisiaj kilka minut po godzinie 10:00 za jedno euro trzeba było zapłacić 4,1725 zł (+0,25%), za dolara amerykańskiego 3,2900 (+0,45%), frank szwajcarski kosztował natomiast 4,46 zł (+0,29%). Euro w tym samym czasie osłabiało się w stosunku do dolara o 0,16% i kosztowało 1,2689 USD.

Osłabienie polskiej waluty spowodowane jest między innymi perspektywami dalszego obniżania stóp procentowych. Zmniejsza to atrakcyjność złotego dla zagranicznych inwestorów, a co za tym idzie spada zainteresowanie zakupem i powoduje, że przewagę ma strona podażowa handlu.

W tym tygodniu najważniejszymi danymi z kraju, które będą wpływać na decyzje inwestorów będzie wartość wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Dane poznamy już jutro. Prognozowana wysokość inflacji CPI w październiku, to 0,3% mdm (poprzednia wartość 0,1%), i 3,4% rdr (poprzednia wartość 3,8%).

Nie bez znaczenia dla rynku pozostanie w dalszym ciągu sytuacja Grecji. W miniony weekend grecki parlament przegłosował plan budżetu na 2013 rok spełniając w ten sposób postawione jej warunki. Jest to sygnał do przyznania Grecji kolejnej transzy wsparcia finansowego. Realnie patrząc Europa i tak nie ma innego wyjścia, ponieważ to obecnie jedyne rozwiązanie, które pozwoli Grecji uniknąć bankructwa. Na tym problem Grecji jednak się nie kończy. Wydłużenie czasu na obniżenie deficytu, które praktycznie również jest już przesądzone, spowoduje że także w kolejnych latach w greckim budżecie będzie (wg. ustaleń Troiki) brakować kilkunastu miliardów euro.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora. Nie może on być traktowany jako rekomendacja przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

alior bank
komentarze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)