Trwa ładowanie...
bDzlyNAR

Notowania

Archiwum artykułów autora MondayNews

4
29.12.2020 14:37

MŚP
 / 
Młode firmy szukają ratunku w unijnych dotacjach. Ponad 60 proc. jest nimi zainteresowana

Młode firmy szukają ratunku w unijnych dotacjach. Ponad 60 proc. jest nimi zainteresowana. Prawie co trzeci przedsiębiorca chciałby przeznaczyć pozyskane środki na wejście z nowym produktem lub usługą na rynek.

29.12.2020 14:29

HANDEL
 / 
Blisko 40 proc. konsumentów zwraca uwagę na informacje nt. akcji prospołecznych sklepów

Jak akcje społeczne wpływają na postrzeganie marki? Prawie 40 proc. użytkowników gazetek promocyjnych kojarzy informacje o włączaniu się sklepów w akcje prospołeczne. 15 proc. badanych twierdzi, że nie widziało ich, a blisko 50 proc. nie pamięta tego.

1
21.12.2020 17:26

GOSPODARKA
 / 
Polski sensor do pomiaru temperatury już po certyfikacji. Firma zapowiada walkę o światowy rynek medyczny

Jak informuje zarząd spółki Warmie, Polskie Centrum Badań i Certyfikacji potwierdziło, że ich sensor spełnia wszystkie wymagania Wyrobu Medycznego Klasy IIb. Dzięki temu urządzenie służące do zdalnego pomiaru temperatury ciała może być stosowane w izolatoriach lub na oddziałach intensywnej terapii. Poznański startup zyskał również prawo do sprzedaży urządzenia na terenie całej Unii Europejskiej.

6
13.12.2020 8:21

HANDEL
 / 
Polacy mocno podzieleni w kwestii zakazu sprzedaży piwa bezalkoholowego osobom nieletnim

Z najnowszego badania opinii społecznej wynika, że 45 proc. dorosłych Polaków chce wprowadzenia ustawowego zakazu sprzedaży piwa bezalkoholowego osobom nieletnim. Grupa przeciwników tego rozwiązania jest tylko o 1 proc. mniejsza. Eksperci analizujący problem też są podzieleni. W przyszłości nie wykluczają zmian w przepisach. Jednak obecnie w Ministerstwie Zdrowia nikt nie pracuje nad tego typu rozwiązaniem.

163
12.12.2020 8:04

RODZINA
 / 
Rząd boi się tego jak ognia. Szybciej podniesie podatki

Ponad 41 mld złotych wynosi roczny koszt programu Rodzina 500+. Zdaniem ekspertów, teraz rząd nie zmieni tego rozwiązania, żeby przesunąć środki na walkę ze skutkami pandemii. To oznaczałoby zubożenie ludzi mających problemy z finansami. Bardziej realne jest podnoszenie podatków czy zwiększanie zadłużenia państwa. I jak dodają, Polacy sami nie zrezygnują z otrzymywania świadczenia, żeby ratować koniunkturę. Ale można rozpocząć dyskusję nt. ograniczenia liczby beneficjentów programu. Z kolei wstrzymanie go np. na rok spowodowałoby spadek konsumpcji. A obecnie w gospodarce brakuje popytu.

bDzlyNAT
155
29.11.2020 18:38

GOSPODARKA
 / 
Polacy coraz częściej kradną w sklepach. Najwięcej w woj. mazowieckim i śląskim

O prawie 30 proc. wzrosła liczba przestępstw kradzieży w sklepach w trzecim kwartale tego roku w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Ostatnio najwięcej takich zdarzeń było w województwie mazowieckim, a najmniej - w świętokrzyskim.

7
29.11.2020 8:18

DŁUGI
 / 
W czasie pandemii kobiety częściej niż mężczyźni mają problem z regulowaniem bieżących opłat

Niemal jeden na pięciu dorosłych Polaków ma przez pandemię problem z terminowym regulowaniem bieżących rachunków lub innych stałych zobowiązań finansowych. Częściej z tego typu sytuacjami zmagają się kobiety niż mężczyźni. Trudności z płatnościami widoczne są przede wszystkim w obrębie grupy osób w wieku 23-35 lat. Najczęściej zaległości dotyczą rachunków za prąd, mieszkanie i telefon. Przeszło czterech na dziesięciu rodaków średnio spóźnia się z opłatami od 7 do 14 dni. Największy problem widać wśród osób o dochodach poniżej 1 tys. zł oraz od 7 do 9 tys. zł netto.

158
28.11.2020 18:27

PANDEMIA
 / 
Szczepionka na koronawirusa: Polacy nadal sceptycznie nastawieni. Blisko 75 proc. nie chce kar za jej brak

Według badania UCE RESEARCH i SYNO Poland, przeszło czterech na dziesięciu Polaków zamierza zaszczepić się przeciwko COVID-19 w momencie dostępności preparatu. Przeciwników tego rozwiązania jest tylko o 2,5 proc. mniej. Większość mężczyzn deklaruje chęć skorzystania ze szczepionki. Natomiast kobiety są bardziej sceptyczne. Niemal trzy na cztery osoby uważają, że nie należy karać tych, którzy nie zdecydują się na zaszczepienie. Ponad połowa Polaków przyjmie tego typu środek, jeśli taki będzie warunek zagranicznego wyjazdu. Mniej osób zrobi to, gdy pojawią się naciski ze strony pracodawcy.

10
28.11.2020 15:14

HANDEL
 / 
Analizy nie pozostawiają złudzeń: Jabłek w promocjach jest coraz mniej. Za to bananów przybywa

Od stycznia do października br. banany miały o 4 proc. niższą średnią cenę niż w analogicznym okresie ub.r. Do tego zaliczyły wzrost liczby promocji o blisko 9 proc.. Natomiast jabłka zdrożały o ponad 46 proc., ale akcji rabatowych było o 27,5 proc. mniej. Jednak i tak w tym roku były aż 67 proc. częściej promowane niż banany. Natomiast ilość promocji bananów w tym samym roku w porównaniu do jabłek była mniejsza o przeszło 40 proc. Tak wykazała analiza ponad 2 tys. akcji rabatowych, przeprowadzona przez Hiper-Com Poland i Grupę BLIX.

bDzlyNAZ
88
25.10.2020 7:23

GALERIE HANDLOWE
 / 
Galerie i centra handlowe świecą pustkami. Branża apeluje: znieśmy zakaz

Z badania Proxi.cloud wynika, że we wrześniu br. ruch w galeriach i centrach handlowych był aż o 54 proc. mniejszy niż w analogicznym okresie ub.r. Z kolei, według danych Polskiej Rady Centrów Handlowych, zmniejszył się o 19 proc. Eksperci wyciągając wnioski z obu prób, mówią, że realny spadek może być na poziomie 30-35 proc.

7
10.10.2020 17:31

RYNEK PRACY
 / 
Koronawirus namieszał na rynku pracy. Jak reagowały firmy w obliczu pandemii?

Głównym wyzwaniem dla działów HR podczas pandemii stało się zapewnienie bezpiecznych warunków pracy przy jednoczesnej poprawie komunikacji kanałami online. Jednocześnie 71 proc. firm nadal prowadziło procesy rekrutacyjne na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie, podczas gdy co czwarta firma podjęła decyzje o zwolnieniach.

2
10.10.2020 9:52

ZAKUPY
 / 
Końcówka roku w handlu: Polacy wybiorą stacjonarne dyskonty i supermarkety

W ostatnim kwartale roku łącznie 53 proc. konsumentów zamierza dokonywać bieżących zakupów w dyskontach lub supermarketach. Na trzeciej pozycji są hipermarkety – 15 proc. Pomimo pandemii blisko połowa Polaków nadal preferuje tradycyjne placówki.

40
10.10.2020 8:17

URZĄD SKARBOWY KONTROLA
 / 
Fiskus nie odpuści. Dotąd nie było kontroli. Teraz zaczyna nadrabiać

O prawie 20 proc. spadła liczba przeprowadzonych kontroli celno-skarbowych, a o niemal 50 proc. – zatwierdzonych kontroli podatkowych.

bDzlyNBa
04.10.2020 20:50

BADANIA RYNKU
 / 
Raport: Klienci oczekują od branży badawczej lepszej weryfikacji swoich respondentów

Eksperci przekonują, że jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla trafności wyników badań online są zawodowi respondenci. Panele kuszą ich do zbierania punktów za wypełnianie jak największej liczby ankiet. Jednak firmy badawcze walczą o wysoką jakość uzyskiwanych danych, stosując m.in. kwarantannę czasową i pytania kontrolne. Inwestują w nowoczesną technologię, by rozpoznawać osoby, które figurują w kilku panelach na raz. Do tego obserwują zachodnie praktyki. W zależności od projektu, łączą różne techniki kontroli. Własne analizy prowadzą też klienci. Zdarza się, że zgłaszają problem zbyt szybkich odpowiedzi na pytania.

3
04.10.2020 18:13

PRACA
 / 
Serwisy z ofertami pracy mocno odczuły czas pandemii. Spadki są naprawdę spore

W ciągu ośmiu miesięcy br. na Pracuj.pl dodano niemal 334 tysiące ofert pracy. W porównaniu z analogicznym okresem ub.r. nastąpił spadek o ok. 13 proc. Natomiast od czerwca do sierpnia tego roku opublikowano tam niemal 137 tys. takich propozycji. Aktywność ogłoszeniodawców utrzymała się na poziomie z wcześniejszego lata. W czerwcu w serwisie OLX było ok. 85 tysięcy ofert pracy, a we wrześniu – ponad 120 tysięcy. Z kolei na Gumtree latem był tradycyjnie większy wybór ofert pracy sezonowej. W serwisie Gratka.pl od czerwca do sierpnia dodano prawie 4 tysiące propozycji zatrudnienia. Rok wcześniej było ich przeszło 6 tysięcy więcej.

25
04.10.2020 12:09

KORONAWIRUS
 / 
Jesienią możliwe przerwy w dostawach do sklepów. Ale towaru raczej nie zabraknie

Centra dystrybucji towarów zabezpieczają się przed lawinowym wzrostem zachorowań wśród swoich pracowników. Specjaliści uspokajają, że Polacy nie muszą obawiać się zmniejszenia dostaw towarów do sklepów. Jednak nie można wykluczyć chwilowych przerw, tak jak to było na Zachodzie Europy.

9
21.09.2020 17:55

GOSPODARKA
 / 
Zakaz handlu w niedziele odpowiada emerytom. 60 proc. poparcia

Za całkowitym powrotem handlu w niedziele jest ponad 53 proc. Polaków. Z kolei blisko 34 proc. jest przeciwnego zdania. Dla reszty nie ma to znaczenia lub ciężko jest im się określić w tym zakresie.

60
12.09.2020 18:14

KORONAWIRUS
 / 
BADANIE: Kogo obecnie szukają pracodawcy? Na czele zestawienia widać spore zmiany

Pandemia mocno zmieniła rynek pracy. Obecnie na znaczeniu zyskują branże umożliwiające skuteczniejsze działania w kwestii narzucanych ograniczeń. Według rankingu firmy Antal, w czołówce najbardziej poszukiwanych zawodów znaleźli się przedstawiciele takich profesji jak m.in. specjalista ds. BHP i ekspert ds. e-commerce. Digital manager i business intelligence są również wysoko w zestawieniu. Ponadto eksperci przewidują, że informatyka i telekomunikacja zaczną coraz mocniej wkraczać do wszystkich dziedzin, co przełoży się na kolejne zmiany. Już teraz mamy do czynienia z przenikaniem się niektórych profesji. Zjawisko to zyska jeszcze na popularności, podobnie jak automatyzacja produkcji.