Trwa ładowanie...
bDIXcomZ

Notowania

Archiwum artykułów autora oprac. Krzysztof Olszewski

1
23.12.2020 14:02

IMPACT2020
 / 
Pasywne oczyszczalnie ścieków - efektywna alternatywa dla klasycznych systemów

Każdy z nas wytwarza ok. 150 litrów ścieków na dobę. Wciąż wiele miejscowości nie posiada sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni - ich budowa wiąże się z ogromnymi kosztami oraz zaawansowanymi pracami budowlanymi. Ciekawą alternatywą są pasywne systemy oczyszczania, które naśladują naturalne procesy oczyszczania zachodzące na obszarach bagiennych. Jak tłumaczy Łukasz Rodek z RDLS, spółki spin-off Uniwersytetu Warszawskiego - systemy te są praktycznie bezobsługowe, mogą być budowane w pobliżu miejscowości - ze względu na m.in. brak odorów i estetyczny wygląd.

12
12.11.2020 10:02

IMPACT2020
 / 
Polska chce gonić liderów innowacji. Dystans jest jednak spory

Pandemia COVID-19, która po letnim spowolnieniu ze zdwojoną siłą uderza właśnie w Europę drugą falą, uświadamia, jak ważne jest dbanie o rozwój biotechnologii. Polska ma aspiracje, by bardziej liczyć się w świecie biotechnologicznych innowatorów, ma też coś bardzo ważnego – utalentowanych i wykształconych ludzi. Jednak do tego, by znalazła się wśród liderów, wciąż wiele brakuje.

27
02.10.2020 16:22

IMPACT2020
 / 
#KomputerDlaUcznia. Dzieci i młodzież wciąż potrzebują sprzętu do nauki

Blisko 1000 komputerów i tabletów z dostępem do internetu trafiło do polskich uczniów – to efekt starań Fundacji Impact, pomysłodawcy akcji #KomputerDlaUcznia. Mimo powrotu dzieci do szkół akcja trwa. Potrzeba jeszcze 400 zestawów komputerowych. Dotychczasowe działania w ramach programu #KomputerDlaUcznia Fundacja Impact podsumowała podczas kongresu Impact’20 Connected Edition driven by Metropolia GZM.

25.09.2020 14:35

IMPACT2020
 / 
Przyszłość Polski to biotechnologia

AstraZeneca to obecnie jeden z najpoważniejszych inwestorów biotechnologicznych w Polsce. Dzięki statusowi Centrum Badawczo-Rozwojowego firma dołączyła do grona kilkudziesięciu kluczowych przedsiębiorstw ze statusem Centrum Badawczo-Rozwojowego w naszym kraju.

3
24.09.2020 13:58

IMPACT2020
 / 
Młodzi ekonomiści z Polski zabierają głos

Podczas pierwszego dnia Impact’20 Connected Edition driven by Metropolia GZM Impact’20 swój oficjalny start ogłosiła Polska Sieć Ekonomii. Jej celem jest wprowadzenie świeżych idei do polskiej debaty i praktyki ekonomicznej np. w kwestii ograniczeń związanych z długiem publicznym. To także szereg inicjatyw m.in. stypendia i platforma e-learningowa.

bDIXconb
24.09.2020 13:56

IMPACT2020
 / 
Giełdy były i będą na czele rewolucji cyfrowej

Historia giełdy ma prawie 500 lat, a pierwsze na świecie akcje zostały wyemitowane w 1606 roku po podzieleniu majątku Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Od pięćdziesięciu lat giełdy stopniowo przechodzą na całkowicie elektronicznych obrót instrumentami finansowymi. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie od początku działalności wykorzystywała nowoczesne rozwiązania technologiczne. Trzy lata temu GPW otworzyła nowy rozdział rozpoczynając tworzenie własnych rozwiązań technologicznych.

23.09.2020 8:33

IMPACT2020
 / 
Liderzy gospodarki mają Impact

Impact’20 tu po prostu trzeba być. Nie ma drugiego takiego wydarzenia w tym roku, podczas którego działoby się tak wiele z udziałem tylu liderów biznesu, polityki i nauki. To kluczowe miejsce i czas dla ludzi wpływających na to, co wydarzy się w 2021 r. Premierzy, europejscy komisarze, miliarderzy, prezesi globalnych korporacji, biotechnolodzy czy wybitni naukowcy – to ich opinie i decyzje w najważniejszych kwestiach poznamy na Impact’20 Connected Edition driven by Metropolia GZM. Start już 23 września w specjalnie zaprojektowanej przestrzeni w Warszawie i na platformie Impact Online oraz na stronie głównej Wirtualnej Polski

23.09.2020 7:20

COVID-19
 / 
Wsparcie dla przedsiębiorców w czasie pandemii. Ruszają webinaria z ARP

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. już kilka miesięcy temu przygotowała pakiet narzędzi, których zadaniem jest wsparcie finansowe dla przedsiębiorców w czasie pandemii Covid-19. Teraz ARP zaprasza potencjalnych partnerów do wzięcia udziału w dedykowanych webinariach.

22.09.2020 14:55

MEDYCYNA
 / 
Wielkość zaczyna się od białej kartki

Microsoft przykłada coraz większą wagę do rozwoju cyfrowego świata w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jednym z dowodów na to jest aktywność Ruthy Kaidar, od niedawna szefowej rozwoju projektów w sektorze cyfryzacji zdrowia w CEE. Jakie ma plany? Dowiemy się podczas jej wystąpienia na Impact’20 Connected Edition driven by Metropolia GZM.

bDIXconh
22.09.2020 14:52

CHMURA CYFROWA
 / 
Wizjonerka epoki chmury

To m.in. dzięki Julii White Microsoft zaczął być kojarzony z liderem rynku chmurowego. Jedna z liderek przemiany firmy z Redmond udowadnia, że tempo konkurentów nie jest dla niej za szybkie. Dowód? Choćby eksplozja Microsoft Teams.

1
22.09.2020 12:01

BANKOWOŚĆ
 / 
Pożyczki płynnościowe. Więcej antykryzysowych pieniędzy dla przedsiębiorców

O 1,1 miliarda złotych, czyli w sumie do 2,15 miliarda złotych, zwiększa się fundusz pożyczek płynnościowych dla firm finansowanych z funduszy unijnych z Programu Inteligentny Rozwój. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisali aneks do umowy dotyczącej tego antykryzysowego narzędzia. Pieniądze umożliwią sfinansowanie wydatków związanych z utrzymaniem bieżącej działalności firmy i pomogą w zapewnieniu płynności finansowej.

22.09.2020 11:03

DLA FIRM
 / 
Europejskie banki rozwoju przeciwko skutkom pandemii

Bank Gospodarstwa Krajowego pomoże w zabezpieczaniu limitów faktoringowych – pierwsze umowy z faktorami spodziewa się podpisać na przełomie sierpnia i września. To będzie zupełnie nowe rozwiązanie w europejskiej gospodarce, ale oryginalnych rozwiązań w UE nie brakuje. Europejskie instytucje rozwoju mają wiele pomysłów na wspieranie przedsiębiorczości w trakcie pandemii koronawirusa a wśród ciekawszych można wymienić instrumenty pomocowe dla startupów, włoskie sposoby na odbudowanie eksportu, czeskie programy gwarancji, czy chorwackie rozwiązania dla turystyki.

22.09.2020 8:58

BANKOWOŚC
 / 
BGK z nowym raportem CSR

Kryzys, który wywołała pandemia COVID-19, pokazał jak ważna jest rola Banku Gospodarstwa Krajowego w polskiej gospodarce. Rozwój społeczno-gospodarczy zawsze był, jest i będzie kluczową misją naszego banku, a najlepszym tego dowodem jest Raport Zrównoważonego Rozwoju BGK za rok 2019.

bDIXconi
22.09.2020 8:00

BANKOWOŚĆ
 / 
Nowatorskie rozwiązania BGK w tarczy antykryzysowej – program gwarancji faktoringowych

Bank Gospodarstwa Krajowego – wspólnie z faktorami, czyli bankami i firmami udzielającymi faktoringu – wprowadza ofertę gwarancji faktoringowych. Program jest unikatowy na skalę Unii Europejskiej.

18.09.2020 20:05

GOSPODARKA
 / 
Gwiazda fintechów słucha swoich klientów

Kto mógł w Europie stworzyć operatora płatności, wycenianego dziś na ponad 40 mld EUR i wymienianego jednym tchem ze Stripe i PayPalem? Ktoś, kto pomimo wielkiego sukcesu finansowego, wciąż jest głodny płatniczych nowinek, a rekrutacje przeprowadza osobiście.

18.09.2020 20:03

GOSPODARKA
 / 
Menedżer czynu wkracza do Europy

Thierry Breton to jedno z najgorętszych nazwisk w Komisji Europejskiej. Gość tegorocznego Impact’20 Connected Edition driven by Metropolia GZM z polityką dotychczas jedynie intensywnie romansował, osiągając cele w szybkim tempie. Dużo więcej długofalowych sukcesów ma za sobą w biznesie. To daje podstawy sądzić, że i w polityce może rozgrywać karty przez długie lata.

4
09.09.2020 13:25

IMPACT
 / 
Rewolucja w crowdfundingu. Dwa dokumenty, które zmienią wszystko

Czy nowe paneuropejskie regulacje dotyczące crowdfundingu uporządkują czy znacznie ograniczą ten biznes? O konsekwencjach tych zmian eksperci porozmawiają podczas Impact’20 Connected Edition.

2
08.09.2020 14:43

CARSHARING
 / 
Nowe auta we flocie marki Panek. Od limuzyn po ciężarówki

Superdrogie BMW i8, luksusowy Lexus RC300 czy ciężarówki marki Renault. To nowe auta firmy Panek, które można wynająć na minuty.