Trwa ładowanie...
bDBkyYUl

Notowania

Archiwum artykułów autora oprac. Mieszko Rozpędowski

29.03.2017 11:13

WIADOMOŚCI
 / 
Wojna na pakiety telekomunikacyjne. Polacy chętniej łączą internet, telewizję i telefon

Wspólny pakiet telefonii, internetu i płatnej telewizji – dostawcy coraz chętniej namawiają klientów na łącznie takich usług. W 2015 r. było ich blisko 6 mln. W ubiegłym roku mogło przybyć dodatkowe ponad 0,5 mln gospodarstw domowych. Co nam dają łączone pakiety? Klienci otrzymują zniżki na usługi telekomunikacyjne, a operatorzy napędzają swoją sprzedaż.

28.03.2017 10:02

KONGRES INNOWATORÓW EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ
 / 
Trwa Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej

W Warszawie trwa międzynarodowy Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit". Polskę reprezentuje premier Beata Szydło, Węgry - Viktor Orban, Słowację - Robert Fico a Czechy - Bohuslav Sobotka. W trakcie Kongresu ma zostać podpisana "Deklaracja Warszawska". Głównym organizatorem wydarzenia jest Polski Fundusz Rozwoju.

30
26.03.2017 13:16

GIODO
 / 
Kontrole w sklepach i przychodniach. GIODO sprawdzi ochronę naszych danych osobowych

Sklepy oraz podmioty lecznicze, takie jak poradnie i przychodnie zostaną skontrolowane przez GIODO w ciągu kilku miesięcy. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych sprawdzi, czy nasze dane osobowe są przetwarzane w tych miejscach zgodnie z obowiązującymi przepisami. Urząd skontroluje też systemy informacyjne, z których korzysta m.in. straż graniczna i policja.

39
26.03.2017 10:35

WIADOMOŚCI
 / 
Polacy zadłużeni na 47 mld zł. 500+ nie pomaga

Ponad 47 mln zł – tyle w 2016 r. wynosiło zadłużenie Polaków – podaje BIG InfoMonitor i Biuro Informacji Kredytowej. 27,98 mld zł stanowią niespłacone kredyty, 19,21 mld zł to zaległe rachunki za gaz, prąd, telefon czy alimenty. Sytuacji nie poprawia spadające bezrobocie ani dopłaty w ramach programu Rodzina 500 plus.

46
19.03.2017 14:25

PEPSI
 / 
Bojkot Pepsi i Coca-Coli w Indiach. Tysiące sklepów wstrzymało sprzedaż

"Nie ma coli, nie ma pepsi" – plakaty z takim hasłem i przekreśloną butelką zawisły w sklepach na południu Indii. Tamtejsze stowarzyszanie handlowców i sklepikarzy ogłosiło bojkot popularnych napojów. Od marca tysiące sklepów wstrzymało ich sprzedaż. Powodem jest susza, za którą protestujący obwiniają fabryki światowych koncernów.

bDBkyYUn
11
19.03.2017 14:00

RYNEK SZTUKI
 / 
Dobra luksusowe. Co trzeci bogaty Polak zamierza inwestować w dzieła sztuki

Ponad 100 mln zł – tyle warty jest rynek aukcyjny dzieł sztuki w Polsce. Zamożni Polacy coraz częściej decydują się inwestować w sztukę. Średnio zyski przy 20-letnim okresie inwestycji przekraczają 10 proc., a na niektórych artystach sięgają nawet kilku tysięcy procent. Największym zainteresowaniem cieszy się sztuka współczesna, zwłaszcza malarstwo i rysunek.

5
19.03.2017 10:15

WIADOMOŚCI
 / 
Chińczycy inwestują w sport. Miliardy euro na europejski futbol

Branża sportowa – to nowy dynamicznie rozwijający się rynek inwestycyjny w Chinach. Państwo Środka poszukując nowych gałęzi wzrostu gospodarczego postawiło na piłkę nożną. W ubiegłym roku chińscy inwestorzy nabyli udziały w drużynach piłkarskich za ponad 6 mld zł. To wzrost wydatków o ponad 300 proc. rok do roku. Obecne wydatki na sport w Chinach to 0,6 PKB. Za 3 lata będzie to już 1 proc. PKB, czyli ponad 450 mln euro rocznie – pisze Bartłomiej Dmitruk z Haitong Bank.

19.03.2017 9:00

ZUS
 / 
Urzędy będą bardziej cyfrowe. ZUS zainwestuje w usługi elektroniczne

- Administrację czeka podobna rewolucja, co banki – tradycyjne placówki będą znikać, a e-usługi zdobywać coraz większą popularność – ocenia Witold Tomaszewski, ekspert branży telekomunikacyjnej. Liczba świadczonych e-usług nie jest jeszcze znacząca, ale stopniowo wzrasta. W ZUS wiele spraw można już załatwić przez internet. Zakład zapowiada jednak rozbudowę Platformy Usług Elektronicznych.

24
19.03.2017 7:00

PORTUGALCZYCY
 / 
Portugalczycy coraz chętniej inwestują w Polsce. Liderem właściciel Biedronki

Ponad 1,2 mld euro – tyle wyniosła w ubiegłym roku wartość portugalskich inwestycji w Polsce. Na polskim rynku prężnie rozwija się Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka, a także ok. 150 innych podmiotów z portugalskim kapitałem. Skala polskich inwestycji w Portugalii jest dużo mniejsza. Jak podaje Bank Portugalii, na koniec 2015 r. ich wartość sięgnęła 14,58 mln euro. To plasuje nas w gronie dwudziestu największych inwestorów w Portugalii.

bDBkyYUt
1
17.03.2017 13:06

STARTUPY W PAŁACU
 / 
NanoSanguis - historia od startup do Pałacu

10 startupów z Polski zaprezentowało się w Pałacu Prezydenckim w ramach drugiej edycji projektu "Startupy w pałacu". Do spotkania młodych przedsiębiorców z prezydentem Andrzejem Dudą doszło dzięki Startup Poland, która z przeprowadzonego otwartego naboru wybrała finałową dziesiątkę.

3
17.03.2017 12:38

WIADOMOŚCI
 / 
Centrum Przedsiębiorczości. W tym miejscu tworzy się polski biznes

Punkt informacyjny w którym zarejestrujesz działalność, biurko lub pokój dla własnej firmy, szkolenia i spotkania z ekspertami – to część oferty Centrum Przedsiębiorczości Smolna, miejsca, w którym każdy początkujący przedsiębiorca może otrzymać wsparcie. Przestrzenią zarządza m.st. Warszawa, które promuje tu polską przedsiębiorczość. – Można do nas skierować swoje pierwsze kroki w biznesie. Wystarczy sam pomysł na biznes – tłumaczy w #dzieńdobryWP Jan Krzyżanowski, koordynator Centrum Przedsiębiorczości Smolna.

78
13.03.2017 12:03

SŁAWOMIR BRONIARZ
 / 
Reforma edukacji. Sławomir Broniarz zapowiada walkę o pracę i podwyżki dla nauczycieli

- My widzimy, że podwyżkę sfinansują sobie sami nauczyciele np. poprzez likwidację dodatku wiejskiego, który otrzymują zatrudnieni w placówkach na terenie miast poniżej 5 tys. mieszkańców – tak zapowiedź podwyżek dla pracowników oświaty skomentował w #dzieńdobryWP Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. 31 marca planowany jest ogólnopolski strajk w oświacie. Tego dnia nauczyciele nie pójdą do szkół, protestując przeciwko reformie edukacji, żądając podwyżek wynagrodzenia.

3
09.03.2017 14:39

WIADOMOŚCI
 / 
7 mln zł dotacji dla Intelclinic. Polski startup zdiagnozuje zaburzenia snu

7 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej otrzymał startup Intelclinic w ramach programu Horyzont 2020. To jedyna polska firma, którą doceniła Komisja Europejska. Dzięki dofinansowaniu Intelclinic wprowadzi na rynek pierwsze na świecie urządzenie do diagnostyki bezdechu sennego.

bDBkyYUu
09.03.2017 11:29

NAJWAŻNIEJSZE
 / 
Domy na wsi marzeniem Polaków. W tym regionie najchętniej budujemy

Jednopiętrowy dom na wsi, najlepiej przed 40. rokiem życia i w województwie mazowieckim – to marzenie statystycznego Polaka. Z "Raportu o budowie domów w Polsce" za 2016 rok wynika, że budowę domu w większości finansujemy kredytem, a nasze wydatki przekraczają założony budżet nawet o 25 proc. Z kolei sama budowa zajmuje przeciętnie 22 miesiące.

37
06.03.2017 14:58

KAUFLAND
 / 
Podwyżki w Kauflandzie. Sieć przeznaczy 55 mln zł na pensje dla pracowników

Niemiecka sieć marketów Kaufland podniosła wynagrodzenie swoim pracownikom. Od 1 marca zarobki 95 proc. pracowników wzrosły średnio o 11 proc. Minimalna pensja na stanowisku kasjer-sprzedawca wynosi teraz 2600 zł brutto na pełen etat. Kaufland w 2017 roku przeznaczy na podwyżki rekordowo 55 mln zł.

41
05.03.2017 15:36

DEWELOPERZY
 / 
Rynek nieruchomości. "Deweloperzy budują na potęgę"

Popytu nie osłabiło podniesienie wymaganego wkładu własnego przy kredytach hipotecznych, a banki pomagają klientom w znalezieniu sposobu na otrzymanie kredytu – mówi Jakub Karliński z zarządu spółki Magmillon. Deweloperzy budują coraz więcej, występują o nowe pozwolenia na budowę i sprzedają mieszkania jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji.

44
05.03.2017 15:09

BRANŻA TRANSPORTOWA
 / 
Przepisy o delegowaniu pracowników. Kierowcy biją na alarm

Firmy transportowe i logistyczne stracą na planowanych przez Komisję Europejską zmianach w przepisach o delegowaniu pracowników. Jeśli branża nie zostanie wyłączona z tych przepisów, to kierowca przejeżdżający przez dany kraj będzie traktowany jak pracownik oddelegowany, a to oznacza, że będą mu przysługiwać takie same stawki wynagrodzenia czy urlopy jak osobom pracującym w danym kraju. To zwiększy obowiązki administracyjne firm i wprowadzi duże zamieszanie w rozliczaniu pracy kierowców.

23
05.03.2017 14:40

INWESTYCJE ZAGRANICZNE
 / 
Inwestycje zagraniczne. Powstanie ponad 16 tys. miejsc pracy

W ciągu ostatniego ćwierćwiecza co roku do Polski napływało średnio 26 mld zł kapitału rocznie. W ubiegłym roku najwięcej nowych inwestycji napłynęło do nas ze Stanów Zjednoczonych, Francji i Niemiec. A dzięki tym inwestycjom powstanie ponad 16 tys. nowych miejsc pracy.