Trwa ładowanie...
bDIJGuaJ

Notowania

Archiwum artykułów autora Sebastian Ogórek

15
01.03.2021 11:13

BANKI
 / 
Jeden bank może nie przetrwać. "Nie ma inwestorów zainteresowanych przejęciem"

Kolejny bank w Polsce może zmienić właściciela. - Nie sądzę, aby wysiłki w tym kierunku nie trwały już od dłuższego czasu. Te wysiłki nie udają się, bo nie ma inwestorów, którzy byliby zainteresowani przejmowaniem banków. Żyję w przekonaniu, że wszystkich nas obowiązuje rachunek ekonomiczny. Tu nic się nie składa. Przejmowanie banków jest wysiłkiem ekonomicznym, który niekoniecznie trzeba uznać za warty zachodu. To nie jest prosta operacja, ani operacja, która służyłaby interesom akcjonariuszy - mówił w programie "Money. To się liczy" Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego. Gość nie wymienił jednak żadnego banku z nazwy. Przypomnijmy, od dłuższego czasu mówi się o problemach należącego do Leszka Czarneckiego Getin Banku. Analitycy prognozują, że wszystko może się zakończyć przymusową restrukturyzacją, czyli przejęciem przez inną instytucję, co byłoby powtórką z sytuacji z Idea Bankiem, przejętym przez Bank Pekao.

1
01.03.2021 10:50

WYNIKI
 / 
Sektor bankowy pod kreską. "Polska to nie jest kraj dla wszystkich banków"

Czy banki mają problem? - Nie popadałbym w czarnowidztwo - mówił w programie "Money. To się liczy" Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego, Jak dodał, banki mają duże wzywania związane z groźbą recesji i kredytami frankowymi, które obijają się na wynikach banków. - Wysyp banków, które nie mogą przetrwać w naszym środowisku trwa od kilku lat. Polska to nie jest kraj dla wszystkich banków. Rentowność banków europejskich nie jest najwyższa, a polskie prezentują się na tyle tle jeszcze gorzej - podkreślił. Przypomnijmy, jak wynika z badania Komisji Nadzoru Finansowego 25 banków wykazało stratę w 2020 roku na 1,5 mld zł.

17
26.02.2021 11:47

KWOTA WOLNA OD PODATKU
 / 
Podatki w Polsce. "Czas obniżyć opodatkowanie ludzi najmniej zarabiających"

- Nie rozumiem, czemu zwalniamy z PIT-u młodego informatyka, który zarabia 8 tys. zł, a każemy płacić normalny PIT sprzątaczce, która jest trochę starsza, a zarabia 3 tys. zł. To, co niestety negatywnie wyróżnia Polskę to wysokie opodatkowanie niskich płac. Przy płacy minimalnej aż 40 proc. wynagrodzenia zabieranie w formie podatku. Pod tym kątem jako kraj zajmujemy piąte miejsce w UE. Tu i teraz powinniśmy skoncentrować na tym, aby obniżyć opodatkowanie ludzi najmniej zarabiających i takim rozwiązaniem jest podniesienie kosztów uzyskania przychodu (wydatki poniesione w związku z wykonywaniem obowiązków pracowniczych lub działalnością gospodarczą – red.) – mówił w programie "Money. To się liczy" dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

1
26.02.2021 11:43

KARUZELA VAT
 / 
Wyłudzenia VAT na puste faktury. Słabo radzimy sobie z odzyskiwaniem pieniędzy

- Pytanie, czy winny w danej sytuacji jest przedsiębiorca, który "poprawiał" sobie wynik i który ma firmę, a to oznacza jest skąd ściągnąć pieniądze, czy była to jednak osoba "słup", czyli ktoś przypadkowy, bez dochodów, będący ogniwem w przekręcie vatowskim. Od takiej osoby nie da się nic ściągnąć. W Polsce model odzyskiwania pieniędzy z VAT-u działa nieco lepiej. Dobrze idzie namierzanie karuzel vatowskich, ale gorzej idzie odzyskiwanie pieniędzy już wyłudzonych – mówił w programie "Money. To się liczy" dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

202
26.02.2021 11:22

PIT
 / 
Rozliczenie PIT 2020. Kto wpada w drugi próg podatkowy? Wystarczy półtorej średniej pensji

- W Polsce to duży problem. W ogóle mamy skomplikowany system podatkowy z dużą liczbą włączeń, preferencji i ulg, a jednocześnie inne parametry są zamrażane, co generuje większe wpływy do budżetu. Problemem jest m.in. zamrożenie drugiego progu podatkowego. Przed laty w ten próg "wchodziły" osoby, które zarabiały trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia. Były to osoby bardzo majętne. Uległo to jednak spłaszczeniu. W efekcie dziś wystarczy być klasą średnią, aby płacić wyższy podatek – mówił w programie "Money. To się liczy" dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

bDIJGuaL
5
26.02.2021 10:39

VAT
 / 
Kłamstwo VAT-owskie. Rząd przemilczał ważną rzecz

- Rząd mówi jednym tchem o ograniczeniu luki VAT-owskiej o połowę i o 60 mld zł, które z tego tytułu popłynęły do budżetu. Oczywiście, lukę udało się ograniczyć, ale o 20 mld zł. Pozostałe 40 mld zł to efekt wzrostu gospodarczego i inflacji. Problem w tym, że wzrost gospodarczy przesunął się w stronę konsumpcji. Powinniśmy patrzeć na wartości w relacji do PKB, a nie na same wartości nominalne. Do tego dochodzi nam kłamstwo budżetowe. Rząd twierdzi, że będzie miał niższy deficyt niż w czasie, gdy rządziła PO. Prawa jest taka, że rząd ukrywa deficyt w funduszach poza budżetem, np. w wydatkach i inwestycjach takich instytucji, jak Bank Gospodarstwa Krajowego czy Polski Fundusz Rozwoju – mówił w programie "Money. To się liczy" dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

1
26.02.2021 8:44

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Gospodarka w czasie pandemii. Gościem Aleksander Łaszek

Do kiedy recesja? Jak gospodarka radzi sobie z epidemią? Porozmawiamy o tym w programie z dr. Aleksandrem Łaszkiem, głównym ekonomistą FOR. Zapraszamy od godz. 9.15.

22
24.02.2021 14:27

WIDEO
 / 
CPK wybudujemy z Koreą Płd. Tamtejszy rząd pomoże, co dostanie w zamian?

CPK z umową z południowokoreańskim rządem. - Wielomiesięczne postępowanie na wybór doradcy strategicznego CPK wyłoniło najlepszą ofertę pod względem ceny, ale i fachowości. Przetarg wygrało lotnisko Incheon. Jednocześnie, poza kontraktem biznesowym, jest poziom rozmów rządowych, podpisujemy umowę międzyrządową, która nada dalsze ramy współpracy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury. - Umowa określi zaangażowanie strony koreańskiej w różne aspekty programu CPK. Rozpoczynamy rozmowy nad tworzeniem modelu biznesowego. Umowę porównajmy do narzeczeństwa, jeszcze nie małżeństwa. Umową nie przesądzamy niczego od A do Z. Strona koreańska jest o krok do przodu, ale przy innych etapach mogą pojawiać się też inne państwa - dodał.

368
24.02.2021 14:05

LATANIE
 / 
PLL LOT na skraju bankructwa. Co dalej ze spółką?

Strumień publicznych pieniędzy popłynie do Polskich Linii Lotniczych LOT, by spółkę uratować. Mają dostać 3 mld zł dofinansowania, Komisja Europejska dała zielone światło. - Pieniądze płyną, bo to są przede wszystkim instrumenty kredytowe. Wszystkie linie na świecie, co najmniej wszystkie duże linie europejskie, korzystają z pomocy swoich rządów. I to często znacznie większej niż PLL LOT - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury. - Pomoc rządu pozwoli przetrwać LOT-owi trudny, pandemiczny okres, który uderza w biznes lotniczy. Rynek będzie nieco wyczyszczony z konkurencji, bo nie wszystkie podmioty przetrwają, LOT będzie mógł nawet szybciej niż przed epidemią podjąć ekspansję i się rozwijać - dodał.

bDIJGuaR
6
24.02.2021 13:56

INWESTYCJE
 / 
Brakuje inwestycji. Rządowy ekonomista ma pomysł

Niskie stopy procentowe mają zachęcać do inwestycji, ale tych jest za mało, by napędzić gospodarkę. - Duża tu rola sektora publicznego, powtarzam to od 9 miesięcy. Na wyjściu z pandemii bardzo ważne jest to, by sektor publiczny wziął na siebie impuls do inwestycji, który przełoży się na stymulację inwestycji prywatnych - powiedział w programie "Money. To się liczy" Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. - Przedsiębiorstwa, które wstrzymują się z inwestycjami, robią to z rozsądku, jest duża niewiadoma, i ja to rozumiem. Dlatego sektor publiczny powinien wziąć na siebie ciężar zwiększania inwestycji publicznych - dodał.

846
24.02.2021 13:48

ZAKUPY
 / 
Inflacja szaleje, ceny rosną. Polska niechlubnym liderem w UE

Inflacja w Polsce - według danych Eurostatu - jest na poziomie 3,6 proc. Jesteśmy liderem wzrostu cen w Unii Europejskiej. - Zasadniczo skomentowanie inflacji zostawiamy Narodowemu Bankowi Polskiemu, natomiast dostrzegam, że jest to szerszy problem społeczny i dotyczy wielu obywateli. Inflacja dotyczy całego koszyka dóbr, warto podkreślić, że przy inflacji liczonej przez GUS, jesteśmy blisko celu inflacyjnego, wyznaczonego przez NBP - powiedział w programie "Money. To się liczy" Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. - Zadałbym przewrotne pytanie. Lepiej mieć tak silnie rosnącą gospodarkę, jak w Polsce, i inflację na takim poziomie, czy mieć deflację i poturbowaną gospodarkę oraz duży ubytek w PKB, jak miała Grecja? Wydaje mi się, że to chyba my jesteśmy na wygranej pozycji. Inflacja na takim poziomie nie zagraża nam wymknięciu się spod kontroli, a także ułatwia gospodarce wychodzenie z pandemii - dodał.

204
24.02.2021 12:38

PIENIĄDZE
 / 
Luka VAT i kompromitacja ministerstwa. Udało się wreszcie ją wyliczyć?

Pomyłka Ministerstwa Finansów przy liczeniu luki VAT i zupełnie różne dane na rządowych planszach. - Wytłumaczę z czego wzięła się ta pomyłka. Miejmy świadomość, że luka VAT bazuje na szacunkach, jej rozmiar się aktualizuje i przelicza na nowo. Stąd pomyłka, która pojawiła się na naszym Twitterze, była niewielka, dotyczyła tylko jednego roku. Dane, które się pojawiły, były danymi ze stycznia, a mieliśmy już dane z lutego - powiedział w programie "Money. To się liczy" Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. - Natomiast w grafice KPRM to błąd, ktoś zrobił slajd na szybko, wysokość luki VAT jest podana w procentach PKB, tak nie powinno być. To przeszacowuje lukę VAT - dodał.

3
24.02.2021 11:57

PIENIĄDZE
 / 
Luka VAT niezałatana? Rząd się tłumaczy: to manipulacja

Kontrowersje z luką VAT. Czy walka z wyłudzeniami podatku nie idzie tak dobrze, jak opowiada to rząd? - Przede wszystkim luka VAT to nie tylko wyłudzenia. Luka to różnica pomiędzy tym, co powinno wpłynąć, a tym, co rzeczywiście wpłynęło do budżetu. Natomiast, dzięki działaniom rządu, po roku 2015 udało się sprowadzić tę lukę do średniej europejskiej, a wcześniej była dwa razy większa niż ta średnia - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marcin Horała, wiceminister infrastruktury. - To przekłada się na kilkadziesiąt miliardów złotych więcej rok rocznie w budżecie. Natomiast manipulacja "Superwizjera" i TVN polega na tym, że tam nie są podawane kwoty, o ile więcej mamy w budżecie z VAT-u, tylko tego, ile w konkretnym postępowaniu udało się zająć. Powiem najprościej jak się da. Jeżeli w jakimś mieście jest gang złodziei samochodów, który rocznie kradnie 100 samochodów, i policja rozbije ten gang, to pewnie odzyska dwa, trzy samochody. Ale ukradzionych samochodów w tym mieście będzie mniej o 100 rocznie, i to jest ta różnica - dodał.

bDIJGuaS
367
24.02.2021 11:06

LOTNISKO
 / 
Wysiedlą ludzi pod budowę CPK. Wykup albo wywłaszczenie. Dotąd zgłosiło się 100 osób, sprawa dotyczy 3 tysięcy

Wykup gruntów pod CPK oznacza wysiedlenie miejscowej ludności. Kto nie zgodzi się sprzedać nieruchomości, zostanie wywłaszczony. - Jak przy każdej inwestycji w Polsce, są tu określone procedury pozyskania gruntów poprzez wykup lub wywłaszczenie, jeśli nie uda się wykupić. Pojawiły się głosy, że miejscowa ludność żyje w niepewności, dlatego zaoferowaliśmy coś dodatkowego - to program dobrowolnych wykupów - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury. - Ten dodatkowy program posuwa się do przodu, mamy ponad 100 zgłoszeń, trwają negocjacje. Osób, które trzeba będzie przesiedlić, jest około 3 tysięcy - dodał.

27
24.02.2021 10:55

INWESTYCJE
 / 
Budowa CPK to gigantyczne koszty. Ile dołożą Koreańczycy i co za to dostaną?

Wielkie dzieło rządu PiS. Trwa budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, która pochłania ogromne pieniądze. Część kapitału dostarczą Koreańczycy. - Mówimy raczej o kilkudziesięciu miliardach złotych. Teraz tego nie przesądzimy, jesteśmy w trakcie kontraktowania masterplanu lotniska. Jednym z jego elementów jest bardzo szczegółowa prognoza ruchu lotniczego, pod to będzie projektowane lotnisko, jego wielkość oraz koszty - powiedział w programie "Money. to się liczy" Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury. A czego Koreańczycy oczekują w zamian? - To jest przede wszystkim bardzo dobry biznes, a w przypadku kapitału dłużnego, pieniądze pożycza się na procent - dodał.

20
24.02.2021 8:49

MTSL
 / 
Money. To się liczy. CPK. Co się dzieje z megalotniskiem?

Dziś w programie pytamy o stan budowy megalotniska. Gościem będzie Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury. W drugiej części o stanie finansów państwa i luce w podatku VAT mówi Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. Zapraszamy od 9.15.

43
23.02.2021 11:33

ELEKTRONIKA
 / 
Polacy rzucili się na telewizory. Euro i Igrzyska Olimpijskie pomogą

- Wydarzenia takie jak Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Europy w piłce nożnej są dodatkowym stymulantem popytu na telewizory. W tym roku sprzedaż może dzięki temu wzrosnąć o kilkanaście procent - mówi w programie "Money. To się liczy" Wojciech Wieroński, członek zarządu MediaMarkt w Polsce. Jak podkreśla, w okresie pandemii Polacy kupują znacznie więcej sprzętu komputerowego oraz rtv. - Siedzimy więcej w domu, więc decydujemy się na zakupy elektroniki. Często tej droższej i większej - mówi Wieroński. Najpopularniejszym rozmiarem telewizora jest obecnie 55 cali. Wzrost popytu oznacza również wzrost cen. MediaMarkt też zakłada podwyżki w bieżącym roku. - Będzie to wzrost na poziomie inflacyjnym, być może o 1 punkt procentowy wyższy - prognozuje Wieroński.

63
23.02.2021 11:23

HANDEL
 / 
Sieci wynoszą się z galerii. MediaMarkt nie ma takich planów

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami będziemy płacić podatek handlowy, jeżeli osiągniemy określony poziom obrotów - mówi w programie "Money. To się liczy" Wojciech Wieroński, członek zarządu MediaMarkt w Polsce. Sieć jest tak zorganizowana, że każdy ze sklepów jest de facto osobnym podmiotem. Dzięki temu przepisy podatku handlowego mogą wielu z nich nie objąć. Wieroński zapowiadał również, że MediaMarkt nie myśli w najbliższym czasie o wychodzeniu z polskich galerii handlowych. - Polacy nadal chcą spędzać czas w galeriach i nie zamierzamy się z nich wyprowadzać - podkreśla członek zarządu popularnej sieci. Jego zdaniem przewagą sklepów stacjonarnych nad kanałem internetowym jest chociażby możliwość uzyskania fachowej porady u pracownika sklepu. - Tego internet często nie jest w stanie zapewnić - mówi Wojciech Wieroński.

  1. Polecane
  2. Najnowsze
  3. Popularne