Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

780 mln zł na misję w Afganistanie. Będzie więcej

0
Podziel się:

W 2008 r. na jednego żołnierza z afgańskiego kontyngentu wydaliśmy 166 tys. zł.

780 mln zł na misję w Afganistanie. Będzie więcej
(MON/isaf.wp.mil.pl)
bEsmtkdN

780 mln złotych - tyle w latach 2002-08 kosztowała misja w Afganistanie. Do końca 2010 roku ta kwota może urosnąć do ponad 2 mld złotych.

Wczoraj rząd zajmował się pakietem afgańskim .To plan zakupów nowego sprzętu dla żołnierzy służących w ramach misji ISAF.

W 2009 roku na nowe uzbrojenie ma pójść pół miliarda złotych, w 2010 roku co najmniej 800 mln złotych, w sumie 1,3 mld złotych. Co kupimy? M.in. nowe: śmigłowce, bezzałogowe aparaty rozpoznawcze, pojazdy i uzbrojenie.

bEsmtkdP

Misja w Afganistanie - ile nas kosztuje?

W 2008 roku na misję w Afganistanie wydano z budżetu 265 mln złotych. Zakup sprzętu pochłonął 214 mln złotych. Statystycznie w 2008 roku udział jednego polskiego żołnierza w misji afgańskiej kosztował ponad 166 tysięcy złotych.

Od 2002 do 2008 roku na misję w Afganistanie wydaliśmy w sumie 780 mln złotych. Jest ona finansowana z wyłącznie z budżetu państwa.

bEsmtkdV

źródło: biuro prasowe Dowództwa Polskich Sił Zbrojnych

Co ciekawe w 2007 roku - pomimo tego, że w 2008 roku zwiększyła się liczebność naszego kontyngentu - wydaliśmy więcej niż rok później. To efekt zmiany charakteru naszej misji.

Misja w Afganistanie to w tej chwili najpoważniejsza operacja poza granicami Polski, w której uczestniczą nasi żołnierze. Polskie Kontyngenty Wojskowe pełnią także służbę w: Bośni, Kosowie i Syrii. W sumie MON przez ostatnie cztery lata na misje wydał 2 mld złotych.

bEsmtkdW

źródło: biuro prasowe Dowództwa Polskich Sił Zbrojnych

Więcej żołnierzy. Poważniejsze zadania

Obecnie w Afganistanie w ramach Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa służy 2,2 tys. polskich żołnierzy. Co pół roku następuje wymiana kontyngentu.

bEsmtkdX

źródło: biuro prasowe Dowództwa Polskich Sił Zbrojnych (co pół roku następuje zmiana żołnierzy na misji)

Polscy żołnierze Afganistanie są obecni od 2002 roku. Siedem lat temu służyło tam tylko 120 osób. Byli to głównie saperzy i inżynierowie. Do ich zadań należało rozminowywanie terenu, budowa dróg i mostów oraz stworzenie zaplecza logistycznego, niezbędnego do działania międzynarodowych sił wojskowych.

Budżet MON planowany w 2009r. na 25 mld zł, został obcięty o 2 mld złotych

Od 2007 roku polskie siły przejęły odpowiedzialność za prowincję Ghazni.

bEsmtkdY

Do zadań naszego wojska należy przede wszystkim zapewnianie bezpieczeństwa, kontrolowanie sytuacji na głównej trasie komunikacyjnej Afganistanu (Kabul- Kandahar) oraz szkolenie afgańskich żołnierzy i policjantów.

bEsmtkeq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)