Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ruszyła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. To już 20. finał

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kupiła około 23,5 tys. urządzeń dla 600 polskich szpitali.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Jurek Owsiak, który na zakopiańską Równię Krupową przyjechał góralskimi saniami, zainaugurował pod Tatrami XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wypowiadając tradycyjne trzy, dwa, jeden, zero, start!

aktualizacja 10:46_ - Zaczynamy grać w Zakopanem czyli w zimowej stolicy Polski _ - mówił Owsiak. Poinformował, że na koncie tegorocznej zbiórki jest już 2 mln zł.

20. Finał WOŚP w mieście pod Tatrami rozpoczął się od koncertu orkiestry straży granicznej, kapeli góralskiej z zakopiańskiego Technikum Budowlanego i zespołu Future Folk pod dyrekcją samego twórcy WOŚP.

W XX Finale WOŚP, który w tym roku odbywa się pod hasłem _ Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko _, bierze udział 120 tys. wolontariuszy w całej Polsce oraz za granicą.

Jubileuszowy, 20-ty finał rozpoczął się w Zakopanem, potem przeniesie się do Krakowa, a stamtąd do Warszawy. W nocy w sztabie głównym Orkiestry licytowana będzie złota karta i złote serduszko oznaczone numerem jeden.

Atrakcjami tegorocznego finału w stolicy będzie między innymi koncert przed Pałacem Kultury, wystawa fotografii dokumentujących 20 lat działania fundacji na ogrodzeniu Łazienek oraz jarmark ekologiczny na placu Konstytucji. O godzinie 20-tej, tradycyjnie rozbłyśnie _ światełko do nieba _. Pokaz sztucznych ogni będzie można obejrzeć w Warszawie przed Pałacem Kultury i Nauki, a także w innych miastach.

Za pieniądze zebrane do puszek i podczas licytacji zostaną kupione pompy insulinowe oraz urządzenia do ratowania życia wcześniaków. Jak zwykle w całym kraju odbędzie się wiele koncertów charytatywnych oraz ponad 100 tysięcy licytacji. Blisko 120 tysięcy wolontariuszy będzie zbierać do puszek datki. Zostanie zorganizowanych ponad półtora tysiąca sztabów w całej Polsce oraz 51 za granicą.

W całym kraju przeprowadzonych będzie wiele koncertów charytatywnych oraz ponad 100 tysięcy licytacji. Niektóre z nich można już obejrzeć na stronie aukcje.wosp.org.pl. Trafiają na nie niecodzienne przedmioty i oferty, m.in. rajdowe porsche Adama Małysza, czapka kapitańska pilota kpt. Tadeusza Wrony, pióro Lecha Kaczyńskiego, bilet na mecz finałowy Euro 2012 w Kijowie, zaproszenie na mecz gwiazd NBA, lodówka pełna lodów, oryginalna torba listonosza Poczty Polskiej.

W tym roku jednym z ciekawszych wydarzeń jubileuszowego finału będzie możliwość wylicytowania motocykla zaprojektowanego specjalnie dla fundacji. Jednak jak podkreśla, pomysłodawca WOŚP Jerzy Owsiak, nie będzie to jedyna niespodzianka. _ - Marcin Gortat na licytację wystawił samego siebie. Zwycięzca tej licytacji pojedzie do Stanów Zjednoczonych i będzie gościem jedynego polskiego koszykarza w NBA _ - powiedział Jerzy Owsiak.

Jurek Owsiak powiedział, że jeżeli potwierdzą się kwoty deklarowane już w tym momencie na aukcjach internetowych, to całkowicie rozwiązany zostanie problem przyszłych matek chorych na cukrzycę.

- _ Już prawie milion złotych jest na naszych aukcjach. Gdybym miał dzisiaj milion złotych to już byśmy mogli pomóc wszystkim mamom, ten temat byłby załatwiony od a do z. A jeżeli zbierzemy tyle, ile na ostatnim finale, czyli w okolicach 50 milionów złotych, to zrealizujemy wszystkie nasze plany _- powiedział Jerzy Owsiak.

POSŁUCHAJ JERZEGO OWSIAKA:

Kardiochirurg - jednocześnie prawa ręka Jurka Owsiaka - profesor Bohdan Maruszewski powiedział, że znaczna część zebranych pieniędzy zostanie przeznaczona na zakup sprzętu ratującego 30 tysięcy wcześniaków, które rocznie rodzą się w Polsce. Fundacja zamierza też kupować najnowocześniejsze inkubatory. O tym co dokładnie i ile sztuk danego sprzętu będzie kupione, zadecyduje specjalna komisja złożona z wybitnych neonatologów.

W organizacji, jak również sprawnym przeprowadzeniu koncertów i licytacji, pomoże ponad 1000 żołnierzy oraz pracowników Wojsk Lądowych pomoże. Ponad 40 jednostek wojskowych zaangażuje się w działania, które umożliwią bezpieczne prowadzenie koncertów, logistyczne i organizacyjne wsparcie orkiestrowych sztabów oraz atrakcyjną oprawę.

W ciągu 20 lat fundacja Jurka Owsiaka kupiła około 23,5 tys. urządzeń dla 600 polskich szpitali, za kwotę 450 mln zł. Zakupiono m.in. 955 inkubatorów, 834 kardiomonitorów, 231 aparatów usg i 116 aparatów rtg; dzięki WOŚP wyposażono także 868 stanowisk do badania słuchu, dzięki czemu przebadano ponad 3 mln noworodków.

Podczas ubiegłorocznego Finału WOŚP udało się zebrać 47 mln 248 tys. 415 zł. Pieniądze te zostały przeznaczone m.in. na wyposażenie oddziałów intensywnej terapii, oddziałów dializ, dziecięcych klinik urologicznych i nefrologicznych, zakładów diagnostyki obrazowej, ośrodków opieki zdrowotnej w sprzęt niezbędny do ratowania życia i zdrowia dzieci.

O WOŚP czytaj w Money.pl [ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t85641.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/xx;final;wosp;atrakcje;orkiestrowych;licytacji,48,0,1002800.html) *Kup Porsche Małysza i bilet na finał Euro 2012 Czapka kapitańska Tadeusza Wrony i pióro premiera Tuska. Co jeszcze licytuje WOŚP? [ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t200714.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/20;final;wosp;owsiak;zagra;na;biegunach,123,0,1002107.html) Zagrają po raz 20. Zobacz, gdzie ich spotasz Zebrane w tym roku pieniądze będą przeznaczone na zakup urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. [ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t85641.jpg ) ]
(http://manager.money.pl/styl/artykul/wielka;orkiestra;swiatecznej;pomocy;licytuje;motocykl,20,0,1001748.html) 33 tys. za motor, którym nie można jeździć Zebrane w tym roku pieniądze będą przeznaczone na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków.
*

Tagi: wielka orkiestra świątecznej pomocy, wosp, giełda, wiadomości, kraj, gospodarka, porady, raport, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz