Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

50 lat temu to przemówienie poruszyło światem

0
Podziel się:

Dokładnie 28 sierpnia 1963 roku, czarnoskóry pastor Martin Luther King, podczas Marszu na Waszyngton wygłosił słynne przemówienie I have a Dream.

50 lat temu to przemówienie poruszyło światem
(Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych)

Dokładnie 28 sierpnia 1963 roku, czarnoskóry pastor Martin Luther King, podczas Marszu na Waszyngton wygłosił słynne przemówienie _ I have a Dream _. Poruszył w nim były problemy nierówności rasowych pomiędzy białymi a czarnoskórymi mieszkańcami USA. Rok później otrzymał pokojową Nagrodę Nobla.

Marsz na Waszyngton, w którym wzięło udział ponad 200 tysięcy osób, zakończył się pod Pomnikiem Lincolna, gdzie przemawiali kolejni mówcy, wśród nich Martin Luther King_ . - Mam marzenie, że pewnego dnia obudzimy się i pojmiemy głęboki sens tych słów: wszyscy ludzie zostali stworzeni do tego, by być równymi. _

Płomienna mowa w obronie wolności dla czarnoskórych Amerykanów wywołała wielkie emocje wśród zgromadzonych tłumów. - _ Niech wolność zabrzmi z Stone Mountain w Georgii. Niech wolność zabrzmi z Lookout Mountain w Tennessee. Niech wolność zabrzmi ze wzgórz Mississippi. Z każdego miejsca niech zabrzmi wolność. _

Zobacz także: ZOBACZ SŁYNNE WYSTĄPIENIE MARTINA LUTHERA KINGA:

Martin Luther King stał się symbolem walki o prawa czarnoskórej ludności w Stanach Zjednoczonych. Walczył o prawa człowieka, piętnował - jak to określał -_ potrójne zło _, czyli biedę, rasizm i wojnę. Propagował walkę o prawa pokrzywdzonych bez stosowania przemocy, opowiadał się za cywilnym nieposłuszeństwem. Wzorem dla niego był hinduski myśliciel i polityk Mahatma Gandhi.

King organizował _ marsze milczenia _, manifestacje, których uczestnicy domagali się pełnych praw obywatelskich dla Murzynów. W 1966 roku podjął nieudaną próbę likwidacji slumsów w Chicago. Był przeciwnikiem wojny w Wietnamie. Został zastrzelony 4 kwietnia 1968 roku w Memphis przez Jamesa Earla Raya, którego skazano na 99 lat więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Dla Afroamerykanów rasizm nie zniknął w USA Dla prawie 90 proc. Afroamerykanów w USA rasizm wciąż istnieje.
Ta sprawa dzieli Amerykanów. Zajmie się nią sąd W sobotę sąd pierwszej instancji uniewinnił 29-latka, który zastrzelił czarnoskórego nastolatka. Sprawą może zająć się sąd federalny.
USA nakładają sankcje na Rosjan. Oto powód Administracja USA nałożyła sankcje wizowe i zamroziła aktywa Rosjan oskarżonych o brutalne łamanie praw człowieka.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)