Notowania

wojna w syrii
13.08.2012 19:35

60 tysięcy uchodźców z Syrii w Turcji

Między 4 tys. a 7 tys. osób przedostało się w ciągu ostatnich kilku dni do Turcji, uciekając przed przemocą w sąsiedniej Syrii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris Images/East News)

Między 4 tys. a 7 tys. osób przedostało się w ciągu ostatnich kilku dni do Turcji, uciekając przed przemocą w sąsiedniej Syrii. W sumie w Turcji schronienie znalazło już prawie 60 tys. uchodźców z Syrii - poinformowały w poniedziałek tureckie władze.

Na zdj. zniszczenia wojenne w Syrii

Fala uchodźców, w tym wielu kobiet i dzieci, nasiliła się w ostatnim czasie w związku z walkami w Aleppo, stolicy gospodarczej Syrii. W związku z zaostrzeniem sytuacji w tym będącym bastionem rebeliantów mieście, gdzie siły reżimowe prowadzą bombardowania, władze w Ankarze obawiają się napływu kolejnych mieszkańców tego miasta. Aleppo leży ok. 50 km od granicy z Turcją.

Tysiące uchodźców znajdują schronienie w obozach na południu Turcji. Dezerterzy z syryjskiej armii rządowej przebywają w odizolowanym obozie w pobliżu granicy syryjsko-tureckiej, gdzie znacznie wzmocniono środki bezpieczeństwa.

Tureckie władze nie wykluczają otwarcia kolejnych obozów - twierdzi agencja prasowa Anatolia.

Pod koniec lipca liczbę zarejestrowanych w Turcji uciekinierów z Syrii szacowano na ok. 44 tys. Syryjscy opozycjoniści alarmują, że od wybuchu powstania przeciwko reżimowi Baszara el-Asada w marcu 2011 roku w kraju zginęło ponad 20 tys. ludzi.

Czytaj więcej o wojnie w Turcji
Przerwać ogień! Amerykanie potępiają Syrię - _ Potępiamy zdecydowanie wszelkie ataki reżimu syryjskiego na uchodźców w krajach sąsiednich _- powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Victoria Nuland
Pierwszy taki wypadek - ostrzelali uchodźców To pierwszy tego typu atak, od kiedy w lecie ubiegłego roku Ankara zdecydowała się dać schronienie tysiącom syryjskich cywilów.
Zaczyna się nowa, wielka emigracja Dotychczas przed przemocą w ich kraju uciekło do Turcji ponad 13,7 tys. Syryjczyków. Obozy dla uchodźców powstają też w Iraku.
Tagi: wojna w syrii, turcja, syria, uchodźcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz