Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abdykacja Benedykta XVI. Kreml ciepło o papieżu

0
Podziel się:

- Władze Rosji wysoko oceniają osobisty wkład papieża Benedykta XVI w dialog międzyreligijny i międzycywilizacyjny - powiedział doradca prezydenta ds. polityki zagranicznej.

Abdykacja Benedykta XVI. Kreml ciepło o papieżu
(PAP/EPA)

Kreml wysoko ocenia działalność Benedykta XVI i liczy na kontynuowanie jego polityki przez nowego papieża - oświadczył doradca prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow.

_ - Z chwilą objęcia przez papieża Benedykta XVI tronu w 2005 roku kontakty Rosji z Watykanem rozwijały się w nader konstruktywnym nurcie _ - oznajmił Uszakow, którego cytuje agencja ITAR-TASS.

Doradca Władimira Putina podkreślił, że praktycznym tego wyrazem było podniesienie w 2009 roku stosunków dyplomatycznych między obu państwami do najwyższej rangi.

_ - Władze Rosji wysoko oceniają osobisty wkład papieża Benedykta XVI w dialog międzyreligijny i międzycywilizacyjny, w aktywne promowanie ogólnochrześcijańskich wartości w świecie _ - oświadczył._ - Liczymy na zachowanie ciągłości tej linii w dalszej polityce Watykanu _ - dodał Uszakow.

Moskwa i Stolica Apostolska nawiązały oficjalne stosunki dyplomatyczne 15 marca 1990 roku. Drogę do tego utorowało spotkanie papieża Jana Pawła II z przywódcą ZSRR Michaiłem Gorbaczowem, do którego doszło 1 grudnia 1989 roku. Papież przyjął wtedy Gorbaczowa jako przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej ZSRR.

Według Anatolija Czerniajewa, jednego z najbardziej zaufanych współpracowników byłego lidera ZSRR, Gorbaczow porozumiał się z Janem Pawłem II w sprawie wizyty papieża w Związku Radzieckim, a nawet zdążył uzyskać na nią akceptację ówczesnego patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Aleksego II.

Na przeszkodzie stanął jednak rozpad ZSRR. Wybuchł spór między Patriarchatem Moskiewskim a Stolicą Apostolską o Kościół greckokatolicki na Ukrainie. W konsekwencji zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej wycofał zgodę na wizytę Jana Pawła II.

Pielgrzymka do Rosji była jednym z największych marzeń polskiego papieża, który darzył ten kraj i jego naród wielką sympatią. Spełnienie pragnienia uniemożliwiło jednak nieprzejednane stanowisko Patriarchatu Moskiewskiego.

Rosyjska Cerkiew prawosławna do dzisiaj sprzeciwia się wizycie zwierzchnika Kościoła rzymskokatolickiego w Rosji. Swoją zgodę na taką pielgrzymkę - i w ogóle na spotkanie patriarchy z papieżem - uzależnia od zaprzestania przez Watykan polityki prozelityzmu, czyli przeciągania prawosławnych na katolicyzm, i od przeproszenia za prześladowania prawosławnych, których - zdaniem Cerkwi - dopuścili się grekokatolicy na Ukrainie.

Nie przeszkodziło to w poprawie oficjalnych stosunków między Rosją i Watykanem. W grudniu 2009 roku, po spotkaniu papieża Benedykta XVI i rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, w Stolicy Apostolskiej zapadła decyzja o podniesieniu do najwyższego szczebla stosunków dyplomatycznych między Watykanem a FR.

Wcześniej były one utrzymywane na szczeblu przedstawicielstw. Na mocy decyzji Benedykta XVI i Miedwiediewa zostały podniesione do rangi Nuncjatury Apostolskiej w Moskwie i Ambasady Rosji przy Watykanie.

W marcu 2007 roku z Benedyktem XVI spotkał się prezydent Władimir Putin. Rozmowa trwała około 25 minut i toczyła się w ojczystym języku papieża - po niemiecku.

Czytaj więcej w Money.pl
Po decyzji papieża informują o zmianach w... Watykan poinformował o istotnej zmianie w programie uroczystości Środy Popielcowej pod przewodnictwem Benedykta XVI.
Ostra krytyka pontyfikatu. "Okres nietolerancji" Większość poważnych brytyjskich gazet wybija rezygnację papieża na pierwszych stronach swoich dzisiejszych wydań.
Zamieszanie w związku z "bezkrólewiem" w Watykanie Nikt nie wie co wydarzy się po abdykacji Benedykta XVI, a Niemcy ostro krytykują ustępującego rodaka.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)