Notowania

Przejdź na
guantanamo
15.03.2013 07:35

Adwokaci więźniów z Guantanamo piszą list do Pentagonu

45 adwokatów więźniów osadzonych w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie wystosowało wczoraj list do szefa Pentagonu Chucka Hagla.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shane T. McCoy/www.navy.mil)

45 adwokatów więźniów osadzonych w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie wystosowało wczoraj list do szefa Pentagonu Chucka Hagla, w którym powiadomili o trwającym tam od lutego strajku głodowym, będącym _ poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia osadzonych _.

W liście, którego kopię otrzymała agencja AFP, adwokaci przypominają, że dwunastu spośród nich wysłało już korespondencję w tej sprawie do komendanta więzienia, ale do tej pory nie otrzymali oni odpowiedzi.

Adwokaci apelują zatem w liście do ministra obrony USA, który - będąc jeszcze republikańskim senatorem - mówił w 2005 r., że kontrowersyjne więzienie w Guantanamo jest jednym z powodów, dla których Stany Zjednoczone przegrały _ wojnę wizerunkową na świecie _.

_ Większość mężczyzn z oddziału 6, w którym mieści się 166 osadzonych, czyli największa liczba więźniów w Guantanamo, prowadzi strajk głodowy od 6 lutego _, kiedy miała miejsce rewizja - informują adwokaci, podkreślając że _ ich stan zdrowia się pogarsza _. Stracili od 9 do 13 kilogramów, a co najmniej 24 więźniów straciło przytomność z powodu niskiego stężenia glukozy we krwi - sprecyzowano w liście.

Strajk jest spowodowany - jak tłumaczą adwokaci - decyzją władz więzienia o odebraniu osadzonym ich egzemplarzy Koranu, a także konfiskatą _ bez powodu _ innych rzeczy osobistych, jak zdjęcia i listy od rodziny, czy listy od ich prawników. Służby więzienne poddały w poniedziałek, że jedynie dziewięciu osadzonych kontynuuje strajk, z czego pięciu jest odżywianych przez rurki.

Władze wojskowe w Guantanamo poinformowały AFP, że _ podczas rutynowej rewizji (6 lutego) nie wydarzyło się nic nadzwyczajnego _. _ Żaden strażnik w Guantanamo nie tknął nigdy Koranu żadnego z osadzonych. Z Koranem obchodzimy się z największym szacunkiem _ - zapewnił rzecznik wojskowy w Guantanamo, kapitan Robert Durand.

Pod koniec stycznia br. rząd USA zlikwidował biuro w Departamencie Stanu zajmujące się organizacją transferów więźniów z Guantanamo. Komentuje się to jako sygnał, że Waszyngton rezygnuje z zamknięcia tego więzienia w najbliższym czasie.

Starania Departamentu Stanu były konsekwencją obietnicy prezydenta Baracka Obamy, który na początku swych rządów zapowiadał, że zamknie Guantanamo w ciągu roku. Więzienie jest obiektem krytyki ze strony obrońców praw człowieka, gdyż przetrzymuje się tam podejrzanych o terroryzm bezterminowo, na podstawie podawanych w wątpliwość sankcji prokuratorskich.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/m202860.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/usa;koniec;strajku;nauczycieli;w;chicago,221,0,1161949.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Koniec strajku nauczycieli. Co osiągnęli? Od dziś zajęcia w chicagowskich szkołach publicznych będą odbywać się normalnie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/225/m247521.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nauczyciele;w;chicago;nie;zawiesili;strajku,103,0,1160551.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nauczyciele strajkują. Burmistrz grozi sądem - _ Nie będę stać bezczynnie, kiedy dzieci w Chicago padają ofiarą wewnętrznych sporów w związku _ - powiedział burmistrz Chicago Rahm Emanuel.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/m257638.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/stosunki;usa-chiny;chinskie;wladze;oskarzaja;coca-cole;o;szpiegostwo,173,0,1269421.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Amerykański koncern szpiegował w Chinach? Dochodzenie prowadzą wspólnie państwowe biuro ds. kartografii i informacji geograficznej oraz ministerstwo bezpieczeństwa państwowego.
Tagi: guantanamo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz