Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afganistan
02.11.2009 14:11

Afganistan: Druga tura odwołana, Karzaj prezydentem

Z udziału w wyborach wycofał się jedyny kontrkandydat, Abdullah.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

aktualizacja: 15:51

_ - Niezależna Komisja Wyborcza ogłasza prezydentem Hamida Karzaja, ponieważ zdobył on najwięcej głosów w pierwszej turze i był jedynym kandydatem w drugiej _ - oświadczył **szef komisji Azizullah Ludin.

Zdaniem Ludina decyzja ta jest zgodna z prawem wyborczym i konstytucją oraz podjęta została _ w interesie mieszkańców Afganistanu _.

_ - Niespodziewane wycofanie się Abdullaha Abdullaha wywołało znaczne trudności ze zorganizowaniem drugiej tury wyborów _ - wyjaśnił szef komisji. _ Wszyscy członkowie komisji byli zgodni _ - dodał.

Abdullah wycofał się z drugiej tury wyborów, powołując się na wątpliwości dotyczące wiarygodności procesu wyborczego. Stwierdził on, że druga tura nie będzie ani wolna, ani sprawiedliwa. Wcześniej domagał się odwołania szefa komisji wyborczej, na co nie zgodził się Karzaj.

Po przeprowadzonej 20 sierpnia pierwszej turze wyborów prezydenckich Komisja ds. Skarg Wyborczych stwierdziła wiele nieprawidłowości i fałszerstw, które doprowadziły do anulowania części głosów oddanych na Karzaja. W sumie w pierwszej turze otrzymał on 49,67 proc. głosów, a Abdullah 30,59 proc.

Świat grutuluje Karzajowi

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i ONZ już pogratulowały Karzajowi wygranej.

Ambasada USA oświadczyła, że z zadowoleniem oczekuje na współpracę z Karzajem w dziedzinie reform i poprawy bezpieczeństwa w Afganistanie. W oświadczeniu wydanym w reakcji na komunikat komisji wyborczej napisano, że podjęła ona decyzję _ zgodnie ze swoimi uprawnieniami i afgańskim prawem _.

Gratulacje wysłali również brytyjski rząd i ONZ.

Premier Gordon Brown osobiście zadzwonił do Karzaja, by złożyć mu gratulacje. - _ Premier pogratulował mu reelekcji. Podkreślił, że ważne jest, by prezydent szybko wprowadził spójny program dla przyszłości Afganistanu _ - mówi rzecznik Downing Street.

Także przebywający z wizytą w Afganistanie sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wyraził zadowolenie z decyzji Komisji. _ - Jestem zadowolony z decyzji podjętej dziś przez Niezależną Komisję Wyborczą (...) i pozdrawiam prezydenta Karzaja _ - powiedział Ban.

_ - Proces wyborczy był dla Afganistanu trudny i trzeba wyciągnąć z niego lekcję. Afganistan stoi obecnie przed ważnymi wyzwaniami - oświadczył Ban. - Nowy prezydent powinien szybko utworzyć rząd, który będzie popierany zarówno przez mieszkańców Afganistanu, jak i społeczność międzynarodową _.

Tagi: afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz