Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afganistan: Wycofali się ze stolicy ważnej prowincji

0
Podziel się:

Sprzymierzeni przekazali miejscowym władzą kontrolę nad głównym miastem prowincji Helmand.

Afganistan: Wycofali się ze stolicy ważnej prowincji
(PAP/EPA)

Wojska NATO przekazały Afgańczykom odpowiedzialność za miasto Lashkar Gah, stolicę prowincji Helmand na południu kraju. To kolejny krok na drodze do wycofania się sił Sojusz z Afganistanu.

W przedpołudniowej uroczystości w Lashkar Gah wzięli udział m.in. afgański minister obrony oraz nowy dowódca sił NATO generał John Allen. Lashkar Gah jest trzecim po prowincji Bamian oraz mieście Mehtarlam miejscem w Afganistanie w którym siły NATO przekazały w ostatnich dniach odpowiedzialność za bezpieczeństwo w ręce miejscowych sił. Jest to zarazem najważniejsze z tych miejsc, bo prowincja Helmand jeszcze dwa lata temu była najniebezpieczniejszym rejonem Afganistanu.

Doradca polskiego ministra obrony do spraw Afganistanu pułkownik Piotr Łukasiewicz przypomina, że to właśnie w prowincji Helmand toczyły się najcięższe walki między talibami, a wojskami NATO, głównie Brytyjczykami. _ To było centrum ruchu talibskiego zarówno w latach 90. jak i po obaleniu rządu talibów w 2001 roku. Najcięższe walki, jakie stoczyli Brytyjczycy od czasu II wojny światowej miały miejsce właśnie w Helmandzie. Żołnierze brytyjscy, siedząc w okopach, jak zbawienia oczekiwali rozpoczęcia negocjacji z talibami, którzy ich atakowali w dystrykcie Musa Kala _ - powiedział Łukasiewicz.

W ostatnich dwóch latach sytuacja w prowincji Helmand znacznie sie uspokoiła. W zeszłym roku wojska NATO prowadziły tam ofensywę przeciwko talibom. Przekazanie miasta Lashkar Gah w ręce afgańskiego wojska i policji odczytywane jest jako symbol sukcesu NATO w walce z talibami. Pułkownik Piotr Łukasiewicz przyznaje, że spokój w prowincji Helmand udało się uzyskać m.in. dzięki wysłaniu tam dodatkowych sił NATO. _ W tej chwili w Helmandzie stacjonuje około 30 tysięcy żołnierzy amerykańskich, brytyjskich, duńskich i gruzińskich. Sami mieszkańcy bardzo sobie chwalą obecny stan, choć obawiają się, co stanie się po wycofaniu wojsk NATO z tej prowincji. To jest jednak pytanie o cały Afganistan, co się z nim stanie po wycofaniu NATO _ - mówi Polskiemu Radiu doradca szefa polskiego MON. W afgańskich i w zachodnich mediach coraz częściej pojawiają się jednak głosy, że przekazywanie odpowiedzialności siłom afgańskim następuje zbyt szybko, bo nie są one jeszcze wystarczająco samodzielne. Wielu komentatorów zgodnie uważa,
że to właśnie utrzymanie porządku w Lashkar Gah będzie największym wyzwaniem dla afgańskiej armii. Według planów międzynarodowych, misja NATO w Afganistanie ma zakończyć się w 2014 roku.

W czasie, gdy trwała ceremonia przekazania odpowiedzialności w Lashkar Gah, w Mazar-i-Sharif, mieście w którym takie przekazanie planowane jest na najbliższe dni, zamachowiec-samobójca wysadził się w pobliżu słynnego Błękitnego Meczetu. Według policji, rannych zostało 11 osób. Z kolei w prowincji Kandahar w wymianie ognia z talibami zginęło czterech policjantów w tym szef policji w jednym z dystryktów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t152880.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/talibowie;dostali;sms-a;z;informacja;o;smierci;mully;omara,80,0,877392.html) Chcieli załatwić talibów SMS-em. Nic z tego Przedstawiciele afgańskich talibów poinformowali, że ktoś włamał się do ich telefonów komórkowych, na konta e-mail oraz strony internetowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/19/t151059.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kissinger;nalezy;wyciagnac;nauki;z;iraku;i;afganistanu,172,0,874412.html) Czas Europy minął? Kissinger nie wyklucza Weteran amerykańskiej polityki Henry Kissinger uważa, że jego kraj i reszta świata _ powinny wyciągnąć właściwe nauki _ z doświadczeń wojen w Iraku i Afganistanie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t98707.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/poslowie;nie;pojada;do;afganistanu;bo;jest;zbyt;niebezpiecznie,29,0,874013.html) Posłowie tam nie pojadą. Niebezpiecznie W przyszłym tygodniu polskich żołnierzy w Afganistanie mieli odwiedzić posłowie z komisji obrony i służb specjalnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)