Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Al-Kaida szykowała zamach w Norwegii

0
Podziel się

Aresztowane zostały trzy osoby podejrzewane o przygotowywanie ataku.

Al-Kaida szykowała zamach w Norwegii
(Egil Fujikawa Nes/Flickr)
bEgopgdN

Trzy osoby powiązane z Al-Kaidą, podejrzane o przygotowywanie zamachu terrorystycznego, aresztowano w czwartek rano w Norwegii - poinformowała norweska policja. Podejrzani mieli powiązania z ludźmi, wobec których toczy się śledztwo w USA i Wielkiej Brytanii.

_ __ - Uważamy, że grupa ta ma powiązania z ludźmi za granicą, którzy mogą być powiązani z Al-Kaidą oraz ludźmi, wobec których prowadzone są dochodzenia w innych krajach, m.in. USA i Wielkiej Brytanii _ - powiedziała na konferencji prasowej szefowa norweskiej służby bezpieczeństwa Janne Kristiansen.

Aresztowani byli pod obserwacją od ponad roku. Cała trójka miała planować zamachy z użyciem lekkich, lecz potężnych bomb, podobnych do tych, które miały być użyte w udaremnionym samobójczym zamachu w nowojorskim metrze w 2009 roku.

bEgopgdP

Zatrzymania dokonano z obawy, by szczegóły śledztwa nie wydostały się na zewnątrz. _ - Obawialiśmy się, że dowody zostaną zniszczone, ponieważ wiedzieliśmy, że międzynarodowa organizacja medialna szykowała się do opublikowania materiału o całej sprawie. Dlatego pilną kwestią stało się dokonanie aresztowań _ - wyjaśniła Kristiansen.

Jednym z aresztowanych jest 39-letni obywatel Norwegii, z pochodzenia Ujgur. Drugim jest 37-letni Irakijczyk, który do Norwegii przyjechał w 1999 roku i ma tam prawo stałego pobytu. Trzecim jest 31-letni Uzbek z prawem stałego pobytu w Norwegii.

Jak podała Kristiansen, zagrożenie terrorystyczne w Norwegii po tych aresztowaniach jest niewielkie. - _ Groźba terroryzmu w Norwegii jest zazwyczaj niska, i niska jest też teraz _ - powiedziała.
* ZOBACZ TAKŻE:
* Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej
* Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail!

bEgopgeq
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)