Notowania

wikileaks
20.12.2010 07:44

Amerykanie chcą powstrzymać Wikileaks

Biden: Spróbujemy zablokować publikację dokumentów dyplomatycznych przez portal.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Remy Steinegger/CC/World Economic Forum)

Wiceprezydent USA John Biden oświadczyl, że Departament Sprawiedliwości USA zbada możliwości wstrzymania publikacji amerykańskich dokumentów dyplomatycznych przez Wikileaks.

Biden, który wypowiadał się w programie telewizji NBC _ Spotkanie z prasą _, zapowiedział, że Stany Zjednoczone będą poszukiwały prawnych możliwości położenia kresu działalności Juliena Assange'a, którego określił jako _ terrorystę wysokich technologii _.

_ - Jeśli spiskował on z amerykańskim wojskowym, aby zdobyć dostęp do tajnych dokumentów, to jest to zupełnie inna sprawa niż sytuacja, w której dziennikarz korzysta z przekazywanych mu dokumentów _ - oświadczył Biden.

Amerykańska prokuratura stara się obecnie zebrać dowody, że założyciel Wikileaks _ spiskował _, jak się wyraził wiceprezydent, z amerykańskim wojskowym, kapralem Bradleyem Manningiem.

23-letniego Manninga oskarżono w tym roku o przejęcie tajnego nagrania wideo z zapisem dokonanego w 2007 roku w Bagdadzie ataku amerykańskiego śmigłowca szturmowego, w którym zabito dwóch dziennikarzy Reutera, oraz o ściągnięcie plików z ponad 150 000 dokumentów Departamentu Stanu USA.

Jeśli Assange zostanie oskarżony o spisek, administracja amerykańska - pisze agencja AFP - będzie mogła go oskarżyć o zamach na bezpieczeństwo narodowe. Wówczas nie mogłaby go dłużej chronić zasada wolności wypowiedzi, gwarantowana przez konstytucję Stanów Zjednoczonych.

_ Ten człowiek dopuścił się czynów, które naraziły na niebezpieczeństwo życie pewnych osób. Utrudnił nam także stosunki z naszymi sojusznikami i przyjaciółmi na świecie _ - powiedział Biden. Tymi słowy Biden uzasadnił określenie Assange'a jako _ terrorysty wysokich technologii _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t125410.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/kolejny;gigant;finansowy;bojkotuje;wikileaks,149,0,739477.html) Kolejny gigant finansowy bojkotuje Wikileaks Bank of America nie będzie realizował przelewów na konta portalu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t126411.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;armii;usa;blokada;do;depesz;wikileaks,11,0,736267.html) W armii USA blokada do depesz Wikileaks Żołnierzom sił powietrznych zablokowano dostęp do stron publikujących tajne dokumenty.
Tagi: wikileaks, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz