Notowania

pomoc dla grecji
19.05.2010 13:02

Amerykański Senat nie chce płacić za Ateny

Domaga się, żeby Biały Dom zagwarantował spłatę greckiej pożyczki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Podczas debaty o obostrzeniach regulacji dla rynków finansowych amerykański Senat zaznaczył niezadowolenie z Europy. Stosunkiem głosów 94:0 amerykańska Izba Wyższa przyjęła klauzulę do ustawy, który ma ograniczyć amerykańską pomoc dla krajów z problemami finansowymi.

Powodem tego są obawy, że USA mogłyby stracić pieniądze udostępniając środki dla akcji ratunkowych jaka ma miejsce np. w przypadku Grecji. Na prowadzoną przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) akcję pomocy Atenom Waszyngton przeznaczył około 6,5 mld dolarów. Łączna kwota przeznaczona na ten cel przez MFW to 39 mld dolarów.

Zgodnie z tą klauzulą amerykański rząd musi w przyszłości gwarantować, że kredyty przyznawane do dyspozycji MFW zostaną także całkowicie spłacone. Jeżeli Biały Dom nie będzie w stanie tego zapewnić, przedstawiciele USA przy MFW będą zobowiązani do głosowania przeciwko udzieleniu pomocy. Propozycję tą wniósł republikański senator John Cornyn z Teksasu. - _ Grecja nie jest zbyt duża, by upaść - _ argumentował Cornyn i otrzymał jednomyślną zgodę Senatu.

Nie ma jednak pewności co do praktycznej relewancji takiego postanowienia. Kredyty dla państw uważa się przy MFW za przyznane, jeżeli większość Rady Wykonawczej MFW zagłosuje za. Tym samym pakiet pomocy dla Grecji zostałby uchwalony także przy sprzeciwie USA.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Brytyjskie banki mogą stracić w Grecji miliardy dolarów ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/brytyjskie;banki;moga;stracic;w;grecji;miliardy;dolarow,120,0,615032.html )
* [ Klaus zna winnych: Euro wpędziło Grecję w kłopoty ]( http://news.money.pl/artykul/klaus;zna;winnych;euro;wpedzilo;grecje;w;klopoty,127,0,614783.html )
Tagi: pomoc dla grecji, senat, usa, pomoc, gracja, mfw, kredyt, pakiet, głosowanie, wiadomości, gospodarka
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz