Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Amerykańskie ambasady już bezpieczne?

0
Podziel się:

Jedenaście z 19 ambasad USA na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej zamkniętych z obawy przed atakiem terrorystycznym ze strony Al-Kaidy wznowiło dziś pracę.

Amerykańskie ambasady już bezpieczne?
(PAP/EPA)
bESPdFeJ

Jedenaście z 19 ambasad USA na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej zamkniętych z obawy przed atakiem terrorystycznym ze strony Al-Kaidy wznowiło dziś pracę - oświadczył Departament Stanu. Kolejnych siedem placówek zostanie otwartych w najbliższych dniach.

Warunki bezpieczeństwa pozwoliłyby na otwarcie 18 z 19 placówek. Jednak z powodu święta Id al-Fitr - Ramadan Bajram, kończącego ramadan, siedem z nich - m.in. w Jordanii, Kuwejcie, Sudanie, Katarze i Arabii Saudyjskiej - wznowi pracę dopiero w poniedziałek lub w ciągu tygodnia.

Z powodu wciąż utrzymującego się zagrożenia atakiem terrorystycznym ze strony Al-Kaidy zamknięta pozostanie na razie amerykańska ambasada w stolicy Jemenu, Sanie, oraz konsulat USA w Lahaur, na wschodzie Pakistanu - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki. Resort będzie monitorował rozwój sytuacji w tych regionach; decyzja o ponownym otwarciu obu placówek uzależniona będzie od panujących warunków bezpieczeństwa - dodała.

bESPdFeL

Z otwarciem przedstawicielstw w Sanie wstrzymały się także Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Holandia.

Przed tygodniem Waszyngton podjął decyzję o zamknięciu 19 swoich ambasad i konsulatów na Bliskim Wschodzie i w Afryce Płn. po przechwyceniu przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) komunikatów wymienianych przez przywódcę Al-Kaidy Ajmana al-Zawahiriego oraz Nasira al-Wahajsziego, szefa Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego (AQAP) z centralą w Jemenie. Wynikało z nich, że Al-Kaida planuje duży zamach terrorystyczny.

Czytaj więcej w Money.pl
Boją się zamachów. Zamknęli ambasady Niemiecka placówka pozostanie zamknięta dziś i jutro. Rzecznik MSZ w Berlinie potwierdził, że chodzi o względy bezpieczeństwa, ale nie chciał udzielić żadnych dodatkowych informacji w tej sprawie.
FBI się tłumaczy: To nie inwigilacja _ Zbierane dane o rozmowach telefonicznych mogą być wykorzystane tylko do walki z terroryzmem, a nie innych śledztw. O ile mi wiadomo _.
20 skazanych za atak na ambasadę USA Tunezyjski sąd orzekł dla nich wyroki dwóch lat więzienia w zawieszaniu. Chodzi o ubiegłoroczny atak na placówkę w Tunisie.
bESPdFfm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)