Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tarcza antyrakietowa
04.12.2010 09:44

Amerykańskie wojska będą stacjonować w Polsce

Taką decyzję mają ogłosić prezydenci Polski i USA podczas wizyty Komorowskiego w Stanach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

*W Polsce ma stacjonować dywizjon amerykańskich samolotów wielozadaniowych F16 i transportowych Hercules. *

Taką decyzję mają ogłosić prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych - dowiedziała się nieoficjalnie ze źródeł dyplomatycznych Informacyjna Agencja Radiowa.

We wtorek do Stanów Zjednoczonych udaje się z wizytą roboczą prezydent Bronisław Komorowski. Według wstępnych informacji, amerykańscy żołnierze będą stacjonować w bazach wojskowych w Krzesinach bądź Łasku, gdzie teraz stacjonują polskie F-16. Taka sytuacja jest możliwa, gdyż Polska podpisała pod koniec ubiegłego roku stałą umowę SOFA, określającą zasady przebywania w naszym kraju żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych.

Na początku października o polsko - amerykańskiej współpracy wojskowej rozmawiał w Pentagonie minister obrony narodowej Bogdan Klich z szefem amerykańskiego Departamentu Obrony Robertem Gatesem . W trakcie tego spotkania obaj politycy ustali, że w Polsce powstanie w przyszłości baza wojskowa z amerykańskimi samolotami. Polskie Radio dowiedziało się, że już w przyszłym roku zostanie podpisana umowa w tej sprawie.

Według nieoficjalnych informacji Polskiego Radia, rozważany jest także scenariusz, że w zamian za stacjonowanie amerykańskich samolotów, z naszego kraju zostanie wycofana bateria rakiet Patriot. Od maja w Morągu stacjonuje stu amerykańskich żołnierzy, którzy mają obsługiwać te rakiety.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t80037.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nato;zrealizuje;polski;projekt;tarczy;antyrakietowej,39,0,693031.html) NATO zrealizuje polski projekt tarczy antyrakietowej? Jest coraz większa zgoda w tej sprawie - uważa szef MSZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t99052.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nic;nie;ogranicza;rozbudowy;tarczy;antyrakietowej,253,0,634365.html) "Nic nie ogranicza rozbudowy tarczy antyrakietowej" Rząd USA nie ulegnie rosyjskim naciskom - mówi Robert Gates.
Tagi: tarcza antyrakietowa, bogdan klich, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz