Notowania

ai
27.05.2010 14:00

Amnesty International potwierdza ludobójstwo w Darfurze

Organizacja opublikowało raport na temat łamania praw człowieka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Filipe Moreira / Flickr (CC))

Amnesty International opublikowało roczny raport na temat łamania praw człowieka w 159 krajach. Organizacja szczególnie podkreśla problem ludobójstwa w Darfurze i torturowanie ludzi w wielu krajach świata.

Dyrektorka organizacji Draginja Nadażdin powiedziała, że w minionym roku po raz pierwsze społeczność międzynarodowa przyznała, iż w Darfurze mamy do czynienia z ludobójstwem.

- _ Po raz pierwszy otrzymaliśmy list gończy za urzędującą głowa państwa. Jest nią prezydent Sudanu _ - powiedziała przedstawicielka AI.

POSŁUCHAJ DRAGINJI NADAŻDIN:

Mimo to w raporcie zwrócono uwagę, że nadal w wielu państwach torturuje się ludzi. Draginja Nadażdin mówi, że takie przypadki stwierdzono w 111 krajów świata.

POSŁUCHAJ DRAGINJI NADAŻDIN:

Według Amnesty International ludzie są torturowani również w Polsce. Organizacja zwróciła też uwagę na problem przeludnienia w więzieniach w naszym kraju. Niekiedy na jednego osadzonego przypada mniej niż 2 metry kwadratowe powierzchni celi.

Jako jeden z głównych problemów w Polsce wskazano nierozwiązaną kwestię tajnych wiezień CIA. Amnesty International podkreśla, że od kilku lat sprawa nie została wyjaśniona.

Amnesty International zwraca też uwagę na problem dyskryminacji płciowej w Polsce. Skrytykowano również utrudnienia w dostępie do aborcji nawet w sytuacji, gdy ciąża zagraża zdrowiu kobiety.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ **Amnesty** International policzyła egzekucje na świecie ]( http://news.money.pl/artykul/amnesty;international;policzyla;egzakucje;na;swiecie,39,0,604455.html )
* [ **Amnesty** International apeluje o reformy na Kubie ]( http://news.money.pl/artykul/amnesty;international;apeluje;o;reformy;na;kubie,145,0,600209.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: ai, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz