Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Andrew Parker nowym szefem kontrwywiadu

0
Podziel się:

Absolwent nauk przyrodniczych uniwersytetu w Cambridge, z zamiłowania ornitolog - pracuje w MI5 od wczesnych lat 80. Był m.in. szefem komórki ds. zwalczania międzynarodowego terroryzmu.

Andrew Parker nowym szefem kontrwywiadu
(David Jones/CC/Flickr)

Nowym dyrektorem generalnym brytyjskiego kontrwywiadu MI5 został Andrew Parker, dotychczasowy szef pionu dochodzeniowo-operacyjnego, zastępca ustępującego dyrektora generalnego Jonathana Evansa - ogłosiła dziś szefowa MSW Theresa May.

Według Press Association 50-letni Parker - absolwent nauk przyrodniczych uniwersytetu w Cambridge, z zamiłowania ornitolog - pracuje w MI5 od wczesnych lat 80. Był m.in. szefem komórki ds. zwalczania międzynarodowego terroryzmu, a na pewien czas oddelegowano go do służby celnej jako szefa jej wywiadu.

Był też odpowiedzialny za rozpracowywanie zagranicznych siatek wywiadowczych, zwalczanie zagrożenia terrorystycznego w Irlandii Płn., walkę z przestępczością zorganizowaną, zwalczanie terroryzmu bliskowschodniego, a także za planowanie strategiczne.

Do jego zadań na stanowisku szefa komórki antyterrorystycznej należało m.in. wyciągnięcie wniosków z zamachów na londyńskie metro i autobus 7 lipca 2005 r., w których zginęły 52 osoby. W 2006 r. ekipa pod jego kierownictwem odegrała główną rolę w udaremnieniu przypisywanych Al-Kaidzie prób zamachów na samoloty z użyciem tzw. płynnych bomb. Od tego czasu pasażerom nie wolno wnosić na pokład samolotów żadnych płynów w bagażu podręcznym.

Stanowisko szefa MI5 obejmie formalnie 22 kwietnia, gdy skończy się obecny sześcioletni kontrakt Evansa.

Parker staje na czele kontrwywiadu w czasie, kiedy policja i służby specjalne muszą wprowadzać cięcia w ramach rządowego planu uzdrawiania finansów publicznych, coraz większe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego ma zabezpieczenie systemów cybernetycznych, a rozwój sytuacji w Syrii, Afryce Płn. i Afganistanie wymaga ciągłej czujności - zauważa PA.

Czytaj więcej w Money.pl
Jak zginął Bieriezowski? Inspektor odpowiada W Windsorze inspektor policji Mark Bissell opowiadał o oględzinach zwłok oligarchy.
Policja wydała na jego pilnowanie 3 mln funtów Scotland Yard przeznaczył 2,9 mln funtów (3,3 mln euro) na pilnowanie ambasady Ekwadoru w Londynie, w której schronił się założyciel portalu Wikileaks Julian Assange.
Agenci korzystali z tożsamości zmarłych dzieci Londyńska policja wykorzystała dane co najmniej 80 zmarłych dzieci, aby bez wiedzy ich krewnych wyrabiać dokumenty potwierdzające fałszywą tożsamość policyjnych tajnych agentów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)