Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Andrew Parker nowym szefem kontrwywiadu

0
Podziel się:

Absolwent nauk przyrodniczych uniwersytetu w Cambridge, z zamiłowania ornitolog - pracuje w MI5 od wczesnych lat 80. Był m.in. szefem komórki ds. zwalczania międzynarodowego terroryzmu.

Andrew Parker nowym szefem kontrwywiadu
(David Jones/CC/Flickr)
bEErXqbp

Nowym dyrektorem generalnym brytyjskiego kontrwywiadu MI5 został Andrew Parker, dotychczasowy szef pionu dochodzeniowo-operacyjnego, zastępca ustępującego dyrektora generalnego Jonathana Evansa - ogłosiła dziś szefowa MSW Theresa May.

Według Press Association 50-letni Parker - absolwent nauk przyrodniczych uniwersytetu w Cambridge, z zamiłowania ornitolog - pracuje w MI5 od wczesnych lat 80. Był m.in. szefem komórki ds. zwalczania międzynarodowego terroryzmu, a na pewien czas oddelegowano go do służby celnej jako szefa jej wywiadu.

Był też odpowiedzialny za rozpracowywanie zagranicznych siatek wywiadowczych, zwalczanie zagrożenia terrorystycznego w Irlandii Płn., walkę z przestępczością zorganizowaną, zwalczanie terroryzmu bliskowschodniego, a także za planowanie strategiczne.

bEErXqbr

Do jego zadań na stanowisku szefa komórki antyterrorystycznej należało m.in. wyciągnięcie wniosków z zamachów na londyńskie metro i autobus 7 lipca 2005 r., w których zginęły 52 osoby. W 2006 r. ekipa pod jego kierownictwem odegrała główną rolę w udaremnieniu przypisywanych Al-Kaidzie prób zamachów na samoloty z użyciem tzw. płynnych bomb. Od tego czasu pasażerom nie wolno wnosić na pokład samolotów żadnych płynów w bagażu podręcznym.

Stanowisko szefa MI5 obejmie formalnie 22 kwietnia, gdy skończy się obecny sześcioletni kontrakt Evansa.

Parker staje na czele kontrwywiadu w czasie, kiedy policja i służby specjalne muszą wprowadzać cięcia w ramach rządowego planu uzdrawiania finansów publicznych, coraz większe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego ma zabezpieczenie systemów cybernetycznych, a rozwój sytuacji w Syrii, Afryce Płn. i Afganistanie wymaga ciągłej czujności - zauważa PA.

Czytaj więcej w Money.pl
Jak zginął Bieriezowski? Inspektor odpowiada W Windsorze inspektor policji Mark Bissell opowiadał o oględzinach zwłok oligarchy.
Policja wydała na jego pilnowanie 3 mln funtów Scotland Yard przeznaczył 2,9 mln funtów (3,3 mln euro) na pilnowanie ambasady Ekwadoru w Londynie, w której schronił się założyciel portalu Wikileaks Julian Assange.
Agenci korzystali z tożsamości zmarłych dzieci Londyńska policja wykorzystała dane co najmniej 80 zmarłych dzieci, aby bez wiedzy ich krewnych wyrabiać dokumenty potwierdzające fałszywą tożsamość policyjnych tajnych agentów.
bEErXqbS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)