Notowania

angela merkel
04.12.2012 16:28

Angela Merkel po raz siódmy przewodniczącą CDU

Angela Merkel ponownie została wybrana na przewodniczącą swego ugrupowania, Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), zdobywając poparcie około 97 proc. delegatów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Angela Merkel ponownie została wybrana na przewodniczącą swego ugrupowania, Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), zdobywając poparcie około 97 proc. delegatów zgromadzonych na partyjnym zjeździe w Hanowerze. To jej najlepszy wynik w karierze.

903 delegatów głosowało za, 19 było przeciw, dziewięciu wstrzymało się od głosu. Obecny wynik Merkel jest o 4 punkty proc. lepszy od tego w poprzednim głosowaniu w 2010 roku. Angela Merkel, która urząd kanclerza Niemiec sprawuje od siedmiu lat, w 2000 roku objęła przywództwo CDU jako pierwsza kobieta na czele znaczącej partii w kraju.

Jak dotąd najlepszy wynik w wyborach przywódcy partii Angela Merkel uzyskała startując w nich po raz pierwszy, w 2000 roku. Zdobyła wówczas blisko 96 proc. głosów. W najgorszym dla niej głosowaniu cztery lata później uzyskała ok. 86 proc.

Wcześniej Merkel otworzyła dwudniowy zjazd CDU, uważany za początek kampanii przed wyborami parlamentarnymi za dziesięć miesięcy. W godzinnym przemówieniu, owacyjnie przyjętym przez zgromadzonych, podkreśliła, że bilans trzech lat rządów chadeków oraz liberalnej FDP jest sukcesem, a z kryzysu w 2009 roku Niemcy wyszły wzmocnione.

Sondaże wskazują, że chadecki blok CDU/CSU wygra przyszłoroczne wybory parlamentarne i może liczyć na blisko 40-procentowe poparcie. Możliwe jednak, że Merkel zmuszona będzie szukać nowego koalicjanta, a najbardziej prawdopodobną konstelacją wydaje się jak na razie wielka koalicja chadeków i socjaldemokratów. W mediach trwa też jednak dyskusja o możliwej koalicji chadeków z Zielonymi, którzy uważani są obecnie za partię mieszczaństwa, podczas gdy CDU traci poparcie w dużych miastach.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważne słowa Merkel. Jest pesymistką Niemcy chcą, żeby zacząć zwracać baczniejszą uwagę na wydawanie _ każdego euro _.
Niemiecki urzędnik: Chcemy cięć budżetu UE _ Górna granica wydatków musi być realistyczna i możliwa do przyjęcia dla wszystkich państw członkowskich _.
Będzie kompromis między Francją i Niemcami? - _ Mamy różne interesy, ale chcemy dać dobry przykład, że te różnice interesów można pokonać _ - oświadczyła Angela Merkel.
Tagi: angela merkel, cdu, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz