Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Annan rezygnuje. Fiasko misji w Syrii

0
Podziel się:

Kofi Annan rezygnuje z funkcji wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii.

Annan rezygnuje. Fiasko misji w Syrii
(ec.europa.eu)
bEUpIOlN

Kofi Annan rezygnuje z funkcji wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii. Po 31 sierpnia nie przedłuży mandatu - poinformował w czwartek szef ONZ Ban Ki Mun. Annan uważa, że nie otrzymał dość wsparcia, a wspólnota międzynarodowa jest w sprawie Syrii podzielona.

_ - Nie otrzymałem takiego wsparcia, na jakie sprawa zasługiwała. W łonie społeczności międzynarodowej są podziały. To wszystko komplikowało moje działania _ - tłumaczył Annan na konferencji prasowej. Oświadczył też, że _ rosnąca militaryzacja na miejscu (w Syrii) i brak jednomyślności Rady Bezpieczeństwa fundamentalnie zmieniły _ charakter odgrywanej przez niego roli. Obecny mandat wysłannika upływa z końcem sierpnia.

Ban Ki Mun poinformował, że prowadzi z sekretarzem generalnym Ligi Arabskiej rozmowy o ewentualnym następcy Annana. _ - Kofi Annan zasługuje na nasz najgłębszy szacunek za sposób, w jaki wykorzystał swe niezwykłe umiejętności przy tym najtrudniejszym i potencjalnie niewdzięcznym zadaniu _ - oświadczył sekretarz generalny ONZ.

bEUpIOlP

Na pytanie o ewentualnego następcę, Annan odpowiedział, że _ świat jest pełen szalonych ludzi _. _ - Więc nie bądźcie zaskoczeni, jeśli sekretarz generalny Ban Ki Mun znajdzie kogoś, kto wykona tę pracę lepiej niż ja _ - powiedział. Dodał, że mogą istnieć _ inne plany lub inne sposoby potraktowania _ sytuacji w Syrii, ale należy skoncentrować się na rozwiązaniu politycznym. _ - Prezydent (Baszar el-Asad) będzie musiał ustąpić wcześniej lub później _ - zaznaczył Annan.

Władze w Damaszku ogłosiły, że żałują, iż Annan zrezygnował ze stanowiska. O podkopywanie jego misji syryjskie MSZ oskarżyło _ kraje, które dążą do zdestabilizowania Syrii _. Ministerstwo odniosło się w ten sposób do Zachodu, Turcji i państw Zatoki Perskiej, nieprzychylnych reżimowi Asada. Według resortu Damaszek _ jest zaangażowany w wojnę z terroryzmem mającą na celu przywrócenie bezpieczeństwa i stabilizacji oraz ochronę obywateli _.

Biały Dom ocenił, że za rezygnację dyplomaty odpowiedzialne są Chiny i Rosja, które kilkakrotnie blokowały w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekty rezolucji umożliwiające wprowadzenie sankcji wobec reżimu Asada. Rzecznik Jay Carney wskazał też, że reżim nigdy nie miał zamiaru wdrożyć planu pokojowego wypracowanego przez Annana. Dodał, że USA będą współpracować z międzynarodowymi partnerami na rzecz wstrzymania przemocy, ale w dalszym ciągu sprzeciwiają się wysyłaniu broni siłom rebelianckim w Syrii.

Także rosyjski prezydent Władimir Putin wyraził żal z powodu decyzji Annana, którego nazwał _ godną szacunku osobistością, świetnym dyplomatą i przyzwoitym człowiekiem _. Sytuację w Syrii określił jako tragedię.

bEUpIOlV

Wcześniej ubolewanie wyraził ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin; zapewnił, że Moskwa wspierała jego wysiłki. Czurkin wyraził nadzieję, że miesiąc, który pozostał Annanowi do zakończenia misji, _ będzie wykorzystany tak jak to tylko możliwe w tych trudnych okolicznościach _.

73-letni dyplomata, były sekretarz generalny ONZ, trzy razy udawał się z wizytą do Syrii - w marcu, maju i lipcu - żeby m.in. spotkać się z Asadem.

W czwartek rosyjskie MSZ zapowiedziało, że nie poprze na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ najnowszego projektu rezolucji w sprawie Syrii, forsowanego przez kraje arabskie. Głosowanie zostało przesunięte na piątek.

Annan został wyznaczony na międzynarodowego wysłannika 23 lutego. Opracowany przez niego sześciopunktowy plan pokojowy, przewidujący wstrzymanie walk między siłami rządowymi a opozycją, nigdy nie wszedł w życie.

bEUpIOlW

Dyplomaci z krajów członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ mówili nieoficjalnie, że Stany Zjednoczone i kraje Zatoki Perskiej niecierpliwiły się w ostatnich miesiącach przywiązaniem Annana do idei dyplomatycznego rozwiązania konfliktu w sytuacji, gdy wszystkie możliwości dialogu z reżimem w Damaszku zostały wyczerpane.

Według syryjskiej opozycji w trwającej od marca 2011 roku antyreżimowej rewolcie zginęło ponad 19 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Głodują trzy miliony. Potrzebna pilna pomoc Ze względu na spowodowane walkami poważne straty w rolnictwie blisko trzy miliony Syryjczyków potrzebują szybkiej pomocy żywnościowej.
Rebelianci atakują lotnisko. Sparaliżują armię? Syryjscy rebelianci zaatakowali lotnisko wojskowe w Menagh, 30 km na północny zachód od Aleppo.
bEUpIOmq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)