Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wizy
23.10.2012 21:55

Apel PE o zakaz wiz dla Rosjan związanych ze sprawą Magnitskiego

Parlament Europejski zaapelował we wtorek o wprowadzenie przez UE zakazu wiz dla rosyjskich urzędników powiązanych ze sprawą antykorupcyjnego prawnika Siergieja Magnitskiego, który zmarł w r. 2009 w areszcie. Wg PE należy też zamrozić ich ewentualne aktywa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

Parlament Europejski zaapelował dzisiaj o wprowadzenie przez UE zakazu wiz dla rosyjskich urzędników powiązanych ze sprawą antykorupcyjnego prawnika Siergieja Magnitskiego, który zmarł w r. 2009 w areszcie. Wg PE należy też zamrozić ich ewentualne aktywa.

Zdaniem PE wprowadzenie tych sankcji zwiększy nacisk na Rosję, by czyniła więcej w celu umocnienia rządów prawa. W rezolucji, przyjętej dzisiaj w Strasburgu przez zdecydowaną większość eurodeputowanych, PE zachęcała państwa członkowskie UE do sporządzenia wspólnej listy rosyjskich urzędników, którzy mogli się przyczynić do śmierci Magnitskiego, a także do wprowadzenia zakazu ich wjazdu na teren UE i do zamrożenia aktywów ich i ich rodzin.

- Ci urzędnicy _ zamiast stanąć przed obliczem sprawiedliwości nadal są na swych stanowiskach. Podróżują po UE, wydają tutaj swoje brudne pieniądze, kupują nieruchomości i posyłają tu dzieci do szkół _ - powiedziała Kristiina Ojuland (Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy - ALDE), która przedstawiła rezolucję. _ - Niech to stanowisko będzie oznaką naszej solidarności z rosyjskimi obywatelami, którzy żyją w czasach trudnych wyzwań i aspirują do autentycznej, a nie fasadowej demokracji _ - dodała.

Zdaniem deputowanych PE sankcje UE są koniecznym i prawnym narzędziem polityki zagranicznej i mogą wymóc na władzach rosyjskich zajęcie się kwestią powszechnego poczucia bezkarności w Rosji. Rezolucja PE nie jest wiążąca - nie pociąga za sobą skutków prawnych.

Prawnik Siergiej Magnitski, który zarzucił pracownikom MSW Rosji zagarnięcie za pomocą sfałszowanych dokumentów równowartości 230 mln dolarów z budżetu państwa, sam został oskarżony o oszustwa podatkowe i zatrzymany w roku 2008, a w listopadzie roku 2009 zmarł w więzieniu. Obrońcy praw człowieka nie wykluczają, że został pobity na śmierć.

Departament Stanu USA wprowadził w zeszłym roku sankcje wizowe wobec rosyjskich urzędników państwowych, których uznał za odpowiedzialnych za śmierć Magnitskiego. W odpowiedzi MSZ Rosji oświadczył, że zatwierdził listę przedstawicieli USA, których pobyt w Rosji jest niepożądany.

Czytaj więcej w Money.pl
O tym Unia chce rozmawiać z Ławrowem Tematem rozmów mają być m.in. problemy energetyczne i kwestie wizowe.
Putin skarży się na szczycie UE. Chce wiz Prezydent Rosji nie kryje niezadowolenia. - I co, należało wstać i wyjść? - pytał dziennikarzy.
Wizowa ofensywa w Rosji. Powstanie sieć W ciągu pół roku w 38 miastach zostaną utworzone punkty wizowe. Będą zarządzane przez zewnętrzne firmy.
Tagi: wizy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz