Notowania

sąd
10.07.2013 18:24

Apple dopuścił się zmowy cenowej z wydawcami e-booków

Sąd w USA: Apple był z wydawcami w zmowie mającej na celu zawyżanie cen e-booków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

Apple był z wydawcami w zmowie mającej na celu zawyżanie cen e-booków - orzekła dziś w Nowym Jorku sędzia federalna Denise Cote, podkreślając, że materiał dowodowy nie pozostawia żadnych wątpliwości, iż firma ta dopuściła się złamania prawa antymonopolowego.

Sędzia wskazała, że Apple wiedział, iż żaden wydawca nie mógłby zaryzykować działania w pojedynkę, by spróbować przeciwstawić się cenie 9,99 USD za najbardziej popularne e-booki, oferowanej przez Amazon.com, więc _ stworzył mechanizm i środowisko umożliwiające (wydawcom) współdziałanie (...) w celu wyeliminowania wszelkiej konkurencji cenowej w przypadku e-booków _.

Stworzony przez Apple'a mechanizm, umożliwiający wielkim wydawnictwom ustanawianie wyższych cen e-booków, zmusił Amazon.com do przyjęcia podobnego modelu biznesowego, co doprowadziło do wzrostu cen detalicznych. Apple wszedł na rynek e-booków w 2010 roku, wraz z premierą swego iPada.

Materiał dowodowy świadczy, że Apple wiedział o sprzecznych z prawem celach tej zmowy i przyłączył się do niej z zamiarem przyczynienia się do jej powodzenia - dodała sędzia. Suma odszkodowania ma zostać określona w późniejszym terminie.

Pozew w sprawie tej zmowy cenowej przeciwko firmie Apple i pięciu wielkim wydawnictwom został złożony w zeszłym roku. Z wydawnictwami rząd zawarł ugodę pozasądową.

Apple zapowiedział odwołanie się od orzeczenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten wyrok zmieni życie par gejowskich Sędziowie postanowili uchylić zakaz już wczoraj aby umożliwić wznowienie zawierania małżeństw gejowskich jeszcze przed paradą Gay Pride, która ma odbyć się podczas weekendu.
20 skazanych za atak na ambasadę USA Tunezyjski sąd orzekł dla nich wyroki dwóch lat więzienia w zawieszaniu. Chodzi o ubiegłoroczny atak na placówkę w Tunisie.
Porażka Apple. Co z zakazem sprzedaży? Amerykański sąd oddalił wniosek firmy Apple o wprowadzenie zakazu sprzedaży na terytorium USA smartfonów produkowanych przez koncern Samsung.
Tagi: sąd, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz