Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Aresztowania generałów w Turcji

0
Podziel się:

Sąd w Ankarze wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu sześciu generałów w stanie spoczynku.

Aresztowania generałów w Turcji
(Allan Henderson/CC/Flickr)

Sąd w Ankarze wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu sześciu generałów w stanie spoczynku oskarżanych o to, że byli zamieszani w zamach stanu w Turcji z roku 1997 - poinformowała agencja Anatolia.

Wśród sześciu wysokich rangą wojskowych, wobec których wydano nakaz aresztowania, są byli dowódcy: sił lądowych - Hikmet Koksal i sił powietrznych - Ahmet Corekci. Zarzuca się im zmuszenie przed 15 laty ówczesnego premiera islamisty Necmettina Erbakana do ustąpienia z urzędu.

W ramach dochodzenia w tej sprawie dotychczas aresztowano i oskarżono dziesiątki wojskowych - w służbie czynnej i w stanie spoczynku - w tym wielu generałów.

Oficerowie ci są oskarżeni o wymuszenie ustąpienia Erbakana podejrzewanego o próby znacznego zwiększenia roli islamu w Turcji - kraju muzułmańskim, ale oficjalnie świeckim.

Dwóch z sześciu generałów aresztowanych we wtorek już przebywa za kratkami za domniemany udział w innym spisku o kryptonimie _ Młot _. Jego celem miało być obalenie w 2003 roku rządu Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) premiera Recepa Tayyipa Erdogana.

To kolejna fala aresztowań w środowisku wojskowych. Armia turecka uważa się za strażnika świeckości i jedności republiki. W latach 1960-1980 dokonała w kraju trzech zamachów stanu, a w 1997 roku zmusiła do ustąpienia pierwszy rząd o proweniencji islamskiej.

Czytaj więcej o sprawach Turcji
Wielka akcja CBŚ. Zatrzymali pseudokibiców Policja jednego ze złapanych szukała 10 lat. Wystawiono za nim 8 listów gończych.
Izrael przed sądem. Za zabójstwo na statku Turecka prokuratura skierowała do sądu w Stambule akt oskarżenia przeciwko izraelskiej armii ws. zabicia w 2010 r. dziewięciu obywateli Turcji.
Kilkadziesiąt tysięcy ludzi chce podwyżek Kilkadziesiąt tysięcy pracowników sektora publicznego w Turcji nie przystąpiło w dziś do pracy. Chcą lepszych płac.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)