Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Arłukowicz zostaje. Koalicja obroniła swojego ministra

0
Podziel się:

Opozycja uważa, że minister doprowadził służbę zdrowia do zapaści.

Arłukowicz zostaje. Koalicja obroniła swojego ministra
(Jan Bielecki/East News)

[aktualizacja: 10:15]

Koalicja obroniła ministra zdrowia. Po wczorajszej debacie nad wnioskiem o wotum nieufności dla Bartosza Arłukowicza, dziś posłowie zdecydowali o jego losie. To już drugi wniosek o jego odwołanie w tej kadencji.

Kluby opozycyjne: PiS, SLD, RP i SP zapowiedziały podczas debaty w Sejmie, że zagłosują za wnioskiem o wotum nieufności dla ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. PO i PSL będą przeciw jego odwołaniu. Głosy koalicjantów wystarczyły do tego, by minister zachował stanowisko. Wystarczyły 232 głosy. Przeciw było 220 posłów.

Bolesław Piecha (PiS) uzasadniając wniosek o odwołanie Arłukowicza argumentował, że od roku w systemie ochrony zdrowia narastają zjawiska kryzysowe. Jak podkreślał, kryzys ten jest wynikiem fatalnej polityki zdrowotnej państwa.

Elżbieta Radziszewska z PO uznała, że klub PiS, składając wniosek, nie poparł go merytorycznymi argumentami. - _ Nic nie ma (w uzasadnieniu), tylko straszenie, straszenie i straszenie _ - oświadczyła. - _ Nigdy nie będzie lepiej, jeśli opozycja tylko dlatego, że ma wilcze prawo zgłaszania wniosku o wotum nieufności, będzie robiła coś, co pracownikom i pacjentom nic nie przyniesie _ - mówiła Radziszewska.

Minister zdrowia w swoim wystąpieniu apelował do opozycji, by nie straszyła pacjentów. - _ Nie pozwolę, byście państwo w debacie politycznej używali pacjentów, dzieci, wzywali do tego, by pacjenci zaczęli się bać _ - oświadczył. Wyraził nadzieję na wspólną pracę i dyskusję nad reformą systemu. Jednocześnie stwierdził: _ Panie ministrze Piecha, panie ministrze Balicki, podzielmy się robotą; panowie do telewizorów, a ja wracam do pracy w resorcie _.

Zaznaczył, że od początku stycznia pacjenci mieli otwarte przychodnie. - _ Nie było negocjacji, nocnych posiedzeń w ministerstwie zdrowia, w celu negocjowania czy przychodnie się otworzą, czy nie. Rozczarowanie _ - ironizował Arłukowicz.

Jak przekonywał, sposobem na zmniejszenie kolejek do lekarzy jest lepsze, szybsze i skuteczniejsze kształcenie lekarzy oraz elektroniczny system, który usprawni zarządzanie systemem. - _ My to robimy, wprowadziliśmy system eWUŚ, jako pierwszy krok do systemu elektronicznej karty pacjenta _ - mówił.

Minister mówił także o Centrum Zdrowia Dziecka i przypomniał, że za czasów rządów opozycji, w 2001 i 2006 r. były tam przeprowadzone kontrole, które wskazały na potrzebę wprowadzenia radykalnych zmian, jednak nic wówczas nie zrobiono, by zapobiec dalszemu zadłużaniu się placówki.

Czytaj więcej w Money.pl
Arłukowicz musi odejść? Znów policzą szable Bartosz Arłukowicz rok po wniosku o wotum nieufności, doczekał się kolejnego.
Arłukowicz musi odejść. Wiadomo dlaczego Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie wniosek o odwołanie ministra zdrowia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)