Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Armia ma być gotowa za półtora roku

0
Podziel się

Resort obrony przedstawi raport o uzawodowieniu wojska. Przyjmie go rząd.

Armia ma być gotowa za półtora roku
(Anna Pawlak/isaf.wp.mil.pl)
bEhGRRxh

Raport jutro będzie omawiał rząd, a w czwartek - sejmowa komisja obrony narodowej. Dokument podsumowuje to, co stało się z uzawodowieniem polskiego wojska od 2008 roku, gdy dużą jego część tworzyli jeszcze żołnierze z poboru, do dziś, gdy mamy 100-tysięczną zawodową armię.

Resort obrony zapowiada, że ostatni etap reformy armii zakończy się w grudniu przyszłego roku.

Jak wynika z raportu, jednym z najważniejszych problemów wojska są odwrócone proporcje między liczbą oficerów, podoficerów i szeregowych. Jak mówią dowódcy, _ jest więcej wodzów niż Indian _.

bEhGRRxj

MON ma też najnowsze dane o tworzeniu nowej wojskowej formacji, czyli Narodowych Sił Rezerwowych, które do końca przyszłego roku mają uzupełnić armię do liczby 120 tysięcy. NSR - stworzone na wzór amerykańskiej Gwardii Narodowej - to formacja, która mobilizowana będzie na czas kataklizmu, kryzysu czy wojny. Na co dzień jej żołnierze, jednocześnie czynni zawodowo cywile, odbywają szkolenie wojskowe 30 dni
w roku. I za to dostają pieniądze.

Jak pisze _ Gazeta Wyborcza _, wiadomo także, jak przebiega reforma mieszkaniowa. Od 1 lipca, każdy żołnierz, który nie mieszka w wojskowym internacie albo służbowym mieszkaniu, może wystąpić o pieniądze na wynajęcie mieszkania na mieście, spłatę kredytu itp.

bEhGRRxK
wiadmomości
wiadomości
KOMENTARZE
(0)