Notowania

stosunki usa-iran
19.02.2012 22:35

Atak na Iran. USA rozważają za i przeciw

USA prowadzą rozmowy z Izraelem w sprawie prewencyjnego ataku na Iran.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jordon R. Beesley/navy.mil)

Przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA, generał Martin Dempsey, przestrzegł Izrael przed zaatakowaniem Iranu, sugerując, że byłoby to ryzykowne i przedwczesne. Przyznał jednak, że Waszyngton nie przekonał jeszcze o tym rządu izraelskiego.

Dempsey wystąpił w programie telewizji CNN _ GPS _, którego gospodarz, publicysta Fareed Zakaria zapytał go o opinię na temat możliwości prewencyjnego ataku Izraela na irańskie instalacje nuklearne.

_ - W tym momencie nie jest ostrożne atakować Iran _ - powiedział generał, dodając, że atak taki uważa za _ destabilizujący _. Oświadczył też, że na podstawie _ tego co wiemy, lub uważamy, że wiemy, reżim irański nie podjął decyzji _ co do budowy bomb atomowych. Na pytanie Zakarii czy USA uważają reżim w Teheranie za _ szalony, czy też racjonalny _, Dempsey odpowiedział: _ Sądzimy, że Iran działa racjonalnie _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/55/m84279.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/iran;wzywa;hamas;do;kontynuowania;walki;z;izraelem,247,0,1024503.html) *Wzywają do walki. Wojna coraz bliżej? * Wyzwolenie Palestyny, odrzucenie rozmów pokojowych z Izraelem i uznanie kwestii palestyńskiej za sprawę islamską to ich główna strategia. Zapytany, czy rząd USA przekonał Izrael, że atak na Iran byłby przedwczesny, Dempsey odpowiedział dwuznacznie. _ Ufam, że Izrael rozumie nasze niepokoje, że uderzenie (na Iran) obecnie byłoby destabilizujące. Nie sugerowałbym dzisiaj, że przekonaliśmy ich (Izraelczyków), że nasz pogląd jest słuszny _ - oświadczył.

Perspektywy ewentualnego ataku prewencyjnego Izraela na Iran były tematem wielu komentarzy w dzisiejszych talk-showach telewizyjnych. W panelu telewizji CBS większość jego uczestników określiła prawdopodobieństwo izraelskiego ataku w tym roku na 20-25 procent.

Komentatorzy przypominają argumenty przeciw atakowi: niebezpieczeństwo, że nie uda się zniszczyć wszystkich instalacji nuklearnych, ryzyko eskalacji konfliktu, groźba odwetu w postaci ostrzału rakietowego Izraela przez Hezbollah i Hamas z Libanu i Strefy Gazy, oraz kryzys ekonomiczny na świecie wywołany zwyżką cen ropy naftowej.

Więcej o sytuacji w Iranie czytaj w Money.pl
Amerykańska flota gotowa na wojnę z Iranem Wiceadmirał Fox powiedział, że marynarka wojenna opracowała dla prezydenta USA konkretne plany działania.
Barack Obama nie chce na razie wojny, ale.. Prezydent USA nie wyklucza żadnej opcji w kwestii związanej z sytuacją w Iranie.
Iran zakręca kurek Europie. Zobacz, kto ucierpi To odwet za decyzję UE o wstrzymaniu importu ropy z Iranu z dniem 1 lipca.
Tagi: stosunki usa-iran, ropa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz