Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Atak terrorystyczny w Kenii. Walki trwają

0
Podziel się:

Terroryści z powiązanej z al-Kaidą somalijskiej organizacji al-Szabab, zapowiedzieli, że nie poddadzą się i są gotowi na śmierć.

Atak terrorystyczny w Kenii. Walki trwają
(PAP/EPA)

3/6

fot: PAP/EPA

Rosną obawy o życie zakładników, którzy od trzech dni przetrzymywani są w budynku galerii handlowej Westgate w centrum Nairobi. Kenijscy żołnierze szturmują pozycje terrorystów wewnątrz luksusowego centrum handlowego. Budynek płonie, a z wnętrza dobiegają odgłosy strzałów z broni automatycznej. Terroryści z powiązanej z al-Kaidą, somalijskiej organizacji al-Szabab, zapowiedzieli, że nie poddadzą się i są gotowi na śmierć. Są wśród nich prawdopodobnie dżihadyści ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Nie wiadomo, co dzieje się z zakładnikami.
aktualizacja: 21:30

Liderzy al-Szabab twierdzą, że atak na centrum handlowe w Nairobi jest odpowiedzią na udział kenijskiego wojska w walkach z islamistami w Somalii. Oprócz Kenijczyków, w skład misji AMISOM, czyli sił Unii Afrykańskiej w Somalii, wchodzą też żołnierze z Ugandy i kilku mniejszych krajów. W obawie przed odwetem al-Shabab środki ostrożności zwiększono także w Kampali, stolicy Ugandy.

Szturm armii kenijskiej na centrum Westgate rozpoczął się wczoraj o zmroku. Dwa wojskowe śmigłowce nadleciały nad budynek, słyszano odgłosy eksplozji i wymiany ognia. Członkowie al-Szabab, mającej powiązania z al-Kaidą, wtargnęli do centrum handlowego w sobotę. Według świadków napastnicy pozwolili wyjść z centrum muzułmanom, po czym otworzyli ogień do pozostałych klientów. Według ministra spraw wewnętrznych Kenii Josepha Ole Lenku, od soboty w centrum handlowym zginęły 62 osoby, a przeszło 170 zostało rannych. Zginęło też trzech terrorystów.

Obama: To straszna tragedia

Prezydent USA Barack Obama nazwał trwające od soboty oblężenie przez islamskich terrorystów centrum handlowego w Nairobi _ straszną tragedią _ i obiecał Kenii _ wszelką konieczną pomoc _. Złożył też kondolencje prezydentowi Kenii Uhuru Kenyatcie, który w ataku stracił krewnych, oraz wszystkim Kenijczykom.

- _ Solidaryzujemy się z wami _ - powiedział Obama. Jego zdaniem, atak w Nairobi pokazuje, że wspólnota międzynarodowa musi wystąpić przeciwko bezsensownej przemocy, którą stosują takie ugrupowania jak milicja Al-Szabab, która przyznała się do ataku. - _ Terror, do którego dochodzi gdziekolwiek, jest terrorem przeciwko nam wszystkim _ - powiedział.

Antyterrorysta GROM: To musiało się zakończyć szturmem

Zdaniem byłego żołnierza GROM Krzysztofa Przepiórki sytuacja musiała zakończyć się szturmem. -_ Oni są zdesperowani. Wiedzą, że przy tylu ofiarach nie mają szans na wyjście z tego żywym i już im na niczym nie zależy. Uważają, że im więcej ludzi zabiją, tym Allah będzie dla nich łaskawszy _ - ocenia były antyterrorysta.

Zdaniem eksperta do spraw terroryzmu Dariusza Cieślaka, organizacji al-Shabab zależało na tym, aby pokazać ogromną determinację. Chodziło o to, aby akcja była spektakularna. - _ Bardzo trudno jest się wycofać z tego rodzaju misji. Niezwykle ciężko znaleźć teraz drogę ucieczki, kiedy stało się wrogiem numer jeden dla wszystkich. Proszę zauważyć, że na całym świecie obserwowany jest szturm i wszyscy czekają na to jaka kara spotka teraz zamachowców _ - mówi ekspert.

Za zamachem stoi radykalna grupa islamska al-Shabab. Zdaniem eksperta od spraw międzynarodowych Kacpra Rękawka grupa ta poprzez atak chciała się uwiarygodnić w świecie terrorystów. - _ To jest organizacja, która niedawno została przyjęta do al-Kaidy. Tego typu atak na cel, który jest pełen białych, chrześcijan, to jest kapitalna sprawa z punktu widzenia al-Kaidy. Nawet jeśli al-Shabab nie może przeprowadzić ataku na cel w Nowym Jorku, to Kenia jest miejscem, które z ich punktu widzenia się świetnie nadaje _- mówi ekspert.

Kenijskie siły bezpieczeństwa walczą z terrorystami, ukrywającymi się w centrum handlowym w Nairobi. Udało im się uwolnić prawie wszystkich zakładników, przetrzymywanych przez terrorystów.

Wśród zamachowców byli Brytyjczycy?

Brytyjski minister obrony potwierdził, że wśród ponad 60 ofiar zamachu w Kenii jest sześcioro obywateli brytyjskich. W związku z kryzysem w Nairobi dziś w Londynie zebrał się ponownie komitet do spraw sytuacji kryzysowych COBRA.

Na naradę przybył specjalnie ze Szkocji premier David Cameron. Briefiengu dziennikarzom udzielił jednak minister obrony Philip Hammond. - _ Mamy teraz sześciu obywateli brytyjskich, którzy zginęli w tym incydencie. Wczoraj mowa była o czworgu. Z dodatkowych dwóch jeden to na pewno Brytyjczyk, w sprawie drugiego oczekujemy ostatecznego potwierdzenia _ - powiedział.

Premier David Cameron zaoferował Kenii wszelką możliwą pomoc, również w akcji antyterrorystycznej. Ale minister Hammond powiedział, że nie otrzymał jeszcze takiej prośby.

Brytyjski wywiad współpracuje z Kenią także w sprawie konfliktu w Somalii. W Wielkiej Brytanii schroniło się wielu uchodźców z tego kraju. Wiadomo, że około 50 obywateli i rezydentów brytyjskich służy w szeregach organizacji islamskiej Al Shabab, która dokonała zamachu w Nairobi. Jeden z nich czeka właśnie w Kenii na proces. Minister Hammond zdementował jednak doniesienia, jakoby wśród zamachowców był Brytyjczyk.

UE potępia atak

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso stanowczo potępili _ przerażający atak terrorystyczny _ na centrum handlowe Westgate w Nairobi. Złożyli kondolencje rodzinom i przyjaciołom ofiar zamachu, solidaryzując się też z osobami, które zostały ranne. Dodali, że _ głęboko współczują _ Kenyatcie, który w zamachu stracił bliskiego członka rodziny. _ - Myślami jesteśmy z Panem i z całym narodem kenijskim _ - napisali we wspólnym liście do prezydenta Kenii Uhuru Kenyatty.

Podkreślili, że UE solidaryzuje się z Kenijczykami. _ - W obliczu tego przerażającego ataku chcielibyśmy potwierdzić nasze zdecydowane poparcie dla Kenii i narodu kenijskiego _ - czytamy w liście szefów Rady i Komisji Europejskiej._ - Takie akty nie mogą osłabić naszej determinacji, by wyeliminowywać plagę terroryzmu w Afryce Wschodniej i zapobiec podobnym zamachom w przyszłości _ - zaznaczyli.

Według Van Rompuya i Barroso w obliczu najnowszego ataku jeszcze większego znaczenia nabiera _ nieustająca współpraca _ między Kenią a UE, która ma na celu _ uwolnienie Somalii i Kenii od radykalnego somalijskiego ugrupowania Al-Szabab, promowanie bezpieczeństwa i rozwoju w Kenii oraz budowanie stabilnego, dostatniego i praworządnego państwa somalijskiego, do którego bezpiecznie mogą wracać uchodźcy _.

W trwającym od soboty oblężeniu centrum handlowego przez członków mającego powiązania z Al-Kaidą ugrupowania Al-Szabab zginęły 62 osoby. Napastnicy domagają się wycofania kenijskich wojsk z Somalii; nie stawiają żadnych innych żądań.

Czytaj więcej w Money.pl
Szefowie UE chcą _ wytępić terroryzm _. Jak? Szefowie UE chcieliby _ wytępić plagę terroryzmu z Afryki Wschodniej i zapobiec podobnym zamachom w przyszłości _. Jak mają zamiar to zrobić?
_ Ta akcja musiała się zakończyć szturmem _ Terroryści wiedzą już, że nie wyjdą z tego żywi, dlatego chcą zabić jak najwięcej osób, by Allah był dla nich łaskawy - uważa były żołnierz GROM Krzysztof Przepiórka.
Amerykańskie ambasady już bezpieczne? Jedenaście z 19 ambasad USA na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej zamkniętych z obawy przed atakiem terrorystycznym ze strony Al-Kaidy wznowiło dziś pracę.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)