Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Atom w Iranie. Będa rozmowy

0
Podziel się

Sekretarz stanu USA ostrzega, że na rozwiązanie problemu jest coraz mniej czasu.

Atom w Iranie. Będa rozmowy
(marcn/CC/Flickr)
bDRTHfgB

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton zapowiedziala, że 13 i 14 kwietnia w Stambule odbędą się rozmowy na temat programu nuklearnego Iranu. Ostrzegła równocześnie, że czasu na dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu jest coraz mniej.

Clinton, która przebywa z wizytą w Arabii Saudyjskiej, powiedziała na konferencji prasowej w Rijadzie, że _ okno możliwości _ dla pokojowego rozwiązania problemu irańskiego programu atomowego _ nie będzie zawsze otwarte _. _ Jesteśmy zdecydowani nie dopuścić do tego, aby Iran posiadał broń nuklearną _ - dodała.

Amerykańska sekretarz stanu powiedziała też, że wątpi czy Iran ma rzeczywiście zamiar wynegocjowania rozwiązania, które satysfakcjonowałoby Stany Zjednoczone, Izrael i inne kraje podejrzewające Teheran o próby wyprodukowania broni nuklearnej. Iran twierdzi, że jego program służy wyłącznie do produkcji energii elektrycznej i prac badawczych.

bDRTHfgD

Wcześniej, w ub. środę szef dyplomacji Iranu Ali Akbar Salehi zapowiedział już, że 13 kwietnia odbędzie się spotkanie strony irańskiej z przedstawicielami tzw. grupy 5+1 (USA, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec). Dodał, że Iran chciałby aby rozmowy odbyły się w Turcji.

Jednak szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton powiedziała w sobotę, że data i miejsce spotkania nie zostały jeszcze formalnie ustalone i konsultacje w tej sprawie trwają.

Ostatnie spotkanie strony irańskiej z grupą 5+1 odbyło się w styczniu 2011 i zakończyło się kompletnym fiaskiem. Strony nie były w stanie uzgodnić nawet tematyki rozmów. Po dwóch dniach rozmowy zostały zawieszone.

USA i UE zastosowały później sankcje gospodarcze wobec Iranu, przewidujące m.in. wstrzymanie importu irańskiej ropy i blokadę irańskich banków oraz aktywów Teheranu za granicą.

bDRTHfgJ

Zdaniem Associated Press, Iran wykorzystywał rozmowy do odwlekania sankcji i prób wywoływania podziałów w społeczności międzynarodowej, realizując w międzyczasie swój program nuklearny.

Prezydent Obama oświadczył w piątek, że Waszyngton jest zdecydowany pozbawić Iran możliwości eksportu ropy i równocześnie chce zapewnić światowe dostawy tego surowca na odpowiednim poziomie. Wspomniał w tym kontekście o współpracy z Arabią Saudyjską i innymi krajami Zatoki Perskiej.

Zdaniem prezydenta USA, światowy rynek ropy jest napięty, ale dostatecznie głęboki aby utrzymać sankcje wobec Iranu.

Czytaj więcej o atomie w Iranie
Iran chce rozmawiać w sprawie atomu Prezydent Mahmud Ahmadinedżad potwierdził, że jego kraj wkrótce odpowie na list szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton w sprawie wznowienia negocjacji nuklearnych z grupą mocarstw 5+1 w Stambule.
Iran sprząta po atomowych eksperymentach? Zdjęcia satelitarne irańskiego obiektu wojskowego ukazują ciężarówki i spychacze w trakcie pracy.
Dyplomacja nie pomogła. Będzie wojna o atom? Obama nie wyklucza rozwiązania militarnego konfliktu z Iranem, ale w przeciwieństwie do Izraela wierzy jeszcze w skuteczność sankcji wobec Teheranu i działań dyplomatycznych.
bDRTHfhe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)