Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Atom w Iranie. Dać im prawo do wzbogacania uranu?

0
Podziel się

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych niemieckiego Bundestagu powiedział, że Zachód powinien dać polityczną szansę Hasanowi Rowhaniemu, który po południu zostanie zatwierdzony jako nowy prezydent Iranu.

Na zdj. Hasan Rowhani
Na zdj. Hasan Rowhani (Mojtaba Salimi/CC/Wikimedia)
bEpQJzDp

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych niemieckiego Bundestagu Ruprecht Polenz (CDU)
powiedział dzisiaj, że Zachód powinien dać polityczną szansę Hasanowi Rowhaniemu, który po południu zostanie zatwierdzony jako nowy prezydent Iranu.

_ - Zachód powinien dać Rowhaniemu polityczną szansę _ - powiedział Polenz dziennikowi _ Neue Osnabruecker Zeitung _. Jak wyjaśnił, kraje prowadzące z Teheranem negocjacje dotyczące programu atomowego powinny _ pod pewnymi warunkami _ przyznać Iranowi prawo do wzbogacania uranu (w izotopy rozszczepialne 235U) do 5 proc., jeżeli udowodni, że nie będzie z niego produkował broni.

Uran o takiej koncentracji izotopu 235U wykorzystywany jest do celów cywilnych. Światowe mocarstwa podejrzewają, że Iran potajemnie pracuje nad bronią nuklearną. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter czysto cywilny. By zmusić Iran do przerwania testów, Zachód wprowadził w minionych latach szereg sankcji, w tym embargo na irańską ropę.

bEpQJzDr

Rzecznik opozycyjnej niemieckiej partii Zieloni Omid Nouripour powiedział, że jeśli Iran wyjdzie krajom zachodnim naprzeciw, powinien zostać _ nagrodzony _ złagodzeniem sankcji lub pozwoleniem na pokojowe wykorzystanie energii atomowej.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle zastrzegł natomiast, że na złagodzenie sankcji jest jeszcze za wcześnie. Berlin będzie oceniał nowego prezydenta i jego rząd _ po czynach, a nie po słowach _ - dodał szef niemieckiej dyplomacji. Niemcy należą, obok USA, Rosji, Chin, Francji i Wielkiej Brytanii, do grupy sześciu państw prowadzących rozmowy z Teheranem na temat irańskiego programu atomowego.

Rowhani zostanie zatwierdzony w środę po południu jako nowy prezydent Iranu. Aktu zatwierdzenia dokona najwyższy irański przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei. 64-letni Rowhani, umiarkowany duchowny, wygrał nieoczekiwanie wybory prezydenckie już w pierwszej turze 14 czerwca. Zastąpi uważanego za ultrakonserwatystę Mahmuda Ahmadineżada, który zgodnie z konstytucją po dwóch kadencjach nie mógł już kandydować. Zaprzysiężenie Rowhaniego odbędzie się przed parlamentem w niedzielę.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie ma porozumienia z Iranem. Co dalej? Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton powiedziała, że rozmowy były "długie i intensywne", ale że stanowiska stron pozostały "dalece rozbieżne".
Mamy partnerów do projektu reaktora Do finansowania projektu na pewno będzie można używać funduszy unijnych.
Jest umowa w sprawie elektrowni atomowej Ustalono, że umowa o dostarczeniu przez Rosjan reaktora do Hanhikivi 1 ma zostać podpisana do końca 2013 roku. Rosjanom zaproponowano również objęcie 34 proc. udziałów w spółce.
bEpQJzDS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)