Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Atom w Iranie. Dążą do stworzenia broni jądrowej?

0
Podziel się

Iran dysponuje już ponad tysiącem nowoczesnych wirówek do szybkiego wzbogacania uranu.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani
Prezydent Iranu Hasan Rowhani (Mojtaba Salimi/CC/Wikimedia)
bEpXmdqZ

Poinformował o tym wczoraj odchodzący szef irańskiego programu atomowego Ferejdun Abbasi.Tymczasem nowy prezydent Hasan Rowhani chce jak najszybciej rozwiać obawy Zachodu co do charakteru irańskiego programu nuklearnego.

W sumie, według Abbasiego, którego cytuje irańska agencja prasowa ISNA, Iran ma ponad 18 tysięcy wirówek w dwóch ośrodkach jądrowych, w Natanz i Fordo. Społeczność międzynarodowa obawia się, że Iran dąży do stworzenia broni jądrowej. Władze w Teheranie zaprzeczają temu i przekonują, że wzbogacają uran wyłącznie w celu uzyskania paliwa dla cywilnej energetyki jądrowej.

Nowy prezydent Iranu Hasan Rowhani i nowy szef irańskiego programu atomowego Ali Akbar Salehi zapowiadają lepszą i bardziej transparentną niż do tej pory współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA), której celem ma być rozwianie obaw Zachodu co do charakteru irańskiego programu nuklearnego, a w efekcie - wyjście Iranu z izolacji gospodarczej i dyplomatycznej.

bEpXmdrb
Czytaj więcej w Money.pl
W sprawie atomu nie ustąpią "ani na jotę" Nowy szef dyplomacji Iranu Dżawat Zarif zapowiedział, że będzie bronił prawa kraju do programu nuklearnego.
Ten kontrakt niepokoi Amerykanów Zgodnie z kontraktem Iran zbuduje gazociąg prowadzący do Iraku, który zasili trzy elektrownie w Bagdadzie i prowincji Dijala.
Chcą wznowienia rozmów o atomie. Uda się? Rosja wezwała Koreę Płn. do zwiększenia wysiłków w celu wznowienia rozmów sześciostronnych w sprawie programu nuklearnego Pjongjangu.
bEpXmdrC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)