Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Atom w Iranie. Dążą do uzyskania broni jądrowej?

0
Podziel się

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył dzisiaj, że pragnie szybkiego rozstrzygnięcia sporu o irański program nuklearny.

Na zdj. Hasan Rowhani
Na zdj. Hasan Rowhani (Mojtaba Salimi/CC/Wikimedia)
bDTXsXDV

Państwa zachodnie podejrzewają, że celem tego programu jest budowa broni jądrowej.

Władze w Teheranie zdecydowanie zaprzeczają. _ - Chcemy jak najszybszego rozwiązania zgodnego z normami międzynarodowymi. Rosja podejmowała w przeszłości ważne działania w tej dziedzinie _ - powiedział Rowhani na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Biszkeku, gdzie odbywa się szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

W maju odbyła się kolejna runda negocjacji nuklearnych Iranu ze Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami, ale tak jak w przypadku wcześniejszych rozmów nie doszło do żadnego przełomu. Sześć mocarstw zażądało od Iranu, by zaprzestał wzbogacania uranu do poziomu 20 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U-235 i w ten sposób osłabił podejrzenia, że dąży do uzyskania broni jądrowej.

bDTXsXDX

Rząd w Teheranie twierdzi, że jego program atomowy ma wyłącznie cywilny charakter i podkreśla suwerenne prawo Iranu do rozwijania tego programu. W czwartek wieczorem szef programu atomowego Ali Akbar Salehi oświadczył, że irański zapas uranu wzbogaconego do 20 proc. zmniejszył się z 240 kg do ok. 140 kg, ponieważ część tego uranu przetworzono na paliwo do reaktora badawczego. Dodał, że pozostały wzbogacony uran też jest przetwarzany na paliwo reaktorowe.

Po objęciu na początku sierpnia urzędu prezydenta Iranu przez Rowhaniego - polityka względnie umiarkowanego w porównaniu z jego poprzednikiem Mahmudem Ahmadineżadem i obiecującego m.in. bardziej pojednawczą politykę zagraniczną - część obserwatorów uznała, że może on przyczynić się do pewnego postępu w rokowaniach nuklearnych.

Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif i szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton mają się spotkać pod koniec września w Nowym Jorku na negocjacjach w sprawie budzącego kontrowersje irańskiego programu nuklearnego. Następnie ma dojść do rozmów Iranu z grupą 5+1, czyli piątką stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - USA, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią i Francją - oraz Niemcami.

Czytaj więcej w Money.pl
W sprawie atomu nie ustąpią "ani na jotę" Nowy szef dyplomacji Iranu Dżawat Zarif zapowiedział, że będzie bronił prawa kraju do programu nuklearnego.
Grają na zwłokę. A sprawa jest poważna Jest to kolejna próba wznowienia rozmów, które utknęły w martwym punkcie kilka lat temu. Czy jest szansa na przełom?
"Liczymy, że propozycja USA jest poważna" Najwyższy przywódca duchowy Iranu wyraził dzisiaj nadzieję, że obietnica USA podjęcia działań dyplomatycznych w sprawie broni chemicznej w Syrii jest poważna.
bDTXsXEy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)