Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
atom w korei północnej
12.02.2013 21:18

Atom w Korei Północnej. Pilny telefon z Białego Domu

Barack Obama jednoznacznie potwierdził zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do obrony Korei Południowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Barack Obama omawiał telefonicznie z prezydentem Korei Południowej Li Miung Bakiem koordynację działań w związku z najnowszą próbą nuklearną przeprowadzoną przez Koreę Północną - poinformował Biały Dom.

Obaj prezydenci potępili próbę nuklearną jako _ w najwyższym stopniu prowokacyjne naruszenie zobowiązań międzynarodowych Korei Północnej _ i uzgodnili ścisłą współpracę - m.in. w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - w dążeniu do powstrzymania północnokoreańskiego programu nuklearnego i rakietowego.

Biały Dom poinformował również, że prezydent Obama jednoznacznie potwierdził zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do obrony Korei Południowej.

Korea Północna potwierdziła we wtorek, że przeprowadziła pomyślnie podziemną próbę nuklearną w obiekcie położonym na północnym wschodzie kraju. Oficjalna agencja KCNA oświadczyła, że próba została przeprowadzona w sposób bezpieczny. Ma ona być odpowiedzią na _ oburzającą _ wrogość Stanów Zjednoczonych, które _ agresywnie _ podważają pokojowe i suwerenne prawa Phenianu do wystrzeliwania satelitów - podkreślono.

W zeszłym miesiącu Rada Bezpieczeństwa zaostrzyła sankcje wobec Korei Północnej za wystrzelenie rakiety, która wyniosła na orbitę okołoziemską północnokoreańskiego satelitę. W rezolucji, którą Rada przyjęła jednomyślnie, zapowiedziano też podjęcie _ znaczących działań _ w razie kolejnej próby nuklearnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą mieli Koreę w zasięgu rakiety Stany Zjednoczone i Korea Południowa podpiszą porozumienie, na mocy którego Seul ponad dwukrotnie powiększy zasięg swojego systemu rakietowego.
Korea Płn. odpowiada światu. Nie ugną się Pjongjang twierdzi, że za zaognienie sytuacji odpowiada _ wroga _ polityka USA.
UE potępiła prowokację. "Notoryczne łamanie..." Catherine Ashton wezwała władze w Pjongjangu do powstrzymania się od prowokacyjnych działań.
Tagi: atom w korei północnej, Korea Północna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz