Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Atom w Polsce: Rząd będzie przekonywał społeczeństwo

0
Podziel się:

- Debata publiczna jest prowadzona w sposób nieracjonalny - uważa poseł PO.

Atom w Polsce: Rząd będzie przekonywał społeczeństwo
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ - Ministerstwo Gospodarki uwzględni wynik referendum w Gąskach w dalszych działaniach związanych z rozwojem energetyki jądrowej, traktując je jako ważny głos w debacie publicznej na ten temat – _** **powiedziała * *wiceminister gospodarki * *Hanna Trojanowska.

Aktualizacja: 13:06 Jako Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej odniosła się do rezultatów referendum w sprawie ewentualnej lokalizacji elektrowni jądrowej, które 12 lutego 2012 r. zorganizowali mieszkańcy miejscowości Gąski w woj. zachodniopomorskim.

Jak podkreśliła wiceminister Trojanowska, mieszkańcy Gąsek mają pełne prawo do decydowania w kwestiach istotnych dla społeczności lokalnej. _ - W szczególności zależy nam na tym, aby pierwsza polska elektrownia jądrowa powstała przy aprobacie polskiego społeczeństwa _– zaznaczyła.

Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej wyraziła jednak żal, iż mieszkańcy swoją decyzję podjęli tak szybko, nie mając możliwości poznania wszystkich argumentów za i przeciw takiej inwestycji. _ - Termin przeprowadzania referendum, bez wcześniejszej debaty i dyskusji, bez możliwości dostarczenia mieszkańcom Gąsek informacji jakiego rodzaju korzyści niesie ze sobą taka inwestycja, bardzo zubaża ten proces – _ powiedziała.

Jej zdaniem, społeczność Gąsek ma prawo do pełnej informacji na temat budowy w Polsce elektrowni jądrowej, zarówno korzyści, jak i utrudnień z tym związanych.

Tego typu informacji ma dostarczyć kampania informacyjna Ministerstwa Gospodarki, która wystartuje w II połowie marca. Za jej pośrednictwem Polacy będą mogli poznać zasady funkcjonowania elektrowni, stosowane w nich systemy zabezpieczeń oraz wpływ tego typu obiektów na środowisko. _ - Kampania będzie zachęcać do poszukiwania informacji na temat energetyki jądrowej. Chcemy ją prowadzić w formie debaty, stawiając pytania i udzielając odpowiedzi opartych na rzetelnej i aktualnej wiedzy _– wyjaśniła wiceminister Trojanowska.

- _ Debata publiczna o przyszłości energetyki w Polsce jest prowadzona w sposób nieracjonalny _- powiedział Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

POSŁUCHAJ JANUSZA STEINCHOFFA:

Źródło: IAR

Przewidziane są również konsultacje społeczne w lokalizacjach wskazanych przez inwestora, jako miejsca potencjalnej budowy elektrowni. Ich celem będzie wysłuchanie oczekiwań i obaw mieszkańców poszczególnych gmin, dotyczących realizacji inwestycji. W czasie spotkań eksperci postarają się również rozwiać mity na temat energetyki jądrowej i zachęcić do dalszego dialogu opartego na wiedzy, a nie stereotypach.

Z kolei ekolodzy z Greenpeace Polska z zadowoleniem przyjęli wyniki referendum w Mielnie. Jak przekonuje Katarzyna Guzek - ekspert Greenpeace - organizacje ekologiczne nie widzą perspektyw dla energetyki jądrowej w naszym kraju.

POSŁUCHAJ KATARZYNY GUZEK:

Źródło:IAR

Jak twierdzi rząd do tej pory nie prowadził ze społeczeństwem prawdziwej dyskusji nad sensem tej inwestycji. Organizacje ekologiczne nie widzą perspektyw dla energetyki jądrowej w naszym kraju.

O Polskim programie atomowym czytaj w Money.pl
Bliżej atomu. Prezydent podpisał ważną ustawę
Zalewski: Węgiel bezpieczną alternatywą dla atomu Nadarza się okazja na odsunięcie w czasie rygorystycznych limitów emisji CO2.
Nie chcą elektrowni, ale inwestor swoje Stanowczy sprzeciw wyrazili mieszkańcy podczas referendum w sprawie budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)