Notowania

ukraina
25.05.2012 13:18

Awantura na Ukrainie. Opozycja blokuje parlament

Dzisiejsze posiedzenie Rady Najwyższej parlamentu Ukrainy nie odbędzie się z powodu zablokowania przez opozycję trybuny parlamentarnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(tgraham/CC/Flickr)

Dzisiejsze posiedzenie Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy nie odbędzie się z powodu zablokowania przez opozycję trybuny parlamentarnej - poinformował na briefingu przewodniczący parlamentu Wołodymyr Łytwyn.

_ - Dziś nic się nie będzie dziać, bo Rada Najwyższa jest zablokowana, a biegania z kąta w kąt i wykrzykiwania tego, co powinien zrobić przewodniczący parlamentu, nie uważam za właściwe _ - oświadczył Łytwyn.

W piątek miała być kontynuowana debata nad projektem ustawy o podstawach polityki językowej, który zakłada, że w instytucjach państwowych na terenach z dużymi skupiskami mniejszości narodowych dopuszcza się także używanie języka tych mniejszości. W praktyce oznacza to, że ustawa da preferencje językowi rosyjskiemu, którym posługuje się większość mieszkańców wschodniej Ukrainy.

Takim regionalnym językiem, jak pisze ITAR-TASS, byłby język rosyjski w 13 z 27 regionów Ukrainy.

Wcześniej w piątek na posiedzeniu Rady Najwyższej frakcje opozycyjne wyraziły oburzenie projektem ustawy, co - jak piszą media - przekształciło się w masową bijatykę. Przewodniczący zamknął posiedzenie i opuścił salę.

Podczas spotkania rady porozumiewawczej liderów grup i frakcji parlamentarnych próbowano znaleźć rozwiązanie kompromisowe, lecz - jak powiedział Łytwyn - żadna jego propozycja nie znalazła poparcia zebranych.

Deputowany frakcji _ BJuT (Blok Julii Tymoszenko) Batkiwszczyna _ Wołodymyr Jaworiwski powiedział w piątek, że opozycja ma zamiar przeciwdziałać przyjęciu tej ustawy. Wyraził nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni, gdy nie będzie sesji plenarnych parlamentu, siłom politycznym uda się wypracować kompromis.

Miejsce języka rosyjskiego w życiu publicznym na Ukrainie jest problemem zarówno społecznym, jak i politycznym. Znaczna grupa obywateli średniego i starszego pokolenia (głównie na wschodzie i południu kraju) nie włada językiem ukraińskim ani nie potrafi używać go w piśmie.

Dla środowisk narodowo-demokratycznych eliminacja języka rosyjskiego jest pierwszoplanowym celem politycznym, natomiast środowiska komunistyczne i rusofilskie dążą do nadania rosyjskiemu statusu równorzędnego języka państwowego, otwarcie deklarując, że ma to być krok wymierzony w _ ukraiński nacjonalizm _.

Czytaj więcej o sprawach Ukrainy
Deputowani w parlamencie pobili się o język W wyniku starcia do szpitala z rozbitą głową trafił przedstawiciel opozycyjnego Bloku Julii Tymoszenko, Mykoła Petruk.
"Stoimy i będziemy stać po stronie Kijowa, Ukraińscy parlamentarzyści apelują: _ Nie można bojkotować i karać ukraińskiego społeczeństwa _.
Weterani Czarnobyla i Afganistanu szturmują Kilka tysięcy osób szturmowało siedzibę ukraińskiego parlamentu.
Tagi: ukraina, parlament, awantura, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz