Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
julian assange
21.06.2012 08:44

Azyl dla Juliana Assange'a? Rozważają to

Rząd Ekwadoru bardzo poważnie traktuje wniosek o azyl dla twórcy WikiLeaks. Potrzebuje więcej czasu by podjąć decyzję w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Rząd Ekwadoru bardzo poważnie traktuje wniosek o azyl dla Juliana Assange'a i dlatego potrzebuje więcej czasu by podjąć decyzję w tej sprawie - powiedział wczoraj w wywiadzie dla wenezuelskiej sieci telewizyjnej Telesur prezydent Ekwadoru Rafael Correa. *

Correa, który udzielił wywiadu stacji Telesur w Rio de Janeiro, podkreślił, że w tej sytuacji nie wie, kiedy zapadnie decyzja w sprawie azylu dla Assange'a. Założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange schronił się przedwczoraj w ambasadzie Ekwadoru w Londynie i wystąpił o azyl polityczny.

Grozi mu ekstradycja do Szwecji, gdzie jest podejrzany o przestępstwa na tle seksualnym. Brytyjski Sąd Najwyższy odrzucił 14 czerwca jego prośbę o ponowne przeanalizowanie apelacji od decyzji o deportacji.

Assange został zatrzymany w grudniu 2010 r. w Londynie na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) wydanego przez szwedzką prokuraturę. Prokuratura twierdzi, że w sierpniu 2010 roku podczas pobytu w Sztokholmie Assange dopuścił się gwałtu i seksualnej napaści wobec dwóch Szwedek. Zaprzecza on temu, podkreślając, że seks był za obopólną zgodą, a zarzuty mają podłoże polityczne.

Twórca WikiLeaks obawia się, że Szwedzi wydadzą go Amerykanom, którzy postawią go przed sądem - podobnie jak żołnierza armii USA Bradleya Manninga, odpowiadającego przed wojskowym trybunałem za przekazanie WikiLeaks tysięcy tajnych dokumentów dotyczących m.in. wojny w Iraku i Afganistanie.

Czytaj więcej w Money.pl
To nie koniec. Twórca Wikileaks kontratakuje Assange obawia się, że Szwedzi wydadzą go Amerykanom, którzy postawią go przed sądem.
Assange przed sądem powitany piosenką Twórca WikiLeaks twierdzi, że zarzuty, które mu postawiono, mają podłoże polityczne i są wstępem do ewentualnej ekstradycji do USA.
Julian Assange będzie miał swój program Nazwiska gości Assange'a nie zostały jeszcze ujawnione. Niezależni komentatorzy przewidują, że będą to osoby krytykujące kraje Zachodu, a szczególnie USA, za próby narzucenia innym narodom własnego stylu życia.
Tagi: julian assange, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz