Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bahrajn: Policja rozbiła manifestację

0
Podziel się:

Służby aresztują opozycjonistów. Żołnierze pilnują godziny policyjnej.

Bahrajn: Policja rozbiła manifestację
(PAP/EPA)

W Bahrajnie zatrzymano dziś co najmniej sześciu wpływowych szyickich opozycjonistów - poinformowały organizacje broniące praw człowieka i przedstawiciele opozycji. Wczoraj policja zajęła okupowany przez antyrządowych demonstrantów Plac Perłowy w Manamie.

Wśród zatrzymanych są przywódca Ruchu Haq, Hasan Muszaima, oraz szef partii Wafa, Abdel Wahab Husajn, którzy nawoływali do obalenia monarchii - podała największa partia opozycyjna Al-Wifak. Bardziej umiarkowany Wifak ogranicza swoje żądania do szeroko zakrojonych reform politycznych i konstytucyjnych.

Wśród zatrzymanych jest również Ibrahim Szarif, szef lewicowej, świeckiej partii Waad. _ - Dwa zbiry przeszły przez płot do naszego ogrodu, jeden podszedł do Ibrahima i wycelował w niego broń, a drugi otworzył bramę i wpuścił pozostałych _ - relacjonowała żona Szarifa.

Jak podkreśla Reuters MSW Bahrajnu na razie nie potwierdziło aresztowań i nie wiadomo jakie zarzuty są stawiane opozycjonistom. Wczoraj władze Bahrajnu wprowadziły godzinę policyjną od godziny 16 do 4 rano w dużej części Manamy i zakazały wszelkich zgromadzeń publicznych i demonstracji w całym kraju.

Starcia sił bezpieczeństwa z protestującymi. Zobacz relację Al Jazeera English:

Wcześniej tego dnia policja i wojsko siłą przejęły kontrolę nad Placem Perłowym w stolicy, zajmowanym dotychczas przez tysiące antyrządowych manifestantów. W starciach co najmniej pięć osób zginęło, a setki zostały rannych.

We wtorek król Bahrajnu szejk Hamad ibn Isa al-Chalifa ogłosił natychmiastowe wprowadzenie na trzy miesiące stanu wyjątkowego w związku z antyrządowymi demonstracjami. W poniedziałek do Bahrajnu przybyło ponad tysiąc saudyjskich żołnierzy i ok. 500 policjantów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby pomóc władzom w opanowaniu sytuacji.

Antyrządowe protesty w Bahrajnie rozpoczęły się 14 lutego. Opozycja domaga się przekształcenia kraju w rzeczywistą monarchię konstytucyjną, zapewniającą obywatelom większy wpływ na rządzenie. Opozycja chce też, by rodzina królewska zrezygnowała z uprawnień do stanowienia prawa i obsadzania wszelkich stanowisk politycznych, a także zajęła się kwestią dyskryminacji szyitów, stanowiących ok. 70 proc. ludności, przez rządzącą mniejszość sunnicką.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t132057.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tysiace;manifestantow;znow;na;ulicach;w;stolicy;bahrajnu,75,0,774475.html) Tysiące manifestantów znów na ulicach w stolicy Bahrajnu Król ugiął się pod żądaniami opozycji i zdecydował o wycofaniu wojska, które miało rozpędzić demonstrantów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t131820.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/atak;policji;w;bahrajnie;sa;kolejne;ofiary,249,0,773113.html) Atak policji w Bahrajnie. Są kolejne ofiary Siły porządkowe użyły gazu łzawiącego i pałek przeciwko tysiącom protestujących.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t135141.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bahrajn;czolgi;jada;na;manifestantow,12,0,794892.html) Bahrajn: Czołgi jadą na manifestantów Władze wprowadziły w stolicy godzinę policyjną. Na głównym placu gromadzą się protestanci.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)