Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Barack Obama w Warszawie. Relacja na żywo

0
Podziel się:

Zakończył się uroczysty obiad w Pałacu Prezydenckim, którego honorowym gościem był Barack Obama. Prezydent USA jest już w hotelu, w którym spędzi najbliższą noc. Jutro Obama spotka się z liderami partii politycznych i rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej.

Barack Obama w Warszawie. Relacja na żywo
(PAP/Jacek Turczyk)

[Aktualizacja 22:33] Zakończył się uroczysty obiad wydany przez Bronisława Komorowskiego w Pałacu Prezydenckim. Wzięło w nim udział 20 przywódców państw naszego regionu, którzy przyjechali do Warszawy na szczyt poświęcony przemianom demokratycznym**. **Gościem specjalnym spotkania był prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Obama wrócił już do hotelu Marriott, gdzie spędzi najbliższą noc.

Rozpoczynając obiad, Bronisław Komorowski zwrócił się do amerykańskiego prezydenta. Podkreślił, jak bardzo symboliczne jest miejsce w którym się spotkali. **Barack Obama podziękował Bronisławowi Komorowskiemu i mieszkańcom Polski za gościnę. Przypomniał, że obaj politycy spotkali się w ubiegłym roku._ _

_ - Mam nadzieję na kolejny bardzo udany obiad w czasie którego będziemy mogli szczerze wymienić spostrzeżenia i raz jeszcze zapewnić o tym, jak ważna jest przyjaźń między Stanami Zjednoczonymi, a krajami, które reprezentujecie - powiedział . _ W spotkaniu wzięło udział 20 przywódców państw naszego regionu, którzy przyjechali do Warszawy na szczyt poświęcony przemianom demokratycznym.

_ - Mam nadzieję, że to po raz kolejny pokaże, że uważamy nasze stosunki ze środkową i wschodnią Europą za bardzo ważne. Wasze wywalczenie wolności i wzrost gospodarczy były dla nas wielką inspiracją. Jestem pewien, że nadal będziemy przyczyniać się do umocnienia demokracji i gospodarki w waszych krajach i będziemy waszym pełnoprawnym partnerem. Uważamy bowiem, że Stany Zjednoczone również na tym skorzystają - _ dodał Obama.

W Pałacu Prezydenckim rozmawiano o tym, jak Europa i USA - w ramach wspólnoty transatlantyckiej - mogą pomóc w budowie społeczeństw oraz systemów demokratycznych w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

W menu roboczego obiadu w Pałacu Prezydenckim znalazły się tatar z pstrąga, krem z dyni i pieczona pierś z perliczki. Na deser Barack Obama i prezydenci zjedli pralinę czekoladową z sorbetem z pomarańczy. Obiad był zaplanowany na godzinę 19:10, ale Barack Obama zmienił plany i spod Pomnika Bohaterów Getta pojechał najpierw do hotelu Marriott, by się odświeżyć.

Wcześniej złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza i uścisnął dłoń polskim kombatantom._ - W hołdzie nieznanemu żołnierzowi - prezydent Stanów Zjednoczonych _ - napisał w księdze pamiątkowej Obama.* *
Amerykański prezydent przybył do Polski na pokładzie specjalnego samolotu Boeing VC-25A, który jest przeróbką popularnego jumbo-jeta. Z chwilą wejścia głowy państwa na pokład któregoś z tych samolotów otrzymuje on radiowy sygnał wywoławczy _ Air Force One _. Kryptonim ten zastrzeżono dla każdego samolotu sił powietrznych USA, w którym przebywa urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych. **

Spotkanie z politykami bez Wałęsy

Drugą część wizyty w Warszawie amerykański prezydent rozpocznie w sobotę rano od spotkania w Pałacu Prezydenckim z Bronisławem Komorowskim. Na godzinę 10.25 zaplanowana jest ceremonia oficjalnego powitania Obamy przez polskiego prezydenta na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

O 10.40 rozpoczną się dwustronne rozmowy amerykańskiej i polskiej delegacji pod przewodnictwem prezydentów. O godzinie 11.25 przewidziane jest spotkanie Komorowskiego i Obamy z przedstawicielami mediów. Z kolei o godzinie 12.35 Obama będzie gościem na śniadaniu roboczym wydanym przez Donalda Tuska w Kancelarii Premiera. O 14 planowane jest spotkanie premiera i prezydenta USA z dziennikarzami.

O godzinie 11.45 prezydenci Polski i USA spotkają się w Pałacu Prezydenckim z liderami byłej opozycji antykomunistycznej i przedstawicielami partii politycznych. Rozmowa ma dotyczyć przede wszystkim możliwości wykorzystania polskiego doświadczenia z okresu transformacji w innych częściach świata.

Na to spotkanienie przybędzie natomiast były prezydentLech Wałęsa. Nieoczekiwanie poinformował, że na spotkanie się nie wybiera. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zaproszenie na spotkanie z Obamą były prezydent otrzymał w piątek rano. W tej sprawie do Wałęsy zadzwonił ambasador USA w Polsce Lee Feinstein, namawiając go do zmiany decyzji.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t140200.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;w;polsce;poblogoslawi;gaz;lupkowy,207,0,839631.html) Obama w Polsce. "Pobłogosławi" gaz łupkowy?
W spotkaniu z Obamą wezmą natomiast udział m.in.: były premier Tadeusz Mazowiecki, były marszałek Sejmu Wiesław Chrzanowski, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska, marszałkowie Sejmu i Senatu - Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz, szef MSZ Radosław Sikorski, a także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta.

Zaproszono też liderów partii politycznych, które mają swoją reprezentację w parlamencie: wiceszefową PO Hannę Gronkiewicz-Waltz, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, szefa SLD Grzegorza Napieralskiego, prezesa PSL Waldemara Pawlaka i szefową PJN Joannę Kluzik-Rostkowską.

Wizytę w Warszawie amerykański prezydent zakończy złożeniem około godziny 15 wiązanki kwiatów w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pod _ Tablicą Smoleńską _, upamiętniającą wszystkie ofiary katastrofy polskiego samolotu 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

Wizyta Obamy w Warszawie jest siódmą wizytą amerykańskiego przywódcy w Polsce po 1989 roku. Przed nim trzy razy Polskę odwiedził George W. Bush, dwa razy w naszym kraju był Bill Clinton; raz - George H. W. Bush - pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych, który odwiedził Polskę po 1989 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t139965.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;w;polsce;bedzie;bezpieczny,120,0,838264.html) Obama w Polsce będzie bezpieczny Przygotowaniami do wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych zajmuje się m.in. Centrum Antyterrorystyczne ABW.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t94137.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;spotka;sie;z;liderami;partii;przyjdzie;kaczynski,199,0,837831.html) Obama spotka się z liderami partii. Przyjdzie Kaczyński? Gospodarzem będzie prezydent Komorowski, zaproszony jest także Lech Wałęsa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t139875.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/podroz;obamy;g8;krolowa;i;warszawa,6,0,834310.html) Podróż Obamy: G8, królowa i Warszawa Prezydent USA przylecial samolotem _ Air Force One _ z Waszyngtonu do Irlandii - podał Biały Dom.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)