Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Barroso oskarża kilka państw o porażkę budżetową

0
Podziel się:

Nie wymienił ich, ale wiadomo, że to Wielka Brytania, Holandia i Szwecja.

Barroso oskarża kilka państw o porażkę budżetową
(ec.europa.eu)

Po porażce negocjacji między rządami krajów UE i PE w sprawie budżetu na 2011 r., szef Komisji Europejskiej Jose Barroso zarzucił _ małej grupie państw _, że nie negocjowały _ w duchu europejskim _.

- _ Jestem skrajnie rozczarowany, że rozmowy między Radą a Parlamentem Europejskim w sprawie budżetu na 2011 rok zostały zerwane. Żałuję, że mała grupa państw nie była przygotowana do negocjacji w duchu europejskim. W rzeczywistości, biorąc pod uwagę zaawansowany stan negocjacji i poczyniony postęp, można było osiągnąć wczorajszej nocy porozumienie _ - oświadczył Jose Barroso.

- _ Ci, którzy myślą, że wygrali z Brukselą, sami strzelili sobie gola _ - dodał. Tłumaczył bowiem, że unijny budżet nie jest dla unijnych instytucji, ale przede wszystkim dla Europejczyków, którzy korzystają z rozmaitych unijnych programów i funduszy. - _ To oni (obywatele, przedsiębiorcy, miasta, regiony i obszary wiejskie) odczują wpływ porażki porozumienia budżetowego _ - podkreślił Barroso.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t95078.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/porazka;rozmow;w;sprawie;unijnego;budzetu;na;2011;r;,168,0,709032.html) Porażka rozmów w sprawie unijnego budżetu na 2011 r.
Po porażce w sprawie unijnego budżetu na przyszły rok zgodnie z Traktatem UE od stycznia 2011 roku unijne instytucje będą pracować na podstawie systemu prowizorycznych dwunastek. Każda polityka będzie finansowana miesięcznie w wysokości maksymalnie jednej dwunastej budżetu na rok 2010. Tak będzie, dopóki PE i Rada ministrów finansów, które tworzą tzw. władzę budżetową UE i są odpowiedzialne za przyjmowanie budżetów rocznych, nie porozumieją się w sprawie nowej propozycji budżetu.

Barroso poinformował, że poprosił komisarza ds. budżetu Janusza Lewandowskiego, by ten _ jak najszybciej _ przygotował nowy projekt budżetu na 2011 rok. Ten zapowiedział już, że przyjęcie budżetu 2011 potrwa zapewne _ kilka miesięcy _.

Porażką zakończyła się w poniedziałek tuż po północy ostatnia runda koncyliacji (procedury pojednawczej) między PE a Radą, czyli rządami, w sprawie budżetu na 2011 r. Nie poszło o wielkość budżetu, ale o ambicje PE, by aktywnie uczestniczyć w nowej wieloletniej finansowej perspektywie UE po r. 2013.

Dyplomaci winą za fiasko poniedziałkowych rozmów obarczali przede wszystkim Wielką Brytanię, wspieraną przez Holandię i Szwecję, które nie zgodziły się na polityczno-instytucjonalne postulaty PE dotyczące nowej perspektywy finansowej UE po 2013 roku (m.in. kwestia reformy dochodów UE i udziału PE w negocjacjach od samego początku).

Delegacja PE już w ubiegłym tygodniu poszła na ustępstwo i zgodziła się na mniejszy budżet, dokładnie taki, jakiego domagały się rządy, czyli w wysokości 126,5 mld euro (wzrost o 2,9 proc. w stosunku do roku 2010). Początkowo PE domagał się wydatków na poziomie 130,5 mld euro.

W tym roku negocjacje budżetowe przebiegają wyjątkowo dramatycznie. Grupa krajów płatników netto do unijnej kasy, w której prym wiedzie Wielka Brytania, od kilku miesięcy sprzeciwia się nadmiernemu wzrostowi wydatków, wskazując na kryzys i drastyczne cięcia w narodowych budżetach. Po raz pierwszy zgodnie z Traktatem z Lizbony PE jest równoprawnym partnerem Rady ministrów finansów, jeżeli chodzi o wszystkie wydatki roczne UE.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t116368.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/fiasko;negocjacji;budzetu;ue;fundusze;zagrozone,79,0,710991.html) Fiasko negocjacji budżetu UE. Fundusze zagrożone Przez brak porozumienia UE będzie działać na podstawie prowizorycznego budżetu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t46507.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ostatnie;negocjacje;budzetu;ue;beda;ciecia;czy;kompromis,9,0,707337.html) Ostatnie negocjacje budżetu UE. Będą cięcia czy kompromis? Na decyzję o kształcie budżetu Parlament Europejski ma tylko 3 dni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t95077.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/europoslowie;kloca;sie;o;budzet;dotacje;unijne;zagrozone;,228,0,696036.html) Europosłowie kłócą się o budżet. Dotacje unijne zagrożone. Lewandowski: _ Ludzi nie interesują potyczki, czekają na granty _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)