Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

BBC: Organizator zamachu na WTC był torturowany w Polsce

0
Podziel się

Szejk Mohammed, numer 3 w Al-Kaidzie był więziony kilka miesięcy.

BBC: Organizator zamachu na WTC był torturowany w Polsce
(Prebranac/Dreamstime)
bEggxnzF

Chalid Szejk Mohammed, uważany za organizatora zamachu terrorystycznego na World Trade Center był przetrzymywany i torturowany w Polsce - wynika z dokumentu, wyemitowanego w BBC. Według niego, 7 marca 2003 roku na lotnisku w Szymanach w województwie warmińsko-mazurskim wylądował odrzutowiec Gulfstream należący do CIA.

Samolot miał przewieźć do naszego kraju terrorystę. BBC dotarła do dowodów na to, że samoloty CIA kilkukrotnie lądowały w Szymanach między grudniem 2002 a wrześniem 2003 roku. Rozmówczyni BBC Mariola Przewłocka, była dyrektor lotniska w Szczytnie/Szymanach stwierdziła, że na samoloty zawsze czekały samochody z tablicami rejestracyjnymi, wskazującymi na Stare Kiejkuty, gdzie znajduje się Ośrodek Szkolenia Agencji Wywiadu.

BBC podkreśla, że CIA nie korzystała z polskiej gościnności długo. We wrześniu 2003 roku w Szymanach wylądował niespotykanie duży jak na to lotnisko samolot - Boeing 737 i wziął na swój pokład pięciu niezidentyfikowanych pasażerów. Dziennik lotów pokazuje, że samolot odwiedził również Rumunię i Maroko, oba państwa podejrzewane o posiadanie na swoim terenie tajnych więzień CIA. Docelowym miejscem lądowania Boeinga było Guantanamo.

bEggxnzH

Według Brytyjczyków, Szejk Mohammed był przetrzymywany w północno-wschodniej Polsce przez kilka miesięcy. Po aresztowaniu w pakistańskim Rawalpindi w marcu 2003 roku, terrorysta miał zostać przewieziony z Kabulu do Polski. Samolot z Szejkiem Mohammedem miał wylądować w Szymanach 7 marca 2003 r. Podczas pobytu w tajnym więzieniu, numer 3 w strukturze Al-Kaidy miał być przesłuchiwany i torturowany. Według BBC, wielokrotnie stosowano wobec niego podtapianie w celu wymuszenia zeznań.
Dziennikarze opierają się na informacjach obrońców praw człowieka, raporcie ONZ z lutego 2010 roku oraz zeznań samego Chalida Szejka Mohammeda.

W rozmowie z pracownikami Międzynarodowego Czerwonego Krzyża Mohammed mówił, że był przetrzymywany w kraju, gdzie widział śnieg. Twierdzi też, że był tam torturowany. Dick Marthy, autor raportu Rady Europy w sprawie tajnych więzień jest przekonany, że Chalid Szejk Mohammed był więziony w Polsce. Szwajcarski polityk dodaje, że więzienie CIA istniało nie tylko w Starych Kiejkutach, ale również na Litwie. BBC przypomina, że polska prokuratura prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t74590.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miller;nie;bylo;tajnych;wiezien;cia;w;polsce,68,0,675140.html) Miller: Nie było tajnych więzień CIA w Polsce Działania prokuratury w sprawie domniemanych więzień CIA zagrażają państwu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/83/t73811.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kwasniewski;w;polsce;nie;bylo;wiezien;cia,104,0,672616.html) Kwaśniewski: W Polsce nie było więzień CIA _ Informacje, podane przez prasę muszą być zweryfikowane _ - mówi były prezydent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t97442.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/piechocinski;trybunal;stanu;za;wiezienia;cia,94,0,672350.html) Piechociński: Trybunał Stanu za więzienia CIA Poseł PSL chce, by prokuratura przeprowadziła dodatkowe śledztwo w sprawie więzień CIA w Polsce.
bEggxnAi
KOMENTARZE
(0)