Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
elektrownie jądrowe
04.05.2011 17:18

Będą stress testy dla elektrowni atomowych

Komisja Europejska wraz z szefami dozorów jądrowych z 27 krajów UE zatwierdzą kryteria, według których zostaną przeprowadzone

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Kühn/CC/Wikipedia)

*Za tydzień w czwartek Komisja Europejska wraz z szefami dozorów jądrowych z 27 krajów UE zatwierdzą kryteria, według których zostaną przeprowadzone testy bezpieczeństwa elektrowni jądrowych w Unii - poinformowała rzeczniczka KE Marlene Holzner. *

Nad kryteriami do przeprowadzenia tzw. stress testów, które mają wykazać, jaka jest wytrzymałość unijnych elektrowni jądrowych na kataklizmy i awarie, pracowało od kilku tygodni wraz z Komisją Europejską Zachodnioeuropejskie Stowarzyszenie Dozorów Jądrowych (WENRA) - skupia ono szefów dozorów jądrowych z 27 krajów UE oraz Szwajcarii.

Nie wiadomo, czy wśród zatwierdzonych kryteriów znajdzie się odporność elektrowni jądrowych na ataki terrorystyczne z powietrza, czyli przy użyciu samolotów. _ - To nie jest jeszcze przesądzone _ - powiedziała Holzner, która jest rzeczniczką komisarza ds. energii Guenthera Oettingera.

Uwzględnienia - tego rodzaju ataków - w testowaniu bezpieczeństwa unijnych elektrowni domaga się tradycyjny przeciwnik energetyki jądrowej - Austria, organizacje Zielonych oraz część eurodeputowanych. Francja wskazuje, że takie testy mogą doprowadzić do zamknięcia sprawnych elektrowni.

Tymczasem brytyjski dziennik _ Financial Times _ opublikował dziś wynik sondażu, z którego wynika, że wśród mieszkańców Unii Europejskiej rosną obawy wobec energetyki nuklearnej w związku z awarią japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima. W efekcie marcowych kataklizmów tsunami i trzęsienia ziemi uległ awarii system chłodzenia reaktorów; doszło do skażenia powietrza i wody w okolicy siłowni.

Połowa respondentów w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, w Niemczech oraz w USA stwierdziła, że są zaniepokojeni sposobem zarządzania w elektrowniach jądrowych. Mniej niż połowa badanych w tych krajach, popiera energetykę jądrową.

Poza kryteriami testów, wątpliwości wśród komentatorów wzbudza sposób ich przeprowadzenia. Chodzi przede wszystkim o to, czy będą wiarygodne wyniki testów krajowych regulatorów. Jedna z ostatnich propozycji komisarza Oettingera jest taka, by rezultaty testów jednego kraju UE były przeglądane przez niezależnych ekspertów z kilku innych państw.

Na terenie UE działają 143 reaktory w ponad 30 elektrowniach jądrowych. Testy ich wytrzymałości mają być dobrowolne.

Ponadto Komisja chciałaby, aby testy elektrowni przeprowadziły także kraje sąsiednie: Rosja, Ukraina, Turcja. Wicepremier Waldemar Pawlak powiedział, że sprawdzane powinny być także technologie planowanych elektrowni atomowych np. w Rosji i na Białorusi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t136071.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;fukushimie;instaluja;wentylatory,17,0,822545.html) W Fukushimie instalują wentylatory Umożliwią odsysanie i filtrowanie skażonego powietrza z jej wnętrza - informuje właściciel siłowni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t134893.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/elektrownie;atomowe;nie;ma;przeciwskazn,72,0,819784.html) Elektrownie atomowe? Nie ma przeciwskazń Prezydent Komorowski powiedział, że na spotkaniu RBN nie usłyszał żadnych argumentów przeciw budowie nowoczesnych elektrowni jądrowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t138129.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzad;japonii;fukushima;to;nie;czarnobyl,88,0,818008.html) Rząd Japonii: Fukushima to nie Czarnobyl Wypadki nuklearne w Czarnobylu i Fukushimie mają "odmienną naturę" - ocenił we wtorek, w związku z 25. rocznicą katastrofy na Ukrainie, rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano, podkreślając, że w Fukushimie uwolniło się 10 razy mniej substancji radioaktywnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t75446.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;ma;alternatywy;dla;energii;jadrowej,30,0,817950.html) "Nie ma alternatywy dla energii jądrowej" Prezes Państwowej Agencji Atomistyki Janusz Włodarski twierdzi, że elektrownie jądrowe są stosunkowo najbezpieczniejszym źródłem pozyskiwania energii.
Tagi: elektrownie jądrowe, testy, kryteria, bezpieczeństwo, fukushima, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz