Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będzie 40 tysięcy nowych miejsc w żłobkach

0
Podziel się:

Plan na najbliższe trzy lata przedstawiła minister pracy Jolanta Fedak.

Będzie 40 tysięcy nowych miejsc w żłobkach
(PAP/Paweł Kula)
bEJchnQl

Około 41 tysięcy miejsc w placówkach dla najmłodszych dzieci ma przybyć w ciągu trzech lat dzięki tzw. ustawie żłobkowej i towarzyszącemu jej programowi wspomagającemu samorządy w tworzeniu tych placówek, zapowiada minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Jak powiedziała dzisiaj Fedak na konferencji prasowej, na program resortowy _ Maluch _, który ma wesprzeć samorządy w tworzeniu instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech, w tym roku przeznaczono 40 mln zł. _ _

_ - Na początku stycznia ustawa została uchwalona przez Sejm, w tej chwili jest w Senacie, następnie trafi do prezydenta. Są duże szanse, że prezydent ją podpisze, ponieważ ustawa mu się podoba _ - powiedziała minister.

bEJchnQn

Jak przypomniała, ustawa przewiduje, że funkcjonować będą żłobki, klubiki dziecięce oraz dzienni opiekunowie. Uprości zasady zakładania żłobków, które przestaną być zoz-ami, zachęci do tworzenia tego typu placówek przy zakładach pracy, a także do legalnego zatrudniania niań.

Minister pracy zapowiedziała, że program będzie realizowany w latach 2011-2013, w porozumieniu z wojewodami. Organizowanie opieki dla najmłodszych dzieci jest zadaniem własnym samorządu, a pieniądze z budżetu mają pomóc, zwłaszcza najbiedniejszym gminom, w realizacji tego zadania.

W ramach programu przewiduje się m.in. dofinansowanie powstania 277 żłobków i klubików dziecięcych, dofinansowanie adaptacji 1670 żłobków, klubików dziecięcych oraz pomieszczeń dla dziennych opiekunów, dofinansowanie wyposażenia 2540 żłobków, klubików dziecięcych oraz pomieszczeń dla dziennych opiekunów.

Program finansowany będzie ze środków budżetu państwa będącychw dyspozycji MPiPS. W 2011 roku na jego realizację przeznaczono 40 mln złotych, w 2012 roku - 60 mln złotych, a w 2013 - 90 mln złotych.

bEJchnQt

Jak poinformowała Jolanta Fedak, w pierwszej kolejności wsparcie otrzymają gminy, w których jest dużo dzieci, mało miejsc w instytucjach opieki i które mają przy tym najniższe dochody. _ - Mamy nadzieję, że przy uelastycznieniu zasad tworzenia tego typu placówek samorządy w dużych miastach wygospodarują na to środki _ - dodała. Minister wyraziła nadzieję, że ustawa przyczyni się do powstawania żłobków i klubików przy zakładach pracy.

Pytana, czy wymogi dotyczące warunków lokalowych i kwalifikacji pracowników określone w ustawie są wystarczające, by zapewnić dzieciom odpowiednią opiekę w żłobkach i innych placówkach, Fedak zaznaczyła, że są to standardy minimalne, a rodzice powinni sami wybrać placówkę, która ich zdaniem jest najlepsza dla dziecka. _ _

_ - Jeśli te kryteria okażą się za słabe, będziemy ustawę poprawiać. To nowa, nasza autorska ustawa, oparta na programach pilotażowych realizowanych w pojedynczych gminach i wzorowana na rozwiązaniach krajów, które prowadzą najbardziej efektywną politykę rodzinną - Francji i Skandynawii _ - przypomniała minister pracy.

bEJchnQu

Zapewniła, że akty wykonawcze do ustawy będą gotowe, zanim wejdzie ona w życie. Prace nad odpowiednimi rozporządzeniami są już na końcowym etapie.

Minister przypomniała, że obecnie opieką żłobkową objętych jest jedynie 2 procent dzieci w Polsce (czyli ok. 30 tysięcy), a w samej Warszawie brakuje około 3 tysięcy miejsc w żłobkach. Rodzice muszą stać w długich kolejkach, żeby zapisać dziecko, albo miesiącami czekać na listach oczekujących.

- _ Strategia Lizbońska przewiduje, że tego typu opieką powinno być objętych około 33 procent dzieci i do tego chcemy dążyć _ - powiedziała minister.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t86452.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fedak;kobiety;musza;byc;niezalezne;finansowo,106,0,685418.html) Fedak: Kobiety muszą być niezależne finansowo Zdaniem minister _ Biedne kobiety, to biedne dzieci. _
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t74959.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/fedak;ustawa;zlobkowa;potrzebna;jak;najszybciej,2,0,675330.html) Fedak: Ustawa żłobkowa potrzebna jak najszybciej Może ona wejść w życie w 2011 roku. Będzie łatwiej założyć żłobek. Dziećmi będą mogły też zajmować się nianie samorządowe.
[ ( http://www.iwoman.pl/i/art/118/t93302.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/na-serio/inews/piec;tysiecy;zlotych;doplaty;do;niani,200,0,602056.html) Pięć tysięcy złotych dopłaty do niani? Nowa ustawa żłobkowa ma przede wszystkim uwolnić je spod władzy Ministerstwa Zdrowia oraz zachęcić do zatrudniania niani do dziecka.
bEJchnQO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)