Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Benedykt XVI
26.03.2012 22:20

Benedykt XVI na Kubie. Przywitał go Castro

Jego zdaniem Amerykanie prowadzą politykę wrogości wobec Kuby.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/Alejandro Ernesto)

Benedykt XVI przybył na Kubę, gdzie pozostanie do pojutrza. Pierwszym etapem pielgrzymki papieża, uważanej za jedną z najważniejszych od początku pontyfikatu, jest miasto Santiago de Cuba.

aktualizacja 23:28

Na zdjęciu Papież Benedykt XVI i Raul Castro*. *

Dziś po południu miejscowego czasu na placu w Santiago de Cuba Benedykt XVI odprawi mszę z okazji 400. rocznicy odnalezienia figury Matki Bożej Miłosierdzia del Cobre.

Na początku przemówienia papież powiedział: _ - Przybywając do Was, nie mogę pominąć wspomnienia historycznej wizyty mojego poprzednika, błogosławionego Jana Pawła II, która zostawiła niezatarty ślad w duszy Kubańczyków _.

_ - Dla wielu, wierzących i niewierzących, jego przykład i jego nauczanie stanowią świetlisty drogowskaz, który prowadzi ich tak w życiu osobistym, jak i w publicznej służbie na rzecz dobra wspólnego narodu _ - podkreślił papież.

Dodał następnie: _ - Jego pobyt na wyspie był jak łagodna bryza świeżego powietrza, która dodała nowej energii Kościołowi na Kubie, rozbudzając w wielu odnowioną świadomość znaczenia wiary i zachęcając do otwarcia serc na Chrystusa, a jednocześnie rozświetlił nadzieję i rozbudził pragnienie, by pracować z odwagą na rzecz lepszej przyszłości _.

Jako jeden z najważniejszych rezultatów wizyty polskiego papieża na Kubie Benedykt XVI wymienił otwarcie nowej fazy w stosunkach między państwem a Kościołem, nacechowanej _ większą współpracą i zaufaniem _. Zauważył zarazem, że pozostają jeszcze kwestie, w których można dokonać większego postępu, zwłaszcza w dziedzinie wkładu religii w życie publiczne społeczeństwa.

Papież mówił też o czci, jaką Kubańczycy otaczają Matkę Bożą, i zauważył, że oddanie to _ wspierało wiarę i zachęcało do obrony i krzewienia tego, co czyni godną sytuację człowieka i jego fundamentalne prawa _.

Benedykt XVI dodał, że podążając śladami wielu pielgrzymów uda się do sanktuarium El Cobre, by modlić się o to, aby Maryja prowadziła _ ten umiłowany naród po ścieżkach sprawiedliwości, pokoju, wolności i pojednania _.

_ - Przybywam na Kubę jako pielgrzym miłosierdzia, by utwierdzić mych braci w wierze i zachęcić w nadziei - mówił papież . - Zanoszę w moim sercu słuszne aspiracje i uzasadnione pragnienia wszystkich Kubańczyków, gdziekolwiek się znajdują, ich cierpienia i radości, ich niepokoje i najszlachetniejsze dążenia, zwłaszcza ludzi młodych i starszych, nastolatków i dzieci, chorych i pracowników, więźniów i ich rodziny, a także biednych i potrzebujących _.

Benedykt XVI wyraził przekonanie, że _ Kuba w tym tak ważnym momencie swej historii patrzy już w przyszłość i dlatego podejmuje wysiłki, by odnowić i rozszerzyć swoje horyzonty _. Zadeklarował, że Kościół będzie dalej działać niestrudzenie w służbie na rzecz wszystkich Kubańczyków.Przemówienie papież zakończył modlitwą o _ przyszłość pełną nadziei, solidarności i zgody _.

Witając papieża Raul Castro skrytykował w swym wystąpieniu na lotnisku Stany Zjednoczone za to, że _ od ponad 53 lat prowadzą politykę wrogości wobec rewolucji kubańskiej _. _ - Kuba będzie niepodległa albo przestanie istnieć jako kraj _ - powiedział.

Jutro Benedykt XVI odwiedzi sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia del Cobre, a następnie odleci do Hawany. Złoży wizytę przywódcy Kuby Raulowi Castro w Pałacu Rewolucji. To tam również, jak się oczekuje, spotka się z ciężko chorym 85-letnim Fidelem Castro.

Tego samego dnia papież będzie rozmawiał z biskupami kubańskimi.

W ostatnim dniu pobytu Benedykt XVI odprawi mszę na Placu Rewolucji w Hawanie, w miejscu pamiętnej mszy Jana Pawła II. W jej trakcie polski papież wypowiedział słynne słowa, do których być może teraz powróci do jego następca: _ Kuba jest powołana do wyrwania się z izolacji, musi otworzyć się na świat, a świat musi otworzyć się na Kubę, na jej naród, na jej dzieci, które stanowią niewątpliwie jej największy skarb. Nadeszła godzina, by wejść na nowe drogi, jakich domaga się czas odnowy _.

W drodze do Meksyku w piątek papież powiedział dziennikarzom, że słowa te uważa za _ jak najbardziej aktualne _.

O wizycie papieża na Kubie czytaj więcej w Money.pl
Papież ostro do biskupów. Powiedział im... Wezwał hierarchów, by stali po stronie ludzi zepchniętych na margines i ofiar przemocy.
Wałęsa do papieża. "Oddaję się do dyspozycji" Lech Wałęsa zwrócił się w liście do Benedykta XVI, aby ten podczas pielgrzymki na Kubę upomniał się o osoby walczące o prawa człowieka.
Papież spotka się z Castro? Oto warunek Jeśli były prezydent Fidel Castro pragnie spotkania, papież z _ wielką przyjemnością _ się z nim zobaczy.
Tagi: Benedykt XVI, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz