Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Berlusconi nie mógł przestac płakać po zamachu na WTC

0
Podziel się:

Jego zdaniem zamachy Al-Kaidy wyznaczyły początek całkowicie nowej wojny, odmiennej od dotychczasowych.

Berlusconi nie mógł przestac płakać po zamachu na WTC
(ec.europa.eu)

Premier Włoch powiedział, że 11 września 2001 roku nie mógł przestać płakać, gdy oglądał w telewizji relacje ze Stanów Zjednoczonych. Jego zdaniem zamachy Al-Kaidy wyznaczyły początek całkowicie nowej wojny, odmiennej od dotychczasowych.

W sobotnim wywiadzie dla telewizji RAI szef włoskiego rządu, który kierował także gabinetem 10 lat temu, podkreślił: _ Oglądałem tak jak inni w telewizji to, co się stało; zacząłem płakać i nie mogłem przestać _.

Silvio Berlusconi przywołał to, co powiedział w przemówieniu w Kongresie Stanów Zjednoczonych w 2006 roku: _ Mówiłem wtedy, że przed atakami z 11 września państwa zachodnie żyły w absolutnej pewności co do własnego bezpieczeństwa; żyły w pewności, że nic, zwłaszcza po upadku Muru Berlińskiego, nie mogłoby ingerować w ich życie obywatelskie i demokratyczne _.

_ - W 2001 roku, tuż po rozpoczęciu pracy przez mój drugi rząd przewodniczyłem szczytowi G8 w Genui i pożegnalnej kolacji po zakończeniu obrad. To była kolacja między przyjaciółmi. Tragedia drugiej wojny światowej i zimnej wojny, która trwała tyle lat, była tak odległa. Ja zaś odczuwałem wielką radość, wielkie szczęście _ - dodał włoski premier.

Zauważył następnie: _ Rozpoczęła się nowa epoka trwałego pokoju, a tymczasem kilka miesięcy później wydarzyło się coś nie do pomyślenia _.

_ - 11 września wyznaczył w istocie początek wojny całkowicie różniącej się od wojen, które wykrwawiły ludzkość w minionych wiekach, ponieważ nie jest to konflikt między państwami ani starcie cywilizacji, bo to nie chodzi o atak islamu na Zachód. Umiarkowany islam, sprzymierzony z zachodnimi demokracjami, jest także celem terrorystów _ - oświadczył Berlusconi.

_ - To atak ze strony radykalnego fundamentalizmu, który stosuje terroryzm przeciwko postępowi demokracji na świecie i przeciwko dialogowi między cywilizacjami _ - wskazał.

_ - Demokracje zachodnie stanęły w obliczu zamachów fanatycznych organizacji, które atakowały i atakują bezbronne osoby, które zagrażają fundamentalnym wartościom, na jakich oparta jest nasza cywilizacja _ - powiedział premier Włoch.

_ - Demokratyczne rządy muszą podołać ogromnemu zadaniu; muszą bronić swego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa swych obywateli i zagwarantować im wolność od strachu. To, powiedziałbym, nowa granica wolności _ - zakończył Berlusconi.

Czytaj o skutkach zamachu na WTC
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t86359.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/planowali;zamach;w;rocznice;wtc,87,0,824151.html) Planowali zamach w rocznicę WTC Al Kaida chciała zdemontować tory tak, by jadący po nich pociąg wykoleił się w dolinie lub na moście na terenie USA.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t78580.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miliardy;dolarow;dla;ratownikow;z;world;trade;center,118,0,746870.html) Miliardy dolarów dla ratowników z WTC? Ponad dziewięć lat po zamachach prezydent Barack Obama podpisał ustawę, która umożliwia gigantyczną pomoc finansową.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/8/t156168.jpg ) ] (http://www.money.pl/sekcja/10-lat-po-wtc/) Zobacz, jak będzie wyglądać nowe WTC W miejscu zniszczonych podczas ataków z 9 września 2001 roku bliźniaczych wież World Trade Center powstaje dziś otoczony parkiem nowy kompleks biurowców, muzeum i miejsce pamięci ofiar zamachu.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)