Notowania

berlusconi
25.11.2013 18:05

Berlusconi walczy o swoje miejsce w Senacie

Z rozkładu głosów w Senacie wynika, że Berlusconi zostanie zapewne z niego wykluczony.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jennifer Lorenzini/Splash News/East News)

Były premier Włoch Silvio Berlusconi zażądał rewizji procesu, w którym prawomocnie skazano go na 4 lata więzienia i dwuletni zakaz pełnienia funkcji publicznych za oszustwa podatkowe w jego telewizji Mediaset. Tak broni się przed groźbą wykluczenia z Senatu.

O swoim wniosku o rewizję procesu były szef rządu poinformował w poniedziałek, a więc na dwa dni przed głosowaniem w izbie wyższej parlamentu w sprawie wygaśnięcia jego mandatu jako osoby prawomocnie skazanej. Pozbawienie mandatu parlamentarnego przewiduje ustawa uchwalona w zeszłym roku.

Z rozkładu głosów w Senacie wynika, że Berlusconi zostanie zapewne z niego wykluczony. Tuż przed tym decydującym dla jego przyszłości głosowaniem były premier i lider centroprawicy podjął kolejną próbę uchronienia się przed konsekwencjami utrzymanego w sierpniu przez Sąd Najwyższy wyroku.

Berlusconi ogłosił na konferencji prasowej w siedzibie swej partii Forza Italia, że ma 12 świadków, wśród nich 7 zupełnie nowych, którzy obalą podstawy skazania go w procesie w sprawie oszustw przy zakupie praw do emisji amerykańskich filmów i seriali w jego telewizji Mediaset.

Po raz kolejny były premier zapewnił, że jest niewinny, i podkreślił, że zrobi wszystko, by to udowodnić. Berlusconi oświadczył też, że nie zamierza wyjechać za granicę.

_ Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji pozwólcie wypowiedzieć się wymiarowi sprawiedliwości we Włoszech i w Europie _ - zaapelował do senatorów, domagając się przełożenia głosowania, które, jak potwierdzono ponownie w poniedziałek, odbędzie się na pewno w środę. Były premier, który zaskarżył w Europejskim Trybunale Praw Człowieka inicjatywę wykluczenia go z parlamentu na mocy ustawy, wyraził opinię, że Senat _ splamiłby się nieodwracalnie _, głosując teraz nad tym wnioskiem.

77-letni Silvio Berlusconi zaapelował do senatorów centrolewicy i Ruchu Pięciu Gwiazd, którzy mają głosować za jego wykluczeniem z parlamentu, o szacunek. _ Jesteśmy przeciwnikami politycznymi, ale nie może zabraknąć między nami wzajemnego szacunku _ - oświadczył.

Ponadto powiedział, że mimo sędziwego wieku jest _ zmuszony _ kontynuować działalność polityczną.

_ Berlusconi chciałby bawić się w bunga bunga z demokratycznymi instytucjami _ - tak deputowany centrolewicowej Partii Demokratycznej Walter Verini podsumował poniedziałkowe wystąpienie byłego premiera.

W sobotę lider Forza Italia powiedział, że prezydent Giorgio Napolitano powinien go ułaskawić, i zastrzegł, że sam nie będzie o to prosił. Zamiar wyrzucenia go z parlamentu nazwał _ zamachem stanu _. W odpowiedzi Pałac Prezydencki wykluczył możliwość wystąpienia przez Napolitano z inicjatywą ułaskawienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier Włoch ostro o Berlusconim Premier Letta napisał: _ Berlusconi chcąc wytłumaczyć dzisiejszy szalony i nieodpowiedzialny gest, którego celem jest wyłącznie zatuszowanie jego osobistych spraw. _
Politycy Berlusconiego grożą ucieczką Propozycję wystąpienia z parlamentu przedstawili politykom centroprawicowego Ludu Wolności Berlusconiego przewodniczący klubów tej partii w obu Izbach.
Tagi: berlusconi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz