Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białoruś: Prokurator grozi sankcjami za współpracę z Radiem Racyja i Biełsatem

0
Podziel się:

Białoruskie MSZ niejednokrotnie odmawiało przyznania akredytacji dziennikarzom bez podania przyczyny.

Białoruś: Prokurator grozi sankcjami za współpracę z Radiem Racyja i Biełsatem
(PAP/EPA)

Dwóch dziennikarzy białoruskich mediów otrzymało oficjalne ostrzeżenie od Prokuratury w Grodnie. Zagrożono im także sankcjami z powodu współpracy z zagranicznymi mediami bez odpowiedniej akredytacji. Chodzi o przygotowanie materiałów dla Radia Racyja i Biełsatu.

Wiktarowi Parfionience pokazano w prokuratorze wydruki ze strony internetowej Radia Racyja zawierające jego teksty. Uprzedzono go, że następnym razem, gdy wyjdzie na jaw fakt jego współpracy z tym radiem, będzie mu grozić kara administracyjna za nielegalne tworzenie i rozpowszechnianie informacji - od 700 tys. do 1,7 mln rubli białoruskich (ok. 270-650 zł).

Aleś Dzianisau natomiast otrzymał ostrzeżenie z powodu współpracy z białoruskojęzyczną telewizją Biełsat. W jego przypadku nie jest to pierwsze ostrzeżenie. Podobne otrzymał w 2009 roku. Jak podkreśla Radio Swaboda, białoruskie MSZ niejednokrotnie odmawiało przyznania akredytacji dziennikarzom Radia Racyja i Biełsatu bez podania przyczyny.

Kanał Biełsat powstał na mocy porozumienia podpisanego przez polskie MSZ i Telewizję Polską w 2007 roku. Rozpoczął nadawanie w grudniu 2007 roku. Jego celem jest dostarczanie niezależnej informacji Białorusinom.

Radio Racyja, również nadające w języku białoruskim, jest finansowane ze środków polskiego MSZ. Jego dziennikarze niejednokrotnie składali dokumenty w MSZ w Mińsku, ubiegając się o akredytację umożliwiającą legalną pracę na Białorusi. Otrzymywali jednak odmowę.

Więcej o represjach na dziennikarzach czytaj w Money.pl
Zamykają usta dziennikarzom przed wyborami Władze Białorusi chcą zmusić dziennikarzy do milczenia przed wyborami parlamentarnymi.
Ujawniają kulisy inwigilacji dziennikarzy Wojskowym śledczym zarzucono, że przeglądali billingi i esemesy dziennikarzy, zajmujących się Smoleńskiem.
Na świecie 179 uwięzionych dziennikarzy Jest to najwyższa od 15 lat liczba uwięzionych na świecie dziennikarzy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)